Küçük Tansiyon Nedir ve Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Küçük tansiyonkanın damarlardaki dolaşımı için, kalbin kanı pompalarken gevşemesi anında pompalama işlemine damarın devam etmesi anında oluşan tansiyondur. hatasız ve doğru bir şekilde ölçülmesi oldukça önemlidir. Hatalı bir ölçüm yapıldığında telafisi çok zor olan ciddi sağlık sorunları ile karşılaşılabilir

Küçük Tansiyon Nedir?

Küçük tansiyon ne demek ya da tansiyon nasıl ölçülür gibi aklınıza pek çok soru gelecektir. Birçok hastalık belirtisi ya da başka bir deyişle öncüsü olan bir değer olmaktadır. Kanın damarlarda yaptığı dolaşım sırasında, oluşan basınca tansiyon denilmektedir. Kanın damarlardaki dolaşımı için, kalbin kanı pompalarken gevşemesi anında pompalama işlemine damarın devam etmesi anında oluşan  küçük tansiyondur. Küçük tansiyonda normal olan değerlerinin düşmesi ya da yükselmesi ise hipertansiyon ya da düşük tansiyon olarak kabul edilmektedir. Tansiyondaki bu oynama bazen geçici olsa da çoğu zaman kalıcı olmaktadır.

Küçük tansiyon düşüklüğü, tıpkı büyük tansiyonun düşmesinde olduğu gibi zararlı etkiler yaratabilmektedir. Kan basıncı düşüklüğü olarak da anlatılabilen hipotansiyonda sistolik denen büyük tansiyonun 90 mmHg, diyastolik denen küçük tansiyonun 60 mmHg`den düşük olduğu görülür.Ölçümü sırasında iki değere ulaşılır. Bunlardan ilk değere küçük tansiyon, ikinci değere ise büyük tansiyon denilmektedir. Bu iki değer arasında yapılan karşılaştırma ve değerlendirme sonucunda ise hastanın küçük mü yoksa büyük mü tansiyona sahip olduğu belirlenir.

Küçük Tansiyon Değeri Kaç Olmalıdır?

Sağlıklı insanların -kan basıncı değerleri genel olarak aynı olmaktadır. Küçük tansiyon sağlıklı insanlarda yetmiş ile doksan mmHg arasında olmaktadır. Bu değerleri halk arasında kısaca yedi ile dokuz arasında diye nitelendirmekteyiz. Küçük tansiyonun normal değerin yetmiş ( halk arasında yedi) altında olması düşük tansiyon; doksan ( halk arasında dokuz) üzerindekilere ise yüksek tansiyon denilmektedir.

Küçük tansiyonun normal değerlerinin altında ya da üstünde olması durumu oldukça önemli ve genel olarak tehlikeli bir durum olmaktadır. Önlem alınmazsa ciddi aynı zamanda da kalıcı sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Çoğu zaman hayati tehlike nedeni olmaktadır. Beyin kanaması, kalp krizi gibi istenmeyen sorunlara neden olabilmektedir.

Küçük Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Günümüzde tansiyon ölçmek için pek çok elektronik otomatik tansiyon ölçen aletler bulunmaktadır. Fakat en sağlıklı ölçümü yapılmasını sağlayan, hastanelerde kullanılan manüel tansiyon ölçüm cihazları olmaktadır. Uzaktan bakıldığında tansiyon ölçümü oldukça basit görülmektedir. Fakat basit görünen bu ölçüm eğer yanlış yapılırsa büyük sorunlara neden olabilir. Tansiyon ölçme konusunda gereken püf noktaları bilmiyorsanız ve tecrübeniz yoksa ciddi sonuçlar doğurabilecek hatalar yapılabilmesi olasılık dahilinde olmaktadır. Hastanın acil olarak müdahalesinin yapılmadan önce tansiyonun ölçülmesi ve kontrol edilmesi gerekmektedir.

Manüel olarak tansiyon ölçen cihazlar hata olanağı oldukça az olmaktadır. Bu sebeple eczane, hastane  ölçüm cihazı kullanılmaktadır.

Tansiyonu doğru bir şekilde ölçmek için yapılması gerekenleri sırasıyla şöyle sıralayabiliriz:

 • Tansiyonunu ölçmek istediğiniz kişinin kolu omuza kadar açık olmalıdır.
 • Manüel tansiyon ölçen aletinin açık olan kola sarılarak dolanılan kısmına manşon denilmektedir. Tansiyon ölçümünü hatasız yapmak için manşonu çıplak kolda doğru olan bölgeye, doğru bir şekilde sarmak gerekmektedir.
 • Manşon tansiyonunu ölçmek istediğiniz hastanın sol koluna da sarılabilmesine rağmen, sağ koluna sarmaya özen gösterin.
 • Manşon kolda kalp hizasında sarılmalıdır.
 • Manşon; kolun katlanan ( dirsek kısmının iç tarafına) bölümünün iki ya da üç parmak üzerine doğru sarılmalıdır.
 • Manşon sarılınca hasta kolunu indirmeyerek kalp hizasında dik olarak tutmalıdır. Tansiyonu ölçecek kişi, hastanın kolunu dik olarak tutabilir. Aksi halde hasta kendi kendine tutmaya çalışırsa kolunu kasar ya da kendini sıkabilir. Tansiyon ölçümü sağlıklı olmayabilir. Bu nedenle ölçümü yapacak kişi; bir eliyle tansiyonu ölçerken, diğer eliyle hastanın koltuğunun altından tutarak kalbin hizasına kaldırmalıdır.
 • Manşon yaklaşık 180 ya da 190 mmHg şişinceye kadar pompalanır. Rakam çok fazla önemli olmamaktadır. Kulaklıktan kulağınıza gelen hastanın nabız sesi kesilene kadar şişirmeye devam etmelisiniz.
 • Nabız sesi kesildiğinde; şişirme işlemine son verilir.
 • Hava yavaş bir şekilde boşaltılır.
 • Kulaklık yardımıyla kulağınıza gelecek sesi ilk duyduğunuz andaki rakam akılda tutulur. İlk duyulan bu ses büyük tansiyon ölçüsüdür.
 • Büyük ölçümü aldıktan sonra yavaşça havanın boşaltılmasına devam edilir. Kulağınıza gelen ses azalmaya başlayacak. Sesin kesildiği andaki rakam ise küçük tansiyon ölçüsü olmaktadır.

Kısaca; manşon basınç yani hava yavaş bir şekilde düşürülürken ilk duyulan nabız sesi büyük, nabız sesi kesildiği nokta ise küçük tansiyon olmaktadır. Genel olarak bir insanın tansiyonu büyük on iki küçük ise sekiz olarak saptanmıştır. Bu rakamlardaki bir iki sayılık oynama kişinin bünyesine göre normal de sayılabilir. Büyük ile küçük tansiyon arasındaki fark büyükse ya da yüksekse tansiyonunuz yükselmiş; azsa ya da düşükse; düşük tansiyon söz konusu olmaktadır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle