Bacaktan Tansiyon Nasıl Ölçülür? Sağlıklı Bir İşlem midir? Bacaktan Tansiyon Ölçümünde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Uzmanlar, sadece bacaktan tansiyon ölçmenin yetersiz olduğunu belirtmektedir. Bu anlamda ayak bileğinde yapılacak ölçümün yanı sıra her iki koldan da tansiyon ölçülerek değerler karşılaştırılmalıdır. Bu uygulama birçok hastalığın erken tanısında önemli bir yere sahiptir.

Bacaktan Tansiyon Ölçümü

Tansiyon ölçme, beklenenin aksine önemli ve kolay olmayan bir uygulamadır. Tansiyon ölçerken dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır ve belirli kurallara dikkat edilmediğinde ölçüm yanlış değerlerle karşınıza çıkar. Ayrıca bacaktan tansiyon ölçümü yapılırken de bir takım kriterlere dikkat etmeniz gerekecektir.

Tansiyon Ölçme Teknikleri

Öncelikle tansiyonu ölçülecek kişinin en az 30 dakika önceden ölçüme hazır olması gerekir. Yani bedensel ve ruhsal dinlenme süreci içerisinde olmalıdır. Bunun yanı sıra, son 1 saat içinde kahve tüketilmemesi ve ölçümden son 15 dakika içerisinde sigara tüketilmemiş olması gerekiyor.

Tansiyon ölçümünden önce kişinin tansiyon düşürücü veya yükseltici ilaçlar kullanmaması önemlidir. Ilık ve sessiz bir yerde yapılması gereken tansiyon ölçümünde bacaktan tansiyon ölçülecek ise 20 yaş ve altındaki kişilere uygulanmalıdır.

Bacaktan tansiyon ölçme uygulamasında ilk önce ayak bileği-kol basınç indeksine bakılır. Çünkü bacaklara giden kan akımını değerlendirmek için bu uygulama tercih edilir. Damar hastalıklarının ilerlemesini ve tedaviye verdiği yanıtı görmenin en önemli yolu da yine bu işlemden geçer. İlk önce ayak bileği sırasında bulunan atardamardan kan basıncı ölçülür. Daha sonra ise koldan ölçülen değerlere bölünür. Bu sayede net değer aralığı karşınıza çıkacaktır.

Uzmanlar, en net sonuçları alabilmek için tansiyonun bacaktan ve çift koldan ölçülmesi gerektiğini aktarıyor. Her iki kol ve bacaklardaki ölçülen tansiyonun değeri arasındaki 3 ya da 4 değerlik fark, damarlarda ya da kalpte rahatsızlık olduğunu göstermektedir. Bu sonuca ulaşan uzamanlar, kol ve bacaklardaki tansiyonun yüksek, sadece bacaklardaki tansiyonun düşük çıkması durumunda ciddi bir kalp rahatsızlığının olabileceğini aktarmaktadır.

Ayak bileğinden ölçüm yapılarak bacaktan tansiyon ölçümü değeri ortaya çıkarılır. Bu sağlıklı bir uygulamadır fakat doğru rakamlara ulaşabilmek için hem ayak bileği hem de her iki koldan tansiyon ölçülmelidir.

Bacaktan Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Ayak bileği üzerine tansiyon aleti yerleştirildikten sonra doppler cihazı ile kan basıncı ölçülmektedir. Aynı zamanda kollara da uygulanan bu işleme başlamadan önce manşon yerleştirilir ve daha sonra atardamar nabzı duyulur. Daha sonra ise manşon, atardamarlardaki basıncın üzerine kadar şişirilir ve nabız duyulmaz hale gelir. Yavaş yavaş indirilen manşon daha sonra kan basıncı değeri olarak size rakamları doppler aracılığı ile sunar.

İnsan vücudunun kara kutusu olduğu belirtilen tansiyon, en önemlisi kalp ve damar hastalıkları olarak birçok hastalığın habercisidir ve yaş farkı gözetmeden ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden sağlıklı olduğunuzu düşünseniz bile, belirli periyotlarla tansiyonunuzu kontrol ettirmelisiniz. Doktorlar aracılığıyla ya da kendi evinizde alacağınız tansiyon aletleri ile birlikte tansiyonunuzu dengede tutmanız gerekmektedir. Tansiyon değerlerinizde yaşanan ani durum değişikliklerini de izleyerek mutlaka bir hekime başvurmalı ve gerekli teşhisin konulmasında önemli bir adım atarak tedavi süreci başlatmalısınız.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle