Kestanenin Tansiyon Üzerindeki Etkisi Nedir? Tansiyonu Yükseltir mi? Nasıl Tüketilir?

Kestane, tüketimi bakımından çok kolay olan ve ciddi bir tansiyon dengeleyici besin kaynağı olarak uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Haşlanarak ya da farklı tüketim şekilleriyle vücuda birçok yararı vardır.

Kestane Tansiyon İlişkisi

Geniş yapraklı ve iri meyveli bir ağaç olan kestane ağacı, ülkemizde Ege, Marmara ve Karadeniz bölgesinde yetişmektedir. Günümüzde kestane ile ilgili en çok sorulan soru ise kestanenin tansiyona etkisi olmaktadır. Yazımızın devamında sağlıklı bir tansiyon dengeleyici olan kestanenin, diğer faydalarına da hep birlikte bakıyor olacağız.

Kalori ve besin değeri açısından çok yüksek değerlere sahip olan bu besin kaynağının birçok yararı vardır. Yazımızın devamında kestanenin yararlarını sıralayacak ve tansiyon ile olan ilişkisinden bahsederek bu besin kaynağının önemini vurguluyor olacağız.

Kestanenin Faydaları

Kalori değeri yüksek olan kestane, oldukça besleyicidir ve içeriğinde kalsiyum, fosfor, potasyum, demir ve sodyum mineralleri bulunmaktadır. Ayrıca yağ ve şeker açısından da oldukça zengindir. Kış mevsiminin olumsuz iklim şartlarına rağmen yetişebilir ve vücuda pek çok fayda sağlar.

Kas sistemini güçlendiren kestane aynı zamanda vücudun su dengesini de düzenlemektedir. Kalbe oldukça faydalı olan bu önemli besin kaynağının tansiyonu dengelediği bilinmektedir.

Her yaşta tüketilmesi gereken kestanenin diğer faydalarına bakacak olursak;

  • Vücuda ciddi anlamda enerji ve kuvvet sağlar
  • Cinsel gücü olumlu yönde etkiler
  • Kanda bulunan kolesterol oranını düşürür
  • Basur ve varis şikâyetlerini azaltmak için tüketilebilir
  • Mide ve karaciğere oldukça faydalıdır
  • İshali önler

Nasıl Tüketilir?

Kestane, taze bir şekilde tüketilebilir. Ayrıca kebap olarak ya da haşlanarak da yenebilmektedir. Kabuğu da oldukça faydalıdır.

Uzmanlara göre yüksek tansiyon hastaları kestane tüketimi yapmamalıdır. Damar sertliği rahatsızlığı bulunanlar da kestane tüketmemelidir.

Kestanenin kansızlığı dengeleme özelliği sayesinde yüksek tansiyona iyi geldiği belirtilmektedir. Çok önemli bir kalori kaynağı olduğu için uzmanlar ve beslenme uzmanları, kestane tüketimini önermeye devam ediyor. 100 gramında 200 kalori bulunan kestanenin yağ oranı da oldukça düşüktür.

Fiziksel yorgunluklara karşı tüketilmesi gereken kestane ayrıca kalp ve kas sistemini uyarmakta ve organizmanın su dengesini düzenlemektedir. Kan dolaşımını da hızlandırdığı için sindirimi oldukça rahatlatır. Örneğin iştahsız çocuklar için bal ile karıştırılarak hazırlanan kestane püresi çok yararlıdır.

Potasyum düşüklüğü bulunan kişiler de rahatlıkla kestane tüketebilir. Çünkü kestanenin 100 gramında 500 mg kadar potasyum bulunmaktadır. Bu anlamda genç ya da yaşlı fark etmeksizin kestane tüketimi yapılmalıdır. Sinirleri yatıştırıcı özelliği de bulunan kestane ciddi bir ateş düşürücüdür ve şeker hastalığına karşı ölçülü olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Hastaların bedensel yorgunluklarına iyi geldiği belirtilen kestane aynı zamanda iyileşme sürecini de hızlandırmaktadır. Kanda bulunan kolesterolü düşüren ve kan dolaşımını düzenleyen kestane bu yüzden tansiyon üzerinde olumlu etkiler sunmaktadır. Sizlerde belirli aralıklarla kestane tüketerek tüm bu sorunlara karşı önlem alabilirsiniz.

Kestane, kansızlığı düzenler ve bu yüzden tansiyona olumlu etki yapar. İyi bir dengeleyicidir ancak belirttiğimiz üzere yüksek tansiyon hastalarına önerilmez.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle