Tansiyonu Yükselten Yiyecekler, Bitkiler ve Diğer Besinler

Tansiyonun yükselmesine neden olan birçok yiyecek vardır. Ayrıca bitki ve bazı önemli gıdalar da hipertansiyonu tetikler. Bu gıdalardan olabildiğince uzak durmalı ve tansiyonu dengede tutmalısınız.

Tansiyonu Yükselten Yiyecekler

Tansiyonu yükselten yiyecekler, en çok merak edilen konulardan biridir. Hipertansiyonun en önemli sebepleri arasında bulunan gıdaların hangileri olduğunun bilinmesi ve buna göre dengeli beslenilmesi önemlidir. Tansiyonu yükselten gıdalar arasında tuz ve tuzlu gıdalar, tatlılar, doymuş yağ oranı yüksek olan yağlar ve şekerli ürünler bulunmaktadır. Şimdi hangi yiyecekler tansiyonu yükseltir konusunu daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

Hipertansiyon, aslında tehlikeli bir hastalık olarak tanımlanabilir. Tansiyonda meydana gelen yükselişler ilk olarak beslenme alışkanlıklarıyla ilgilidir. Tükettiğimiz gıdalara dikkat etmeli ve gerekli önlemleri kısa sürede almalıyız.

Şeker ve şekerli besinlere dikkat edilmesi gerekir. Tüketim miktarlarına bağlı olarak sadece yüksek tansiyonu değil, kalp hastalıklarını da beraberinde getirmektedir. Bunun yanı sıra çay ve kahve de tansiyonu yükseltmektedir. Özellikle koyu kahve ve gün içerisinde tüketeceğiniz 6 ile 7 bardak arasındaki çay, tansiyonu yükseltmektedir.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre gündelik tüketilmesi gereken tuz oranı 2,4 gram olmalıdır.

Birçok besin aşırı miktarda tuz içermektedir. Örneğin atıştırmalık ürünler ve buna benzer birçok besinde 2,4 gramdan çok daha fazla tuz bulunur. Bu yüzden tüketim yaparken alacağınız ürünlerin tuz miktarını kontrol edebilirsiniz.

Kolalı ürünler, tansiyonu yükselten içecekler arasındadır. İçeriğinde yer alan yüksek oranı şeker ve meyan kökü nedeniyle vücutta sodyumun tutulmasına sebep olur ve tansiyonu yükseltir.

Margarin ve tereyağının tansiyonu yükseltici etkisi bulunmaz fakat yapılan araştırmalar, doymuş yağ oranı yüksek olan bu yağların tansiyona etkisinin olduğunu ve bu yüzden sıvı yağ tüketmenin daha sağlıklı olduğunu göstermiştir.

Alkol, tansiyonu yükselten bir diğer üründür ve yüksek tansiyonu bulunan kişilerin en kısa zamanda alkolü bırakması gerekir. Alkolü başlı başına incelediğimizde, bu tüketimin kesinlikle bırakılması gerektiğini söyleyebiliriz. Yapılan bir takım araştırmalar, alkol tüketiminin kan basıncını düşürdüğünü ortaya çıkarmıştır. Bu yüzden hipertansiyon tedavisi görecek kişilerin bu alışkanlıktan vazgeçmesi önemlidir.

Yüksek tansiyon gizli bir hastalıktır ve kesin tanı konulduktan sonra gerekli tedbirler alınmalıdır. Ayrıca tansiyon ölçümleriniz sürekli yüksek çıkıyorsa, kalbinizde ya da damarlarda ciddi sorunlara neden olmadan uzman bir doktora başvurmanızı öneriyoruz.

Tansiyonu yükselten yiyecekler şu şekilde sıralanabilir;

  • Çikolata
  • Tuz tüketimi
  • Tuzlu konserve ürünleri
  • Fastfood ürünleri
  • Aşırı çay tüketimi
  • Kahve
  • Kola
  • Tatlılar
  • Alkol

Tansiyonu Yükselten Bitkiler

Tansiyonun yükselmesine neden olan bitkiler de bulunuyor. İlk olarak yeşil çayı bu duruma örnek olarak gösterebiliriz. Yağ yakıcı özelliği bulunan yeşil çayın içeriğinde bulunan kafein, tansiyon hastalarına oldukça zararlıdır. Ayrıca adaçayı ve biberiye çayı da tansiyonun yükselmesine neden olur. Kan basıncını yükselten bu bitkiler bir uzman önerisiyle tüketilmelidir.

Gün içerisinde tükettiğiniz demleme çaylar, tansiyonu yükseltici bir etkiye sahiptir. Aşırı tüketim sonucunda baş dönmesi ve baş ağrısı gibi sorunların yanı sıra göz kararmasına neden olan bu bitkiler sizi rahatsız edebilir. Tansiyon hastası olmayanlar gün içerisinde bu bitkilerden 2 bardak tüketim yaptığında tansiyonun yükselmesine neden olacaktır.

Bitkilerin tansiyonu yükseltmesinde gün içerisindeki uyku durumunuz da etkilidir. Eğer gün içinde uykusuz kaldıysanız ve stresli bir gün yaşıyorsanız, sizlerle paylaştığımız bitkilerden uzak durmanız gerekmektedir.

Severek tükettiğimiz tüm bu gıda ve bitkilerden uzak durmak, sağlıklı bir yaşamın ilk anahtarı sayılabilir. Çünkü yüksek tansiyon için gerekli tedbirler alınmadığında, çok kötü sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Bu yüzden önce bir doktora görünmek ve daha sonra bu ürünlerden ne kadar tüketmeniz gerektiğini öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

 
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (5 votes, average: 3,20 out of 5)
Loading...
Yorum ekle