Kolesterol Tansiyonu Yükseltir mi ve Kolesterol Tansiyonu Nasıl Etkiler?

Kolesterol yağ türlerinden biridir. Yüksek kolesterol ise kötü kolesterolün kanda birikmesi durumudur. Kanda kötü kolesterolün birikmesi insan sağlığını tehdit eden bir durumdur. Tansiyon ise en basit tanımıyla kanın damarlara yaptığı basınçtır.

Kolesterol nedir? Kolesterol çeşitleri nelerdir.

Kolesterol bir yağ çeşididir. Kolesterolün fazlası damarlarda birikir ve kanda çok fazla miktarda kolesterolün birikmesi bazı sağlık problemlerine yol açar. Bunlar: kalp krizi, damar tıkanıklığı, felç, böbrek yetmezliği… Kolesterol hücre zarında bulunan vücudun ihtiyacı olan maddelerdir. Kolesterol hormon ve enerji üretilmesine yardımcı olan bir yağdır. Kanın içerisindeki proteinlere bağlanarak diğer dokulara ulaştırılır. Kolesterol kortizon adı verilen steroidlerdir. Kolesterol vücudumuzda her gün üretilen vücudumuz için olmazsa olmaz denilen maddedir.

Kolesterol tüm organların hücrelerinin içinde, zarlarında bulunması gereken doğal bir maddedir. Kolesterol büyük oranda karaciğerde üretilmektedir. Aynı zamanda aldığımız besinlerden de kolesterol almaktayız. Kolesterol ikiye ayrılmaktadır. Bunlar; iyi (HDL) ve kötü (LDL). Kötü kolesterol damarlarda plak oluşmasına sebep olur. Damar tıkanıklığına, kalp krizine ve kan dolaşımı problemlerine neden olur. İyi kolesterol ise damardaki plakları temizler ve kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Damarlardaki kolesterolü karaciğere taşımaktadır.

Kötü kolesterolün tedavisinde pek çok yöntem denenmektedir. ilaç tedavisi en son tercih olarak düşünülür fakat diyet ve sportif egzersizlerle düşürülemeyen kötü kolesterol yüksekliği seviyesinde ilaç tercih edilir.

Kolesterol Tansiyon Yüksektir mi?

Yüksek tansiyon ve kolesterol yüksekliği arasında doğrudan doğruya bir ilişki yoktur. Bu bakımdan tansiyon kolesterolün yükselmesine veya kolesterol tansiyon yüksekliğine sebep olmaz. Fakat kolesterol tansiyon ilişkisi ikisinin de aynı organa yani kan damarlarına zarar vermesiyle alakalıdır. Kolesterol tansiyonu yükseltir mi sorusunun cevabı hayırdır.

Yüksek tansiyon damarlarda basınç oluşturur kolesterol yüksekliği de damarlarda kolesterol birikimine sebep olur.

Kolesterol tüm organların hücrelerinin içinde, zarlarında bulunması gereken doğal bir maddedir. Kolesterol büyük oranda karaciğerde üretilmektedir. Aynı zamanda aldığımız besinlerden de kolesterol almaktayız.

Yüksek Kolesterol ve Tedavi Yöntemleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Kötü kolesterol yüksekliği insanda hiçbir belirti göstermez. Dolayısıyla bu durum insan sağlığı için son derece tehlikelidir. Yani kalbinizle ilgili herhangi bir sağlık problemi yaşamadığınız sürece kolesterolünüzün yüksekliği fark edilmez. Yüksek kolesterol yapılan testlerle belirlenmektedir. Bu anlamda günlük hayatı etkilemeyen yüksek kolesterol belirtisi neredeyse yoktur denilebilir.

  • Kan Kolesterolü: Kan dolaşımında bulunan kolesterol çeşididir.
  • Diyet kolesterolü
  • İyi kolesterol: Kolesterolü toplayarak dışarı atılmasını sağlar. Yalnızca vücutta bulunmaktadır.
  • Kötü kolesterol: Kolesterolü dokulara taşır ve kan damarlarının duvarlarında birikmesine neden olur. Kanda kötü kolesterolün yüksek olması ve iyi kolesterolünün düşük olması, insan için tehlikelidir.

Yüksek kolesterolün düşürülmesinde günümüzde kolesterol düşürücü ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar diyet ve egzersizin yeterli olmadığı durumlarda alınır. Beslenme diyetiyle lipit değerlerinin düşürülmesinde en etkili yoldur. Tedavi esnasında kilo vermek, sigara ve alkol kullanmamak ve egzersiz yapmak çok önemlidir. Beslenmede bol miktarda sebze ve meyve yenilmeli. İdeal kiloda olmak kolesterolün dengede kalmasına destek olur.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle