Karanfil Baharatı Tansiyon Konusunda Ne Tarz Etkiler Sağlar?

Karafil bitkisi yüksek kan basıncının düşmesini sağlayan etkilere sahiptir. düzenli şekilde tüketildiğinde gerekli olan etkileri sağlar. Başlı başına tansiyonu tedavi etmez.

Karanfil Tansiyonu Yükseltir mi?

Karanfil tansiyon konusunda etkili olan baharatlar içinde yer alır. Özellikle metabolizma konusunda etkili olan baharatı uzmanlarda tavsiye etmektedir. Özellikle bitki konusunda uzman olan kişilerin tavsiye ettiği bu baharat kan basıncını düşüren bir etkiye sahiptir. Yani karanfil yüksek kan basıncını düşürür. Karanfil tansiyonu düşürür mü, özellikle içecekler içinde kullanılacak olan birkaç adet karanfil tansiyonun düşmesine yardımcı olur.

Karanfil baharatının kansere olan etkileri de bilinmektedir. Vücutta kansere sebep olabilecek olan her türlü mikrobu kovma özelliği bulunduğundan dolayı da uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Başlı başına tansiyon ile tamamen baş etme özelliği bulunmaz ama etkileri bu konuda destek sağlar. Yüksek kan basıncını düşürme konusunda etkilidir. Kan basıncını yükseltmek adına kullanılmaz. Hoş bir kokusunu bulunan karanfil bitki çaylarında ve tatlılarda kullanmak gerekir. İnsan vücudunda var olan stresi ve gerginliği almak adına birebirdir.

Stres birçok sorunun var olması adına etkendir. Özellikle kalp ritminin bozulmasına tansiyonun yükselmesine sebebiyet verir. Bunların düzenlenmesi amacı ile de karanfil kullanılmalıdır. İsteğe bağlı olarak karanfil su içinde bekletilerek de tüketilebilir.

Karanfil bitki çayı olarak da piyasada satılmaktadır ama kendinizin taze olarak bitki çaylarına karanfil atmanız daha etkili sonuçlar verir.

Tansiyon Hastalara Baharat Tavsiyeleri

Tansiyon hastalarının kullanacağı baharatlara dikkat etmesi önemlidir. Bazı baharatlar aşırı tüketim sonucunda zararlı etkilere sahip olabilir. Bunun içinde günlük olarak alınacak olan miktarlar önemlidir. Özellikle baharatlar içinde yer alan tuz kan basıncı sorunlarının yaşanması konusunda fazlasıyla etkilidir. Tuz tüketiminin azaltılması önemlidir. Tuz yerine yemeklerde kurutulmuş baharatlar tercih edilmelidir.

Özellikle yüksek tansiyon ile alakalı sorunu bulunan kişilerin tüketmesi gereken baharatlar içinde zerdeçal yer alır. İlaçları destekleyen ve yüksek seviyelerin zararlarını hafifleten etkilere sahiptir. Günlük olarak 2 tatlı kaşığı tüketilebilir. Hipertansiyonu düşürme özelliği sayesinde değerlerin dengede kalmasını karanfil kadar sağlar. Tarçın da sağlık adına önemli bileşenleri içeren bir baharattır. Kalsiyum, demir, magnezyum ve lif bunlardan sadece birkaç tanesidir. Bu bileşenler sayesinde sağlıklı yaşama destek sağlar. Eski dönemlerden beri kullanılan bir baharattır. Özellikle insülin direnci konusunda ve şeker hastaları için vazgeçilmez bir tüketim maddesidir.

Tansiyonun dengelenmesini sağlayan tarçın vücutta bulunan bazı iltihaplanmalarında önüne geçer. Hamilelerde kullanımı konusunda uzman görüşü alınmalıdır. Yaşamımızda yer alan baharatlar ile yapılan karışımlar sayesinde de kan basıncı dengede tutulabilir. Bu karışımlardan en etkili olanı;

  • 7 yaprak melisa
  • 3 adet sapları ile birlikte maydanoz
  • 3 adet papatya
  • Yarım tatlı kaşığı kadar rezene
  • 1 tutam biberiye

Tüm baharatlar 1 bardak su içinde 1 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Kaynama işlemi bittikten sonra demlenmesi için kenara alınır ve 3 dakika boyunca bekletilir. Şekersiz içilmesi tavsiye edilse de içemeyen kişiler oldukça az düzeyde tatlandırarak günde 3 bardak içebilir. Her seferinde yeniden hazırlanmalıdır. Çünkü etkilerini göstermesi için önemli olan taze şekilde demlenmesidir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle