Kan Basıncının 9/5 Olması Normal mi, Bu Değerler Sonucunda Ne Meydana Gelir?

9 / 5 çıkan veya daha düşük değerler ile karşımıza çıkan tansiyon değerlerinde ilk olarak akla bir hastalık gelmemelidir. Çünkü insanların bazıları düşük değerler ile de normal bir yaşam sürdürmeye devam edebilirler.

Tansiyon 9 5  Normal mi?

Tansiyonun kabul gören normal değerleri 12/8’dir. Yapılan ölçümler sonrasında sonuç 90/50 olursa büyük tansiyon 9 küçük tansiyon da 5 olarak değerlendirmeye alınır. 9/5 çıkan veya daha düşük değerler ile karşımıza çıkan tansiyon değerlerinde ilk olarak akla bir hastalık gelmemelidir. Çünkü insanların bazıları düşük değerler ile de normal bir yaşam sürdürmeye devam edebilirler. Normal olmayan bu tansiyon değerleri bayılma, kansızlık ve kalp atışlarında sorunlar yaratıyorsa mutlaka gerekli olan tedavi yapılmalıdır. Tansiyonun düşmesi ile yaşamsal olan organlara besin ve oksijen taşıma konusunda sorunlar yaşanmaya başlanır.

Ayriyeten bu seviyelerde ciddi düzeyde düşmeler meydana gelirse felç ya da şok gibi sorunlarda meydana gelebilir. Tansiyonun düşmesi sonucunda bazı kişilerde herhangi bir belirti ya da sorun da meydana gelmeyebilir. Yani büyük tansiyonu 8 veya 9 olup, küçük tansiyonu da 5 veya 4 olup yakınması olmayan kişiler bulunmaktadır. Bazı kişilerde yorgunluk ya da çarpıntı sorunları da meydana gelebilmektedir. Normal seviyelerin oldukça altına düşesinden sonra kalp çarpıntısı şikâyetleri sıklaşmaya başlar, kulak çınlaması, baygınlık hissi, göz kararması ve dengeyi sağlamakta zorluklar meydana gelir.

Yani tansiyonun normal seviyelerin fazlasıyla altına düşmesi ciddiye alınacak sorunlara sebep olur.

Tansiyon Değerleri ve Etkileri

Tansiyon normal değerleri 12 ye 8’dir. Küçük ve büyük tansiyon değerlerinde bir rakamlık değer farkları sorun yaratmayabilir ama değerlerin düşmesi sonucunda insanlarda farklı sorunlar meydana gelmeye başlar. Normal olmayan düşük tansiyon sorunu kişilerde aşağıda bulunan etkilere sebep olur.

Dolaşım rahatsızlığı; dolaşım konusunda ciddi düzeyde bozulmalar meydana gelmeye başlar. Bu hastalığın oluşmasında kan basıncını yükselten ilaçların kullanılması şarttır.

Günlük yaşam etkileri; tansiyonun düşmesi ile ani kalkışlar ve dönüşlerde kişilerde baş dönmesi, zihin bulanıklıkları, ağrılar meydana gelir. Bu sorunu yaşamamak adına kişilerin hareket ederken dikkatli ve yavaş şekilde hareket etmesi gerekir.

Yaş üzerinde etkisi; düşük tansiyonda kan basınçları farklılıklar gösterebilmektedir. Özellikle yaşı ilerlemiş olan kişilerde düşük tansiyon sorunu tehlikeli durumlara yol açabilmektedir. Ölüm bunların içinde en tehlikeli olanıdır.

Düşük kan basıncı sorunu için tuzlu ayran geçici bir çözüm olarak kullanılır. Tabii ki sadece tuzlu ayran bu anlamda fayda sağlamaz. Tüm beslenme düzenine dikkat etmek önemlidir. Süreli olarak yorgun olma durumu, uzun süreler boyunca ayakta durma ve aşırı düzeyde sıcağa maruz kalmadan uzak durmak da bu aşamada önemlidir. Ayrıca kan basıncında düşme ile alakalı sorunlar olan kişilerin dikkat etmesi gereken diğer bir nokta da spor yaparken dikkatli olmalarıdır. Spor yapacak kişilerin spor düşük ağır hareketleri olmayan sporları yapması gerekmektedir. Spor yapılacaksa kirli hava olmayan yerlerde, gölge olan yerlerde ve temiz havası bulunan spor salonlarında yapılmalıdır. Bunun için sahil ve orman tercih edilebilir.  Önemli olan öğlen sıcağında sporun yapılmamasıdır. Tansiyonun düşmesi ile sıvı alımının da arttırılması gerekmektedir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle