Kan Basıcının 16 12, 16 11, 16 10 Çıkması Sonucunda Neler Meydana Gelir?

Tansiyon değerleri uzun süre 15 9, 16 10 gibi değerlerin üzerine çıkan kişilerde kalp, damar, böbrek, beyin hastalıkları sık şekilde gözlemlenir. Bunun sonucunda kesinlikle tedavi sürecine başlanması gerekir.

Tansiyon 16 12, 16 11, 16 10 Olması Normal mi?

16 9 tansiyon ya da daha yüksek seviyelerdeki tansiyon ölçümlerinde yüksek tansiyondan bahsetmek gerekir. Yüksek tansiyon damarlardaki büyük kan basıncının 15 mmHg, küçük kan basıncının 9 mmHg olduğu durumlarda kullanılmaktadır. Tansiyon değerleri uzun süre 15 9, 16 10 gibi değerlerin üzerine çıkan kişilerde kalp, damar, böbrek, beyin hastalıkları sık şekilde gözlemlenir.

Yapılan araştırmalar neticesinde normal değerlerden yüksek olan kan basınçlarının risk oluşturduğu ortaya çıkmıştır. Büyük tansiyon değerleri kaç olursa olsun küçük tansiyon 9 mmHg değerinden yüksek olursa yüksek tansiyondan söz etmek mümkündür. Bu değerlerde olması sonucunda kesinlikle tedavi edilmesi gerekir. Küçük tansiyon seviyelerinde yüksek değer mevcut değilse büyük tansiyonun yükseldiği durumlar buna sistolik tansiyon adı verilir.

70 yaşına gelmemiş kişilerde küçük kan basıncı 9 mmHg altında kalır büyük kan basıncı 16 mmHg ve daha yüksek çıkması durumunda tedaviye başlanılmalıdır. 70 yaşını geçen kişilerde ise normal olan büyük kan basıncının 17 mmHg değerinin üzerinde olması durumunda tedaviye kısa zaman içinde başlanmalıdır. Tedavi için konusunda uzman oklan hekimlerden yardım alınmalıdır. Bu konuda detaylı araştırma yapılması gerekir. Tedavi sürecinde kesinlikle uzmanların söylediklerine dikkat edilmesi gerekir. Önerilen ilaçların düzenli ve gerekli olan dozda kullanılası gerekir.

Bunun haricinde normal değerlere ulaşmak için beslenme düzenine ve spor yapmaya da dikkat edilmelidir. Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek oldukça önemlidir.Beslenme düzeninin değiştirilmesi yükselen kan basıncı konusunda önemli düzeyde etkili olan bir detaydır.

Yüksek kan basıncı sorunu yaşayan kişilerin günlük tuz alımına da dikkat etmesi gerekir. Günlük olarak 6 garın üstünde tuz alımı yapmamak önemlidir. Ayrıca gün içinde 2 ila 3 litre aralığında su içilmesi gerekir. Su içmek kan basıncının dengelenmesi adına gerekli olan bir detaydır. Suyun gün içine yayılarak içilmesi gerekir.

Tansiyon Yüksekliği ve Etkileri

Normal olmayan kan basıncın değerlerinden kaynaklı olan sorunlarda altında yatan hastalık bulunuyorsa kesinlikle kısa süre içinde tedaviye başlanılmalıdır. Büyük ya da küçük kan basının normal seviyelerin üzerinde olması damar tıkanıklıklarına ve beyin damarlarında kanamalara sebep olmaktadır. Ayrıca alkol, sigara kullanımı yapanlar ve kolesterolünde yükseklik olanlarda da normal büyük ve küçük kan basınçlarında sorunlar meydana gelir.

Bunun sonucunda damar duvarlarında kalınlaşmada oluşur. Damar duvarlarında kalınlaşma olması durumunda böbrek yetmezliği, anevrizmalar ve doku bozuklukları da oluşabilmektedir. Son dönemlerde normal olmayan kan basıncından kaynaklı olarak birçok tedavi şekli bulunmuş olsa bile damarlarda meydana gelen sorunların önüne geçilememiştir. Günümüzde bu hastalık adına atılan adımlar sonucunda son derece etkili olan ilaçlar üretilmektedir. İlaçların düzenli ve önerilen dozlarda kullanılması tabii ki çok önemlidir.

Son dönemlerde yapılan tedaviler sonucunda kan basıncının normal seviyelere düşürülmesi ile kalp ve damar hastalıklarına yakalana ve bu tarz hastalıklarından kaynaklı olarak ölme riskleri de azalmaya başlamıştır. Tedavi sürecinin tamamında gerekli olan kontrollerin aksatılmaması gerekir. Bunun içinde dikkatli olmak gerekmektedir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle