Tansiyon Düşüklüğüne İyi Gelen Bitkisel Kür Tavsiyeleri

Tansiyon düşüklüğünün sık yaşanması tansiyon yüksekliğinde olduğu gibi sıkıntıların yaşanmasına neden olabileceği için tansiyon düşüklüğüne iyi gelen öneriler

Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir?

Tansiyon düşüklüğü özellikle yüksek tansiyon ile kıyaslandığında çok büyük sorun teşkil etmeyen bir sağlık problemidir. Düşük tansiyonda kan basıncının yüksek olmaması nedeniyle damarlar daha az zarar görmekte ve organların yıpranma süresi gecikmektedir. Tabi vücudun genel sağlık değerlendirilmesine bakıldığında özellikle dengede kalabilme adına düşük tansiyonun ideal görülen değerlere çıkarılabiliyor olması gerekmektedir. Özellikle de kalp, beyin ve böbrek gibi önemli organlara gerekli oksijen taşınamaması hasta için kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Bu konuda İbrahim Saraçoğlu gibi alanında uzman olan önemli kişilerin verdiği bitkisel tedavi yöntemlerine kulak veriyor olunması istenen sonucun alınmasını kolaylaştıracaktır.

Düşük tansiyonda düzenli sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Damar içinde bulunan boşlukta su azalmasının kan basıncının da düşmesine neden olduğu için günde en az 6 bardak su içiliyor olması gerekmektedir. Tansiyon düşüklüğünde normal seviyelerin sağlanabilmesi aşamasında sodyum takviyesine ihtiyaç duyulmaktadır. Sodyum alımı düşük tansiyon için en faydalı olan takviyedir diyebiliriz. Bunun tuzlu su ya da tuzlu ayran içerek sağlanabileceği gibi şekerli su ile de aynı miktarda sodyum takviyesi yapılmış olacaktır.

Düşük tansiyon için bir başka öneride B12 ile folik asit içeriği bakımından zengin yiyeceklerin tüketiliyor olmasıdır. Bahsedilen vitaminlerin en fazla süt ürünleri, yumurta ve et ürünlerinde bulunduğu bilinmekte olup düzenli olarak bu besinlerin alınmasına özen gösterildiğinde genel anlamda tansiyon düşüklüğüne iyi geleceği söylenmektedir.

İbrahim Saraçoğlu’nun da altını çizerek belirttiği magnezyum içerikli besinlerin tüketildiğinde de düşük tansiyonun yükseldiği gözlenmektedir. Magnezyum fesleğen gibi yeşil yapraklı sebzelerde, soya fasulyesinde ve badem, kaju gibi kuru yemişlerde bolca mevcuttur. Ayrıca C vitamini yönünden zengin meyvelerinde tansiyon düşüklüğü üzerinde yükseltici etkisi bulunduğu unutulmamalıdır.

Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun Düşük Tansiyon İçin Önerileri

Biyoteknoloji ve mikrobiyoloji uzmanı olan akademisyen Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, düşük tansiyonun dengelenebilmesi için birkaç değer yükseltilmesi gerektiğini ifade etmektedir. Aşağıda verilen tarifler, düşük tansiyon için iyi geleceğini katıldığı birçok televizyon programında da dile getiren Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun önerileridir ve dikkate alınmasından fayda sağlanacağı düşünülmektedir.

  • Kereviz: Düşük tansiyon sorunu yaşayan kişilerin kereviz tüketimine özen gösterdikleri takdirde çok kısa sürede değerlerinde yükselme olduğu görülecektir. İster yemeği yapılarak, ister salatası yapılarak ister kaynatılıp suyu içilerek tüketilebilir. Sayın İbrahim Saraçoğlu özellikle orta boy bir kerevizin ince ince doğrandıktan sonra 2,5 su bardağı suda 5 dk kaynatılıp dinlendirilerek gün içerisinde tüketilmesinin düşük tansiyon için çok faydalı olduğunu söylemektedir.
  • Zencefil: İçeriğinde bulunan çok güçlü antioksidanlar ve bazı yararlı bileşikler sayesinde tüketildiği zaman kan dolaşımını hızlandırır ve kan basıncını yükselterek tansiyonda 1-2 değer yükselme gözlenmesine sebebiyet verir. Bunun için 2 çay kaşığı kadar rendelenmiş zencefil, 1 su bardağı kaynar su ile 10 dk dinlendirdikten sonra süzülüp çay şeklinde içilebilir.
  • Kahve: Kafein içermesinden dolayı kan basıncı üzerinde yükseltici etkiye sahip olan kahvenin aşırıya kaçmadan günde bir kere özelikle kahvaltılardan sonra içilmesinin de düşük tansiyona iyi geldiği söylenmektedir.
  • Üzüm: Düşük tansiyona iyi gelen mucize meyve olarak adlandırılan üzüm de İbrahim Saraçoğlu önerileri arasında yer almaktadır. Günde ortalama 30 tane üzüm yenilmesinin tansiyon üzerinde iyi bir etki oluşturduğu, bunun yerine 10-15 adet kul üzümü ve ya 3-4 tane badem yenilerek de aynı etkinin sağlanması mümkündür.

Tansiyon düşüklüğünün asıl nedeni sinir ve strese bağlı faktörlerden kaynaklanıyorsa; Biberiye çayı, melisa (oğul otu) çayı, biraz bal karıştırılarak içilen havuç suyu tansiyonun birkaç değer yükselerek dengelenmesine ve hastanın kendisini rahatlatarak iyi hissetmesine neden olacaktır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (6 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...
Yorum ekle

Hüseyin

Zencefil tansiyonu düşürür yükseltmez neden böyle yazdınız?

Zencefil - kan basıncını ve damarların genel durumu normalleştirir, o yüzden düşük tansiyon hastalarda yükseltir, yüksek tansiyon hastalarda düşürür.