Tansiyon Düşünce Ne Yenir? Tüketilmesi Gereken Besinler ve Beslenme Düzeyi

Tansiyonun düşünce tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken besinlerden bahsedilmiştir. Ayrıca ek olarak da düşük tansiyon için beslenme nasıl olacağı belirtilmiştir.

Tansiyon Düşünce Ne Yenir?

Öncelikle tansiyonunuz yüksekken nasıl bir tehlike yaratıyorsa, düşük tansiyonda size zarar verebilir. Değerleriniz eğer normalin altında çıkıyorsa, yapabilecekleriniz arasında tükettiğiniz besinlerde bulunmaktadır. Tansiyon yükselten yiyecekler yiyerek, düşen değerlerinizi yükseltebilirsiniz. Önemli olan bünyenize göre dozunu ayarlamak ve bilinçli bir şekilde tüketmektir. Tansiyonunuz düşük çıkıyorsa ne yenir;

 • Vücudunuzun susuz kalmaması lazım. Bol miktarda su tüketiminde bulunun ve alkollü içecekler tüketmeyin. Tansiyonda denge için bol su içilir ve etkisi büyüktür.
 • Tuz ve tuzlu yiyeceklerin dozunu artırabilirsiniz. Aşırıya kaçmadan tuz alımınızı arttırmanız, tansiyonunuzu yükseltmeye yarayacaktır. Tuz tüketimi farklı hastalıklara yol açabileceği için, öncelikle dozu için doktorunuza mutlaka danışın.
 • Üzüm yıllardır kullanılan düşük tansiyona iyi gelen besinler arasındadır. Günde ortalama 30 ile 40 arası kuru üzüm yenmeli ve birçok farklı yararı bulunmaktadır.
 • Zihni açması ve bedenen daha rahat hareket sağlaması ile bilinen fesleğen de düşük tansiyona iyi gelmektedir. İçerisinde bulunan magnezyum, C vitamini ve potasyum açısından zengindir.
 • Havuç suyu: İçerisine bal karıştırarak içebilir ve düşük tansiyonun yükselmesini sağlayabilirsiniz. Etkili yöntemler arasındadır.
 • Biberiye: Sinir sistemini uyarıcı etkisi vardır ve kon dolaşımını düzenleyici etkisi bulunmaktadır. Düşük tansiyon için yenir ve etkilidir.
 • Limon suyu: Tansiyon dengeleyici özelliği bulunmaktadır. Ayrıca içerisine tuz ve şeker katılarak da düşük tansiyonda etkisi görülebilir.
 • Pancar Suyu: Yine pancar suyunun da tansiyonda dengeleyici özelliği bulunmaktadır. 1 hafta boyunca kullanımdan sonra etkisi çok rahat görülebilir.
 • Meyan Kökü: Yorgunluk tedavisi içinde kullanılan meyan kökü, çok düşük tansiyon değerleri içinde yenir ve faydası bulunmaktadır.
 • Süt ve Badem: Uyumadan önce sütün içerisine 4 – 5 tane badem koyarak içilir, tansiyon düşünce uygulanabilecek hızlı ve etkili yöntemler arasındadır.
 • Kahve: Geçici olarak düşen tansiyonunuzu yükseltmek için etkilidir. Sabahları güne başlarken bir bardak kahve geçici olarak değerlerinizi yükseltecektir. Sadece kafein tüketimi, size başka zararlar verebilir o yüzden sadece kahve ile değerlerinizi yükseltmek yerine, ek olarak yapabilirsiniz.
 • Çikolata: İçerisinde bulunan kafein ile geçici olarak değerlerinizi yükseltmeye yarayacaktır. Tüketimi aşırıya kaçmadan çikolata yiyebilirsiniz.

Tansiyon düşünce bu gibi besinler yenir ve içilir faydası da büyük oranlardadır. Dozlarını ayarlayarak evde pratik bir şekilde tüketebileceğiniz besinlerdir.

Düşük Tansiyon İçin Beslenme

Tansiyon değerleriniz için düzenli beslenmenin büyük etkisi bulunmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz besinleri kullanmanın dışında az ve sık yemek yemelisiniz. Bu sayede vücudunuz daha diri duracaktır ve kendinizi iyi hissedeceksiniz. Günde 3 öğüne dolu dolu yaymak yerine, daha fazla öğün yaparak az yemek yemek her zaman daha etkilidir. Günlük belirli saatlerde de egzersiz yaparak tansiyon değerlerinizi dengeleyebilirsiniz. Bunların dışında bir anda yoğun tuz ağırlıklı yemeyiniz. Değerlerinizin artması için ölçülü bir şekilde tuz tüketebilirsiniz. Yemeklerinizi değerlerinize göre orantılı yapmanız, sağlığınız açısından daha faydalı olacaktır. Bol su tüketmelisiniz. Su içmek için, susama hissinizin gelmesini beklemeyin. Günde 3 litre su tüketerek de tansiyonunuz için fayda sağlayabilirsiniz.

Eğer tansiyon değerleriniz yine de normalin altında çıkıyor ve bu maddeler etkisi olmuyorsa, mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Günlük değerlerinize bakarak da, takibini aksatmamalısınız.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle