Kahve Tansiyonu Düşürür mü? Kafeinin Tansiyon Üzerindeki Etkileri Nelerdır?

Kahve tansiyonu düşürür mü? Kahve tansiyonu yükseltir mi? Bu konu kişiden kişiye bünyesine bağlı olarak değişmektedir. Herkesin severek içtiği kahve; bazı insanlara zararlı iken bazılarına yararlı bile olduğu saptanmıştır.

Kahvenin Tansiyon Konusunda Etkisi Nelerdir?

Kahve tansiyonu düşürür mü? Konusunda kafalarda sıkça dolaşan sorular bulunmakta. Keyfe kelimesinden gelen ve bir çoban tarafından bulunan kahve tansiyonu düşürür konusunda yanlış bir izlenim de dolanmaktadır. Çay, kola gibi içinde kafein bulunan içeceklerin fazla tüketimi tansiyon hastası olmayan insanlara bile zararlı iken hipertansiyon hastalarında kahve tüketimi tansiyonu düşürür mü sorusu kendi kendine cevabını vermekte.

Kafein içerdiğinden tansiyon hastalarının tüketmemesi gereken içeceklerin başında gelmekte olduğu konusu akıllara yerleşmiş.

Bilimsel olarak kesin sonuca bağlanmamış olan kahve, yapılan araştırmalar sonucu nadir de olsa bazı insanlarda tansiyonu düşürüyor olduğu saptanmış. Bunun yanı sıra fazla çay kahve içilmesi; çarpıntı yaptığı ve kan dolaşımını hızlandırdığı da bir gerçek. İşte bu nedenlerden dolayı insanlar kahve tansiyonu düşürür mü ya da yükseltir mi diye çelişkiye düşmekte.

Kahve tansiyonu düşürür mü yoksa yükseltir mi sorusuna cevap verebilmek için; bu konuda kesin bir yargıya varabilmek için; kişilerin kafeine vücutlarının gösterdiği etkileşim ve tepkiye bakmak lazım. Bünyeden bünyeye bu sorunun cevabı farklı olacaktır.

Kafein Ve Günlük Tüketim

Nescafe, türkkahvesi ya da ekspreso doktorların önerisine göre kafeinin günlük tüketim miktarı maksimum iki yüz miligram olmalıdır. Başka bir deyişle bir insan bir günde iki fincandan fazla kahve içmemelidir. Fakat bu genellemeyi kullanmadan önce vücudun kafeine direnci de önemli olmaktadır. Kahvenin tansiyonunuz üzerindeki etkisine bakabilmek için; içmeden önce ve içtikten sonra tansiyonu ölçerek artış olu olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Yapılan araştırmalar farklı bulgular vermektedir. Bazı araştırmalarda günde bir fincan kahve içmek; kalp sağlığı için olumlu bulunmuş; bazı araştırmalarda ise kafein tansiyon yükselttiği için sakıncalı görülmüştür. Kahve tiryakilerinin sigaraya da tiryaki olabileceği bulgusuna rastlanılması kahve ve sigarayı bir ikili olarak ortaya koymuştur. Ortaya çıkan bu iki farklı bulgu ise kahve tansiyonu düşürür mü sorusunun cevabını çekimser bir noktaya bağlamıştır.

Bazı araştırmalarda; kafein sadece kahveden alınırsa kahve içmenin zararı görülmemiştir. Günlük vücudun alabileceği kafein miktarı sadece kahveden alındığı takdirde; zararı görülmemiştir.

Günde Maksimum 200 mg Kahve

Sonuç olarak;  kafein konusunda tiryaki bile olsanız günde bir ya da iki fincandan fazla kafein almamanız gerekiyor. Sağlığınızı riske atmamak için; kafanızda yükseltir mi, düşürür mü gibi soru işaretlerini bir kenara alarak günlük tüketimi minimuma indirmeniz ve sabahları içmemeniz en güzeli.

Kafein oranını artırdığınızda zaten vücudunuzdaki dolaşımın hareketini, tansiyondaki yükselmeyi, kalpteki çarpıntıyı ve stresi sizde fark edeceksiniz. Bünyenizin ne kadar kafeini kabul ettiğini saptamanız aslında oldukça kolay.

Yapılan araştırmalar kahvenin hipertansiyon hastaları arasında daha fazla içildiğini ortaya koymakta. Bunun yanında kahve içenlerin büyük bir yüzdesi alkol ve sigara da tüketmekte olduğu saptanmış durumda. Bu konuda çekimserlik yaratan nokta; acaba hipertansiyon hastaları için zararlı olan kafein mi yoksa kafein sevenlerin çoğunlukla alkol ve sigara da kullandıkları göz önüne alındığında zararlı olan alkol ve sigara mı sorusu.

Kısaca tansiyon üzerindeki etkisi kişiden kişiye değişmektedir. Buna tansiyonunuzu kontrol ederek siz karar vereceksiniz. Bunun yanında; kahve içenler; kafeinli başka içecekler tüketmemelidir. Aynı zamanda 200 mg dan fazla da kafein tüketilmemesi gerekmektedir. Baş ağrısı stres ve çarpıntı gibi yan etkiler yapmaktadır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle