Yüksek ve Düşük Tansiyonu Olan Kişilerin Nelere Dikkat Etmesi VE Nasıl Davranması Gerekir?

Yüksek ve düşük tansiyonn sorunu için mutlaka bilinmesi gereken ek takviyeler bulunur. Bunlara dikkat edildiği sürece kan basıncı dengede tutulur ve daha sağlıklı bir yaşama devam edilir.

Tansiyonu Ne Yükseltir?

Yüksek tansiyon ya da hipertansiyon kan basıncı olarak isimlendirilen durumunun yükselmesi ile meydana gelir. Çevresel etkenlerden, hastalıklardan ve beslenmeden kaynaklı olarak meydana gelir. Özellikle aşağıda bulunan etkenlerden kaynaklı olarak oluşmaktadır. Tansiyonu yükselten etkenler;

Tuz; tansiyonu yükselten nedenler arasında ilk sırayı tuz tüketimi alır. Tuzun içinde bulunan sodyumun aşırı düzeyde tüketilmesi kanın yoğunluğunun artmasını sağlar. Bu yoğunluktan kaynaklı olarak da damarlar baskıya uğrar. Bu baskı tansiyonu yükselten bir nedendir.

Fast Food; tansiyonu yükselten diğer bir sebepte fast food gıdalarının tüketilmesidir. Bu gıdalar sadece hipertansiyon konusunda etkili değildir. Sağlık açısından oldukça zararlıdır. Kan basıncının artması ile birlikte kan damarlarının duvarlarında zararlar oluşur.

Alkol; hipertansiyon yükselten alkol bunun yanı sıra birçok hastalığa da sebep olur. Aşırı düzeyde tüketilmesi kan basıncının artmasını sağlar.

Soda; içeriğinde bulunan asidik bileşenler hipertansiyonu direk olarak etkiler. Düşük kalorili olan ve asidik özellikleri az olanlar ise yükselten etkilere sahip değildir.

Turşu; turşu hazırlanması esnasında salamuraya yatırılır. Bu salamura suyun içinde yüksek düzeyde tuz mevcuttur. Turşu sebzeleri de bu suyun içindeki tuzu çeker. Bundan dolayı da tuz oran oldukça fazladır. Hipertansiyonu olan kişilerin az tüketmesi gerekir.

Kırmızı et; tüketilmesine sağlık açısından dikkat edilecek olan bir yiyecektir. Özellikle doğru bir şekilde tüketilmesi önemlidir. Etin bazı bileşenleri ve kendi yağı fazla tüketildiğinde oldukça zararlı olan sağlık sorunlarına sebep olur. Yükselten etkilerinden kurtulmak için tüketim oranına dikkat etmek gerekir.

Şeker; sadece hipertansiyon açısından değil sağlık açısından oldukça zararlı olan bir maddedir.  Şeker kan basıncını arttıracağı için hipertansiyona sebep olur. Şekerin mümkün olabildiğince az tüketilmesi gerekmektedir.

Düşük Tansiyonu Nasıl Yükseltilir, Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir?

Düşük tansiyonu yükselmek adına belli başlı pratik bilgilere sahip olmak gerekir. Bu bilgiler;

Tuz; sodyum tansiyonun yükselmesini sağlayan etkilere sahiptir. Düşük tansiyonu yükseltmek adına kullanılır.

Su; insanların günlük olarak alması gereken su miktarını düzenli şekilde olması gerekir. Tansiyonu yükseltmek için düzenli şekilde içilmelidir.

Kıyafet seçimi; ayaklarda şişlik, bacaklarda varis, sağlıksız kıyafetler ve ayakkabılar tansiyonu yükseltmek adına bir etkendir. Vücudu sıkmayan kıyafetlerin kullanılması kan basıncının dengelenmesi için gereklidir.

Stres; ani şekilde yaşanan üzüntüler, depresyon, stres ve psikolojik sıkıntılar tansiyonun düşmesine sebep olduğu için uzak durulması gerekir. Stres ile beraber yapılan beslenme konusunda oldukça etkilidir. Bunun için iki faktöründe kontrol altında tutulması gerekir.

Kahve; çikolata ve kahve kan basıncının geçici olarak yükselmesine etki eder. Sık şekilde kan basıncı düşen kişilerin sabahları 1 kahve fincanı kahve tüketmelidir. Yalnız kafeinin fazla tüketilmemesi gerekir.

Üzüm; üzüm düşük kan basıncı yani hipotansiyon tedavisi için kullanılır. Gün içine yayılarak yaklaşık olarak 30 ila 40 adet üzüm tüketilmesi gerekir. Üzümün yanında 4 adet badem de tüketilebilir.

Fesleğen; pantotenik asit, potasyum, magnezyum ve C vitamini açısından oldukça zengindir. Kan basıncının dengelenmesi içinde kullanılır. Ayrıca fesleğen zihinsel açıdan faaliyeti arttırır ve zihnin açılmasını sağlar.

Pancar suyu; çiğ olan pancar suyu düşük ve yüksek kan basıncının dengelenmesi için destek sağlar. Özellikle düşüş olan kan basıncı için çok faydalıdır.

Süt ve badem; gece yatmadan önce bir bardak içme suyunun içine 6 adet badem koyulur. Sabaha kadar bekletilir. Sabah bademler alınır ve iyice öğütülür. Öğütülen bademler sütün içine katılır ve kan basıncının dengelenmesi adına içilir.

Havuç suyu; hazırlanan havuç suyu biraz bal ile karıştırılır. Bu sayede hipotansiyonun yükselmesini sağlanır.

Limon suyu; limon suyunun içine biraz tuz ve şeker karıştırıldığında kan basıncı dengelenir.

Biberiye; kan dolaşımını artmasını sağlayan biberiye sinir sistemi içinde kullanılır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle