14 6, 14 7 ve 14 11 Tansiyon Değerleri Normal midir? Vücuda Etkileri ve Tedavi Süreci Nelerdir?

Tansiyon değerleri, kişilerin gündelik yaşamındaki aktivitelerine bağlı olarak değişebilir. Stres, yaşam tarzı ve beslenme yüksek tansiyonu tetiklemektedir. Bu yüzden 14 6, 14 7 ve 14 11 değerlerine sahip olan tansiyon ölçümlerinize dikkat etmeniz gerekmektedir.

14 6, 14 7 ve 14 11 Tansiyon Değerleri

Damarlara kan tarafından uygulanan basıncın ölçüsüne tansiyon adı verilir. Düzenli ve sağlıklı bir kişinin ideal tansiyon değerleri 12 ve 14 olarak büyük değerler, 7-8-9 olarak da küçük değerlere sahiptir. Şimdi sizlere 14 6 tansiyon normal mi, 14 7 tansiyon normal mi ve 14 11 tansiyon normal mi sorularının yanıtlarını sunuyor olacağız.

14 6 ve 14 7 tansiyon değerleri günümüzde ideal tansiyon değerleri olarak bilinir. Çünkü 120 ile 140 arasında ölçülen büyük değerlere sahip olan kişiler dengeli tansiyon kategorisinde yer alır. Tansiyon değerleri daha çok heyecana bağlı olarak değişebilir. Bunun yanı sıra fiziki ve ruhsal anlamdaki yorgunluklar da tansiyonu tetikler. Cinsiyet faktörüne bağlı olarak da değişim gösteren tansiyon, gıda tüketimiyle farklılık gösterebilir.

14 7 tansiyon nasıl düşürülür ve 14 e 6 tansiyon konusunda herhangi bir müdahaleye gerek yoktur. Ayrıca tansiyon 14 7, dengede tutulduğunda farklı bir soruna neden olmaz. Çünkü tansiyon 14 değeri normal seviye olarak kabul edilebilir. Bu yüzden 14 7 tansiyon yüksek mi sorusuna `hayır` yanıtı verilebilir  ve 14 e 7 tansiyon normal mi sorusunun da aynı zamanda cevabı olarak düşünülebilir.

Tansiyonun yüksek olması, küçük ve büyük tansiyonla beraber ya da her ikisinin birlikte yükselmesiyle ortaya çıkmaktadır. Daha çok yetişkinlerde meydana gelen bu durumla ilgili bir takım alışkanlıkların düzenlenmesi ve sağlıklı beslenilmesi çok önemlidir.

Yüksek Tansiyonun Vücuda Etkileri

14 11 olarak ölçümlenen tansiyon, yüksek tansiyon olarak tanımlanır ve kişiye müdahale gerekebilir. 14e 6 tansiyon etkilerinin dışında vücuda çok daha fazla zararı olan ve normal olmayan bu tansiyonla ilgili önemli bilgiler sunuyor olacağız.

Yapılan bir takım araştırmalar, yüksek tansiyon değerlerine bağlı olarak kalp ve damar hastalıklarının sıklıkla yaşandığını ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra organların da ciddi anlamda etkilendiğini ve böbreklerin de zarar gördüğü saptanmıştır. Böbrekler, kan akışıyla doğru orantılı olduğu için tedavi edilmediği takdirde farklı organlara da sıçrayabilir.

Yüksek tansiyon tanısının konulabilmesi için değerlere bakılır. Ayrıca gerginlik ve endişe hissi de tansiyonun yükselmesinde çok etkilidir. Bu yüzden periyodik olarak hipertansiyon hastalarının takip edilmesi ve tedavi sürecini başlatılması gerekir.

Yüksek tansiyonun zararları ise şu şekildedir;

 • Kalp yetmezliği
 • Kalp hastalıkları
 • Kalp damar tıkanıklıkları
 • Körlük durumu
 • Böbrek yetmezliği
 • Felç
 • Bacak ve boyun damarlarının tıkanması

Yüksek tansiyona ne iyi gelir sorusuyla ilgili de pek çok araştırma yapılmaktadır. Bunlar;

 • Fazla kilolardan kurtulma
 • Düzenli egzersizler
 • Sağlıklı beslenme
 • Tuz tüketimini azaltma
 • Alkollü içeceklerin tüketilmemesi
 • Sigaranın bırakılması
 • Stressiz bir yaşam olarak sıralanabilir.

Paylaştığımız bu bilgiler ışığında yüksek tansiyona karşı tedbirlerinizi alarak daha sağlıklı bir yaşam kavuşabilirsiniz. Evinizde ayrıca bir tansiyon aleti bulundurmalı ve değerlerinizi takip etmelisiniz. En önemlisi de rutin doktor kontrollerine devam etmeli  ve yiyeceklerinizi kontrol altına alarak stressiz bir yaşam sürmelisiniz.

 
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle