Kahve İçmek Kan Basıncını Nasıl Etkiler ve Nasıl Tüketilmelidir?

Her yiyecek ve içecekte olduğu gibi nescafenin fazlasını tüketmek insan sağlığına zarar verir. Özellikle kan basıncının ani şekilde yükselmesini ve düşmesini sağlayarak sorun yaratır.

Nescafe Tansiyon Yükseltir mi?

Nescafe kafein içerdiği için tansiyon hastası olmayan kişiler de bile kan basıncının yükselmesine sebebiyet verir. Hatta nescafe tansiyon ile alakalı ani yükselmelere de sebep olmaktadır. Bundan kaynaklı olarak da araştırmacılar tarafından da sık şekilde araştırılır. Bu konu üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda günde 1 bardak nescafe tüketiminin tansiyon ve kalp sağlığı açısından yararları olduğu ortaya çıkmıştır ama bu konu üzerinde araştırma yapan bazı araştırmacılarda bunun bile zararlı olduğunu savunmaktadır.

Kafeinin gün içinde fazla düzeyde tüketilmesi sonucunda bulantı, asabiyet ve uykusuzluk bir etkiler meydana gelir. Kahve içme konusunda tiryaki olan kişilerin çoğunluğunda hipertansiyon sorunu da bulunur. Kafein almaya alışmış kişilerde alkol ve sigara kullanımı da oldukça fazladır. Bu etkiler zaman içinde tansiyon hastalığını meydana getirir ve sağlık açısından farklı sorunlara da sebep olur.

Özellikle sabah erken saatlerde içilen kahvelerin kan basıncını yükseltmeye etkisi bulunur. Ayrıca vücutta bulunan stres hormonunun da salgılanmasını sağlar. Stres hormonun salgılanması özellikle kalp sağlığı için oldukça zararlıdır.

Her türlü yiyecek ve içecekte olduğu gibi nescafenin de fazla oranda tüketilmesi zararlıdır. Bundan kaynaklı olarak tiryaki olan kişilerinde günde en fazla 1 ya da 2 fincan nescafe tüketmeleri gerekir. Çünkü gün içinde alınacak olan kafein miktarı sadece kahveler ile sınırlı değildir. Başka yiyeceklerden ve içeceklerden de alınacağı için fazlası risk oluşturur. Zaten bir kişi nescafe içme konusunda belirlenmiş olan ölçüyü kaçırdığında stres, baş ağrısı ve tansiyon sorunu yaşar.

Günlük olarak 3 bardak içilmesi tansiyon yükselmesine sebep olurken daha fazla tüketilmesi tansiyon düşmesine sebep olur. Gün içinde hem kahve hem de cola gibi ürünler tüketildiği zaman sağlık açısından ciddi düzeyde zararlar meydana gelmeye başlar. Bundan dolayı vücudun verdiği tepkilerde göz önüne alınarak kişiler alacakları günlük kafein oranlarını belirlemelidir. Fazlasını almaktan ise kesinlikle kaçınmalıdır. Kahve denildiği zaman sadece nescafe algılanmamalıdır. Kahvelerin tüm çeşitleri kafein içerdiği için günlük olarak hepsi göz önüne alınmalıdır.

Tansiyon Hastalarına Kahve Tavsiyeleri

Tüketeceğiniz kahvelerin kan basıncı konusunda etkili olduğunu düşünüyorsanız, içim yapmadan önce ölçüm yapmalısınız. İçtikten yaklaşık olarak yarım saat sonra tekrardan kan basıncı ölçümü yapılarak fark gözlemlenmelidir.  Bu anlamda olumsuzluk görürseniz muhakkak tüketimi azaltmalı ya da tamamen bırakmalısınız. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdürmek adına gerekli olan bir detaydır. Kahvelerin tansiyon konusunda oluşturduğu zararlar kanıtlanmış olmasa da, kan basıncını yükselttiği aşikârdır.

Yalnız günde 5 bardak ve daha fazlası tüketilen bu içeceğin tek zararı tansiyonu düşürmek ve yükseltmek olmayacaktır. Aşırı düzeyde alınan kafein diğer organların da zaman içinde zarar görmesini sağlar, baş ağrısı yapar, strese sokar ve asabiyet yapar.  Bundan kaynaklı olarak içmeyi seven kişilerin gün içinde 1 ya da 2 bardak içmeleri gerekir. Olumsuz etkilerini yaşamamak adına gereklidir. Ayrıca hasta olan kişilerinde bu tarz içecekler konusunda uzmanından görüş alması gerekmektedir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle