Türk Kahvesi Tansiyonu Yükseltir mi? Düşürür mü?

Türk kahvesi tansiyonu yükseltir mi yoksa düşürür mü konusunda hala farklı iki görüş bulunmaktadır.Bu konudaki sorular; anne adayları olan hamilelerin bünyesinin kafeini ne oranla kabul ettiğine göre değişkenlik gösteren bir cevaba sahiptir. Anne adaylarının hamilelık süresince mümkün olduğu kadar az miktarda kahve içmeleri gerekmektedir.

Türk Kahvesinin Tansiyona Etkisi Nelerdir?

Kahve tiryakileri olan anne adayları için her zaman merak konusu olmuştur. Bu konuda iki farklı görüş bulunmaktadır. Bu görüşlerden biri günde bir fincan kadar kahve içilmesinin kalp ve tansiyon üzerinde olumlu etkileri olduğunu, iyi geldiğini belirtirken diğer görüş ise tam tersini savunmaktadır. Türk kahvesi yüksek miktarda kafeine sahip olduğundan kalp ritmini hızlandırıp, yüksek tansiyon nedeni oluyor. İlk görüşe göre kahvenin vücuda ve tansiyona iyi gelmesi için o gün içinde çay, kola gibi kafein bulunan başka içecek tüketmemek gerekiyor.

Türk kahvesi tansiyonu nasıl etkiler?  Bebeğe zararları nelerdir tarzındaki sorulara sağlıklı cevap vermek için kahvenin vücudunuza etkisi doktorunuzun yapacağı test ve tahliller önemlidir. Bazı bünyelerde tansiyonun düşmesine neden olan Türk kahvesi bazı durumlarda ise yükselmesine neden olur.

Hamilelerde Türk kahvesinin Zararları Nelerdir?

Türk kahvesi ve tansiyon konusunda kesin bir yargı bulunmaması kahvenin kan dolaşımı ve kalp üzerinde iyi olan,  olumlu etkileri yanında yüksek tansiyon nedeni sayılabilecek etkileri de bulunması kesin bir sonuca ulaşmaya engel olmaktadır. Fakat her iki şekilde de özellikle anne adaylarının kahve tüketiminde aşırıya kaçmaması günde bir bardak kafeinli içecek dışında sıvı almamaları önemle belirtilir. Yüksek tansiyon hastası olan kişiler, bilhassa anne adayları Türk kahvesi ya da diğer kahve türevlerini dikkatli kullanmaları gerekmektedir.

Aşırı tüketim halinde Türk kahvesi ya da türevleri olan diğer kahve türlerinin hamilelerde vereceği zararları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bilhassa sabahları içilen Türk kahvesi tansiyon üzerinde olumsuz etkiler yapmaktadır. Tansiyonu yükseltir.
  • Türk kahvesi vücutta stres hormonu salgılamaktadır. Bu da tansiyona iyi gelmektedir. Tansiyonu yükseltir.
  • Türk kahvesi tansiyon hastalarında baş ağrıları ya da baş dönmelerine neden olmaktadır. Bu da tansiyonu olumsuz etkiler.
  • Yediğiniz ve içtiğiniz her şey aynı zamanda bebeğinize de geçmektedir. Kahvede bulunan kafein bebeğin eşi vasıtası ile bebek tarafından da alınmaktadır. Bu da bebeğe giden kan basıncını ileten akımın yüzde yirmi beş oranında azalmasına neden olur. bebeğe iyi gelmemektedir.
  • Aldığınız kafein miktarı gebe olan anne adaylarında metabolizmaları tarafından daha çabuk süzülmekte bebekte ise bu daha zor olmaktadır. Bu yüzden kafein bebeğinizin gelişimini olumsuz etkiler.

Türk Kahvesinin Tansiyona Etkisi Nasıl Ölçülür?

Türk Kahve tansiyonu yükseltir mi ya da Türk kahvesi tansiyon etkisi ölçülmesini evde tek başınıza da yapabilirsiniz Hamilelerde kahvenin tansiyonu düşürür mü yoksa yükseltir mi konusunda kendi bünyenizin kafeine tepkisini ölçebilirsiniz. Bu ölçümü nasıl yapacağınızı şu şekilde açıklayabiliriz. Bunun için kahve içmeden önce tansiyonunuzu ölçün ne not edin. Bir de kahve içtikten yarım saat sonra aynı ölçümü yapın. İçmeden önceki tansiyon ile içtikten sonraki tansiyon arasındaki fark yüksekse kahve tansiyonu yükseltiyor, düşük ise kahve tansiyonu düşürür diyebilirsiniz.

Vücudunuzun kafeine karşı tepkisi olumlu ise; her gün iki yüz mg yani ortalama iki fincan Türk kahve tüketebilirsiniz. Türk kahvesi, süzme kahve, yeşil kahve, nescafe, expresso ya da kafein içeren kola, çay
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle