Yüksek Tansiyonun Dengelenmesi Amacıyla Hipertansiyon Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Yüksek tansiyon hipertansiyon olarak adlandırılmakta ve yüksek tansiyonu olan kişilerin dikkat etmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Yüksek tansiyon hastalarının dikkat etmesi gereken noktalar hakkında detaylar

Yüksek Tansiyonu Ne Dengeler?

Tansiyon dengelenmesi için öncelikle rahatsızlık hissedilmesi durumunda doğru bir ölçüm yapılmış olması gerekmektedir. Tansiyonun düşük olduğu düşüncesiyle ya da tam tersi şekilde hareket edilmesi halinde yanlış bir kanıya varılarak bir müdahale yapılırsa hasta için daha kötü sonuçlar doğurabilmektedir.

Yüksek tansiyonda eğer ölçüm sonunda görülen değerler 170 üstünde ise evde vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidilmesi önerilmektedir. Ancak değerlerde 140 ile 170 arasında bir yükseklik görülürse evdeki imkanlar ile tansiyon dengelenmesi yoluna gidilebilir. Yazımızın devamında yüksek tansiyonu ne dengeler ve yüksek tansiyon nasıl dengelenir sorularının cevaplarını vereceğiz.

Uzmanlar yüksek tansiyonu dengelemek için öncelikle günlük kullanılan tuz miktarının azaltılmasını ve yağlı yiyeceklerden uzak durulması gerektiğini ifade etmektedir. Gün içinde tüketilecek tuz miktarı en fazla 2.5 gr kadar olmalı aşırıya kaçılmamalıdır. Bunların yanında hazır yemeklerle beslenilmemeli ve alkol ile sigara tüketimine dikkat edilmelidir.

Özellikle alkol alımında kan basıncı yükseldiği için tansiyon üst değerlere çıkar ve hastalarda ciddi rahatsızlıklar getirir. Bu sebepler ve alkolün vücuda verdiği diğer zararlarda göz önünde tutulduğunda tüketilmemesi ya da minimuma indirilmesi önemle tavsiye edilmektedir.

Yüksek tansiyon kanısı oluştuğunda dengelemek için önerilen bazı kolay uygulamalar hakkında bilgi vermek gerektiğinde, en önemli dengeleme besini olarak limon öne çıkmaktadır. Evde de kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir bardak kadar limonlu suyu içtiğinizde yaklaşık 15 dk sonra tansiyonun dengelendiğini fark edebilirsiniz. Taze sıkılmış ve şeker miktarı az olan meyve sularını özellikle çilek, greyfurt, nar ve pancar suyu içmekte tansiyon üzerinde önemli bir dengeleme etkisi uyandırmaktadır.

Sarımsak tüketilmesi de yüksek tansiyonu dengelemek için oldukça etkili bir besin kaynağıdır. Bunların yanında yaşamın genelinde etkili olan yüksek tansiyon dengeleyici besinlerde mevcuttur. Günlük süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi bu besinlere bir örnektir. Yüksek protein içerikli olan balığın tüketilmesinde de yüksek tansiyonun dengede tutulmasına faydalı olduğu bilinmektedir.

Hipertansiyon Hastalarına Tavsiyeler

Stresli yaşam koşulları ve düzensiz beslenme kişiler üzerinde oldukça olumsuz etkiler bırakmakta ve hipertansiyon hastalığını doğurabilmektedir. Hipertansiyon hastaları, gerçek anlamda büyük bir risk faktörü altında yaşamakta oldukları için hastalıklarını ihmal etmemeli ve gerekli önlemlerin alınmasına özen göstermelidir. Hipertansiyonu ve etkilerini tetikleyici bazı unsurlara karşı koyabilmek adına verilen tavsiyeler dikkate alınmalıdır.

Hipertansiyon hastaları için en önemli tavsiye, belirli aralıklarda tansiyon ölçümlerini yaptırmaları gerektiğidir. Özellikle kalp ve damar rahatsızlığı, şeker, böbrek taşı ve hastalıkları olup, tedavi gören hastalar daha dikkatli olmalı ve hastalıklarını kontrol altında tutmaya çalışmalıdırlar.

Eğer aşırı kilo söz konusu ise bir doktor kontrolünde hipertansiyon diyetine girilmesi önerilmektedir. Hastaların vücutlarına göre ideal kiloda olmalarının sağlanması gerekmektedir. Ve yine bu kişiler hareketsiz yaşamdan kaçınmalı ve düzenli egzersizlerle kan basınç seviyelerini dengede tutmalıdırlar. Bu aşamada yoga hipertansiyon hastaları için tam ideal bir seçim olacaktır. Hafif tempolu yürüyüşlerde önerilmektedir.

Lif ve mineral bakımından zengin olan meyvelerin beslenme programlarına alınması genel anlamda yüksek tansiyona karşı bir koruyucu tedbir oluşturmaktadır. Aynı şekilde magnezyum içeriği nedeniyle damarlar üzerinde rahatlatıcı etkisi olan ıspanak, kereviz, brokoli, kabak gibi sebzelerin tüketilmesi de hipertansiyon hastaları için tavsiye edilmektedir.

Hastaların tuz ve yağ tüketim oranlarının da minimum seviyede tutulması gerektiğini her fırsatta yineleyen uzmanlara göre ihtiyaç duyulan tuz baharatlar aracılığıyla, yağ ise ceviz, badem ve ya fındık gibi kuru yemişlerle de alınabilmektedir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle