Tansiyonun Yüksek Değerlere Çıkmasında Kahvenin Etkisi Bulunur mu?

Yapılan bir araştırma sonucunda kahve kullanımı yapmayan kişilerin daha çok alkol ve sigara içtikleri de ortaya çıkmıştır. Kahvenin günde en fazla bir ya da iki bardak tüketilesi uygundur.

Kahve Tansiyonu Yükseltir Mi?

Sağlık ile alakalı dünyanın en önde gelen kurumları tarafından yapılmış olan araştırmalar ve çalışmalar sonucunda kahve tüketimi yapanlarda hiper tansiyonun daha çok görüldüğü ortaya çıkmıştır. Yine bu konuda yapılan bir araştırma sonucunda kahve kullanımı yapmayan kişilerin daha çok alkol ve sigara içtikleri de ortaya çıkmıştır. Bunun sonucunda da kahve tüketimi yapma sonucunda mı yoksa alkol sigara yapma sonucundan mı artar konusunda bulanık detaylar olduğu ortaya çıkmıştır. Harvard üniversitesinde bir grubun yaptığı araştırma sonucunda da kahvenin yüksek tansiyon hastaları konusunda etkisi olduğunu ve düşürdüğü ortaya çıkmıştır.

Bu araştırma sonucunda kahve tansiyonu yükseltir mi, tetikler mi, konusunda olumlu etkiler yarattığını ortaya çıkartmıştır. Yalnız bu aşamada kafeinin sadece kahveden alınmaması gerektiğini belirtmektedir. Kafein içeren kahve dışındaki kola tarzı içecekler ise tansiyonu yüksek seviyelere çıkmasını sağlar. Bunun içinde bu tarz içeceklerden uzak durulması gerekir. Özellikle sabah erken saatlerde içilen kahve tansiyonu etkiler mi, sabah erken saatlerde tansiyonu yüksek seviyelere çıkartır. Gün içinde stresten kaynaklı olarak da salgılanan hormonların var olması ile kahvedeki kafeinin birleşmesi kap sağlığına iyi gelmez. Uzmanlar tarafından kahvenin tansiyona etkisi konusunda kesin olan kararları bulunmamaktadır. Kahve yüksek tansiyon anlamında dikkatli şekilde tüketilmelidir.

Günde 5 bardak ya da daha fazla kahvenin tüketilmesi sonucu zararı, etkisi farklı şekilde de olur.  Fazla kahve ve tansiyon yüksek değerleri oluşturmanın yanı sıra baş ağrısı arttır, strese sokar, sinir yapar ve daha faz etkiler göstererek zarar verir. Bu içeceği seven kişilerin etkisi konusunda ve zararı konusunda nasıl tüketim yapacağını bilmesi gerekir.

Etkisi konusunda azalım sağlamak adına günde en fazla 1 ya da 2 bardak sütlü kahvelerin tüketilmesi iyi gelir.

Tansiyon Hastalarına Tavsiyeler

  • Tansiyonda yüksek değerleri bulunan kişilerin zayıf olması gerekmektedir. Özellikle etkisi anlamında zararları en aza indirmesi için spor yapmalıdır. Yaz aylarında açık havada yapılacak olan spor iyi gelir.
  • Hastaların ilaçlarını kendi başlarına kesmemeleri ve dozlarını yükseltmemeleri gerekir. Bunun için uzman ile konuşup nasıl kullanım yapacağını detaylandırmak sağlık açısından iyi gelir.
  • Özellikle ileri yaşlarda görülen bu sorun kan basıncının düşesi ya da yükselmesi ile alakalıdır. Bunun önüne geçek adına yeklerde kullanılan salçaların azaltılası hatta hiç kullanılmaması iyi gelecektir.
  • Hastaların uzman tarafından tavsiye edilen beslenme programı olmalıdır. Özellikle tuzu yaşamlarından tamamen çıkartmaları iyi gelecektir. İyi gelecek olan detaylar zaten uzman tarafından tek tek listelemektedir.

Tuzun fazlası insanların vücut fonksiyonları açısından zararlar oluşturmaktadır. Tuzu tamamen kesmek hem doğru değil hem de kişiler açısından mümkün değildir. Tuz vücudun fonksiyonlarında yeri olmakta olan belli başlı minerallere sahiptir. Günlük olarak tüketilen ekmek ve hazır gıdaların hepsinde tuz bulunur. Sağlıklı bir yaşam sürmek adına günlük olarak 4 gram kadar tuz kullanımı yeterli olacaktır ama insanlar bunun daha fazlasını günlük olarak tüketmektedir. Sağlıklı bir bireyin en fazla 6 gram tuzu tüketmesi gerekir. 6 gram tuzun karşılığı 3 silme çay kaşığına denk gelmektedir. Yapılan bir araştırma sonucunda da ülkemizde günlük olarak 19 grama yakın tuzun tüketildiği ortaya çıkmıştır. Bunun için ve daha sağlıklı yaşamak için beslenme konusunda alınan yiyeceklerde her daim fazla düzeyde tüketimlerden kaçınmak gerekmektedir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle