10 5, 10 4 ve 10 8 Tansiyon Değerleri Normal midir? Vücuda Etkileri ve Dengede Tutulması için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Tansiyon ölçümlerini düzenli olarak gerçekleştiren kişiler 10 5, 10 4 ve 10 8 gibi değerlerle karşılaşabilir. Küçük değerin düşmesi tansiyonun da düşmesi anlamına geldiği için bu değerler düşük tansiyonlu kişileri ifade eder.

10 5, 10 4 ve 10 8 Tansiyon Değerleri

Baş dönmesi, yorgunluk ve bayılmayla kendini gösteren düşük tansiyon farklı sorunları da beraberinde getirmektedir. 10’a 5, 10’a 4 ya da 10’a 8 olarak ölçülen tansiyon değerlerinde küçük değerin düşmesi, tansiyonun da düştüğü anlamına gelir. Özellikle de küçük değerin 7’den düşük olması durumunda kişilerin gerçek anlamda dikkatli olması gerekmektedir.

10 5 olarak ölçülen değer, düşük tansiyon anlamına gelir. Kişilerin düşük tansiyona maruz kalmasında ise bir takım faktörler etkilidir. Öncelikle belirtilerin bilinmesi ve daha sonra tedbirlerin alınması çok önemlidir. Düşük tansiyonun belirtileri arasında;

 • Gözlerde karıncalanma durumu
 • Nefes darlığı ve göğüs bölgesinde hafif ağrı
 • Beyinde meydana gelebilecek hasarlar
 • Baş dönmesi
 • Göz kararması
 • Bayılma

Düşük Tansiyonun Vücuda Etkileri

Düşük tansiyonun en önemli etkisi kalp çarpıntılarıdır. Tansiyonun aniden düşmesiyle birlikte organlar tıkanır ve şok durumu meydana gelir. Bunun yanı sıra tansiyonun düşmesi, kalbin yeteri kadar beslenememesine de neden olmaktadır. Organlar için gerekli besin ve oksijeni taşıyamaz hale gelen kalp, kan pompalayamaz ve kişide kalıcı hasarlara neden olur.

10 4 tansiyon değeri de aynı etkilerin meydana gelmesine sebep olacaktır. Düşük tansiyonlu kişilerde tansiyonun düşme nedenleri ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Kalpteki ritim bozuklukları
 • Kalp kapakçık sistemlerindeki bozukluklar
 • Böbrek üstü bezlerinin az çalışması
 • Yüksek tansiyon ilaçları kullanan kişiler
 • İshal ve kusma nedeniyle ortaya çıkan aşırı kan kaybı
 • İdrar söktürücüler ve antidepresan ilaç kullanımları

Her yaş gurubunda görülebilecek düşük tansiyon, daha çok yetişkinlerde görülmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için sağlıklı beslenmek, tuz alımını az da olsa artırmak, bol bol su tüketmek ve alkolden uzak durmak çok önemlidir.

10 8 Tansiyon Değeri ve Vücuda Etkileri

10 8 olarak ölçülen tansiyon değerlerinde de sizlerle paylaştığımız etkileri görebilirsiniz. Fakat bu tansiyon değeri daha çok dengeli tansiyon olarak adlandırılır. Tansiyonunuzun bu değerde kalması adına uzun süre aç kalmamak ve iyi bir uyku süreci yaşamak önemlidir.

Vücuttaki kan akışının az oranda etkilenebileceği 10’a 8 tansiyon ölçümü sonrasında belirttiğimiz üzere tansiyonu dengede tutmanız gerekir. Sağlıklı bir yaşam sürmek için uzmanlardan destek almalı ve periyodik olarak ölçüm yaptırmanız da gerekmektedir.

İlgili tansiyon değerinin dışına çıkılması durumunda yapmanız gereken ilk şey doktora başvurmaktır. Evinizde uygulayacağınız tansiyon dengeleme işlemleri bazen başarısız olabilir. Hatta bazı uygulamalar tansiyonunuzun daha çok yükselmesine neden olabilir. Bilinçsizce hareket etmek yerine ilk etapta bir uzmana görünmenizi önemle tavsiye ediyoruz.

Tüm bu bilgiler ışığında 10`a 5 ve 10`a 4 tansiyon değerlerinin normal değerler olmadığını söylemek mümkündür. Kişiler 10 8 tansiyon normal mi sorusuna da yapacağı araştırmalarda `kısmen ancak dikkat edilmelidir` yanıtını alacaktır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle