Yüksek Kan Basıncının Dengelenmesi İçin Kuşburnu Nasıl Faydalar Sağlar?

Kan basıncında var olan sorunlar tansiyonu meydana getirir. Kuşburnu da bu sorunları ortadan kaldırır ve kanı temizleme özelliği ile kalpte çarpıntı olmasının önüne geçerek rahat çalışmasına olanak sağlar.

Kuşburnu tansiyonu yükseltir mi?

Kuşburnu bitkisi eski dönemler bu yana şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. Bundan kaynaklı olarak da kuşburnu çayı tansiyonu yükseltir mi, direkt olarak yükseltme etkisi bulunmaz. Direk olmasa da tansiyona faydaları bulunur. Kan basıncında var olan sorunlar tansiyonu meydana getirir. Kuşburnu da bu sorunları ortadan kaldırır ve kanı temizleme özelliği ile kalpte çarpıntı olmasının önüne geçerek rahat çalışmasına olanak sağlar.

Kan basıncı meydana gelen yükselme sonucunda içilen kuşburnu çayı yükseltici bir etkiye sahip değildir. Kuşburnu çayı tansiyonu dengeleme özelliği ile bilinir. Yani bu çay tansiyonu yükseltir mi sorunun cevabı hayırdır. Tansiyon sorunları için kuşburnu çayı direk olarak tüketilmez. Karışım şeklinde hazırlanacak olan çay dengelem yapar. Ayrıca bu çayı tüketmek kalp ve damar sağlığını korur ve tansiyonun dengede kalmasını sağlar. Kuşburnu çayı tansiyonu düşürür mü,  dengede tuttuğu için kalp ve damar sağlığı konusunda da faydalar sağlar. Sağlık açısından içilmesi gerekli olan bir çaydır. Kuşburnu bitkisinde bulunan antioksidan etkili polifenolik bileşenler sağlığa fayda sağlar. Bu bileşenlerin sağladığı faydalar uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır.

Tansiyona direkt olarak etki etmese de kan basıncını azaltır ve tansiyonu yükseltmez. Bundan dolayı kuşburnu çayı tansiyon konusunda etki sağlayarak denge oluşturur. Düzenli şekilde tüketilmesi de kuşburnu tansiyon için oldukça faydalıdır.

Çayının Faydaları

Kuşburnu meyvesi güzel kokusu ve farklı meyvesi ile bilinmektedir. Beyaz çiçek açan bu meyve çiçeklerini döktükten sonra meyvesini verir. Asya, Afrika ve Avrupa gibi ılıman iklimlerde doğal olarak yetişen bitkinin sağlığa yararları birçok kişi tarafından bilinmektedir. Özellikle sonbahar aylarında tüketilir. C vitamini deposu olduğu için grip, nezle ve diğer hastalıklardan korunmak adına da kullanılmalıdır.  Çayın düzenli kullanılması sonucunda sağladığı faydalar içinde;

 • Bağışıklık sistemini korur.
 • Antioksidan özelliği ile sağlıklı yaşama destek olur.
 • Romatizma ağrılarının önüne geçer.
 • Kan basıncının düzenlenmesini sağlar.
 • Kötü huylu kolesterolün önüne geçer.
 • İdrar söktürücü olarak kolay şekilde kullanılabilir.
 • İdrar yolu hastalıklarına karşı koruyucu özellikleri bulunmaktadır.
 • Doğal ve şifalı antioksidandır.
 • Cilde doğal bir parlaklık verir.
 • Soğuk algınlığı konusunda faydaları bulunur.
 • Yüksek düzeyde C vitamini içerdiği için besin değerleri de yüksektir.
 • Şeker hastalığı konusunda fayda sağlar ve şeker hastası olmayan kişileri bu hastalıktan korur.

Faydalı meyve çay olarak ya da farklı şekillerde tüketilebilmektedir. Sık şekilde çay olarak insanlar tarafından tüketilir. Bunun içinde çayın hazırlanmasının detaylarını bilmek gerekmektedir. Faydalarından ve etkilerinden yararlanmak adına hazırlama şeklinin bilinmesi önemlidir. İyi ve faydalı bir tüketim için yarım litre kadar kaynamış olan suyun içine 2 yemek kaşığı kadar ezilmiş ya da kurutulmuş kuşburnunun atılması gerekir.

Sonrasında ateşin üstünden alıp 10 dakika demlenmesi adına kenarda bekletilmesi gerekir. Farklı ve hoş bir tat elde etmek isterseniz hazırlanan çayın içine ebegümeci ya da nane karıştırabilirsiniz. Günlük olarak hazırlanması ve yine günlük olarak tüketilmesi gerekir. Günlük düzenli tüketim kan basıncı, kalp ve damar sağlığı için fayda sağlayacaktır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle