Kan Basıncının Düşmesi Nasıl Ortaya Çıkar ve Bu Konuda Neler Yapılmalıdır?

Tansiyon düşüklüğü nedenleri ve belirtileri birçok etkene bağlıdır. Bu etkenlerin belirlenmesi gerekmektedir. Yapılan belirleme sonrasında gerekli olan tedavi süreci başlar.

Tansiyon Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Atardamarın kan basıncının kalp atımı esnasında normal düzeyin altına düşmesine düşük tansiyon adı verilir. Tansiyon düşüklüğü nedenleri ve belirtileri birçok etkene bağlıdır. Halk arasında düşük tansiyon tıp dilinde de hipotansiyon olarak bilinen bu sorun tedavi edilmezse birçok sorunun kapılarını aralar. Tansiyon düşmesi belirtileri kendini hiç belli etmediği gibi belli başlı belirtiler ile de ortaya çıkabilir. Bir kişide tansiyon düştüğünde aşağıda bulunan belirtiler meydana gelir.

  • Baş dönmesi
  • Bilinç kaybı
  • Göz kararması
  • Yüzde solgunluk
  • Aşırı düzeyde terleme düşük tansiyon belirtileri arasında sık şekilde rastlanmaktadır.

Yalnız bu belirtiler bazı hastalıkların da belirtileri olduğu için tek başına bir şey ifade etmemektedir. Tansiyon yükselmesi ve düşmesi için kullanılacak olan en sağlıklı yöntem ölçüm yapmaktır. Tansiyon düşünce vücutta bulunan kan akışının vücuttaki doku ve organlara yeterli düzeyde besin ve oksijen taşımaması durumu meydana gelir. Bundan kaynaklı olarak kişilerde bilinç kaybı hatta inme tarzında sorunlarda meydana gelebilir. İnsanların yaşlarının ilerlemesi ile kan basıncı düşer ya da yüksek seviyelerde seyretmeye başlar. Bu durum oldukça olası bir durumdur. Yüksek kan basıncı tedavisi için kullanılan ilaçlar zaman içinde hipotansiyon sorununa neden olabilir. Tansiyon yükselmesi ya da düşmesi sonucunda meydana gelen belirtilerden en az bir tanesini sizde mevcut ise en kısa zaman içinde uzmana başvurmanız gerekir. Tedavisi yapılmayan kan basıncı sıkıntıları riskli durumlara yol açar. Hipotansiyon değerleri ciddi düzeyde düşünce vücudun oksijen almama riski bulunur. Bu tarz durumlarda organlar gerekli olan görevlerini yerine getiremez hale gelir. Organların görevlerini icra etmemesi oldukça büyük bir olaydır. Beyin ve kalp gerekli olan görevini yerine getirmezse nefes alma konularında güçlükler meydana gelir. Bundan kaynaklı olarak da bilinç kayıpları, şok ve yaşamın sonlanması gibi riskler ortaya çıkar.

Sağlıklı yaşamak için meydana gelen belirtileri dikkate almak, yüksek ya da düşük kan basıncı sorunlarında beklemeden doktora başvurmak gerekir. Uzman bu hastalığın altında yatan tüm nedenleri araştıracaktır.

Düşük Tansiyon Bitkisel Çözümler

Düşük kan basıncının belirtileri ortaya çıktığında gerekli olan tedavisi için adım atılmalıdır. Bu seçenek yüksek kan basıncı için de geçerlidir. Büyük ya da küçük kan basıncı sorunlarının neden kaynaklandığı, altında yatan nedenleri ve diğer detaylar tek tek araştırılmalıdır. Sonrasında tedavisi konusunda destek sağlamak amacı ile bitkisel çözümlerde kullanılmalıdır. Bu çözümler arasında;

Hemen yüksek hem de düşük olan kan basıncı dengelemek adına su tüketimi oldukça önemlidir. Damar içinde sıvı kaybı yaşanması sorunların büyümesini sağlar. Damar içindeki boşluklarda su miktarında azalmalar meydana geldiğinde serum oluşturulur, kan damarlarında kimyasal maddeler ve elektrolitlerle dolar. Kan basıncın yükselmesi ve hastalıkların önüne geçmek için gün içinde bitkisel çay, meyve suları ve su tüketimi arttırılmalıdır. Tuz alımının arttırılması düşük tansiyon dengelenmesine destek sağlar. Bir bardak suyun içine biraz tuz ekleyip, eritip içtiğinizde yükselmesi meydana gelir. Kronik hale gelen bir hastaysanız kesinlikle tuz alımını hastalıkların artmaması adına arttırmalısınız. Böbrekte sorunu ve kalp sorunu olan kişilerin arttırımı yapmadan önce mutlaka uzman ile görüşmek gerekir. Ayrıca gebelik sürecinde olan kadınların tuzdan kaçınması gerekir. Tuz ile yapılacak düşük tansiyon tedavisi için; 1 bardak su, 1 çay kaşığı tuz eklenir.

Tuz eriyinceye kadar karıştırılır ve içilir. Kan basıncının düşmesini sağlayan etkilere sahip özellikleri bulunmaktadır.

Bitki Çayları ve Kullanımları

Yüksek kan basıncı değil de düşük kan basıncı tedavisi için kafein içeren içeceklerin tüketilmesi gerekir. Kafein sayesinde genişlemiş olan arterlerde tutulumu olan hormonların engellenmesi sağlanır. Bu sayede kan basıncı arttırılır ve adrenalin salgılanmasına olanak sağlanır. Kafein içeren içeceklerin içinde; çay, kahve, enerji içecekleri, sıcak kakao, çikolatalı süt ile soda limon yer alır. Kafeinin günlük olarak 400 miligramdan daha çok tüketilmemesi gerekmektedir. Bundan dolayı kafein içeren içeceklerin gün içinde 4 bardaktan daha çok tüketilmemesi gerekmektedir.

Düşük kan basıncı sorununu destekleyen diğer bir bitki de meydan otu çayıdır. Meyan kökünün aktif maddesi glycerrhizin olduğu için insan vücudunda bulunan hormon aldosteron miktarını artırma özelliğine sahiptir. İçeriğinde bulunan tuz ve sodyumdan kan basıncının yükselmesi konusunda destek sağlar. Yalnız sodyumun fazla kullanılmaması gerekir. Bu konuda uzman görüşü almak ve ne kadar süre ile kullanılacağı konusunda detaylı konuşmak gerekir. Meyan kökü çayını hazırlamak için gerekli olan malzemeler;

  • 1 tatlı kaşığı meyan otu
  • 1 bardak sıcak su

Yapılması ve Hazırlanması;

Derin bir kabın içine koyulan meyan kökünün üstüne sıcak su dökülür. Bu şekilde 5 dakika boyunca demlenmesi beklenir. Sonrasında süzgeç ile süzülür ve bekletilmeden içilir. Meyan kökünün kullanımı yapacak olan hasta şeker hastası ise bu karışımı kullanmadan kesinlikle uzman ile detaylı şekilde görüşmelidir.

Hazırlanacak olan bitki karışımı ne olursa olsun içmeden ve tüketmeden önce uzman ile görüşülmesi gerekir. Çünkü bitki karışımlarının bazıları farklı hastalıkları olan kişilere zarar verebilir. Bu riske girmemek adına doz ve kullanımında ayarlama yapılması gerekmektedir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle