Tansiyon 12 9, 12 6, 12 7 – Normal mı? – Tansiyon Değerleri ve Etkileri

Tansiyon rahatsızlığı tedavi edilmez ise kişinin yaşam kalitesini düşürür. Mutlaka doktor kontrolünde ilaç kullanılmalı ve kişi tansiyonunu ölçerek kontrol etmelidir. Tansiyon ölçümünde de mutlaka profesyonel tansiyon cihazları kullanılması daha sağlıklı olacaktır.

Tansiyon Hastalığı Nedir?

Tansiyon, kanın atar damar duvarlarına yaptığı basınç olarak tanımlanmaktadır. Yapılan basınç sonucunda, kan vücuttaki bütün organ ve dokulara sıçrar ve bu dokular ve organlar normal çalışmasına devam edebilmek için gerekli enzimleri kandan alır.

Tansiyon olması gereken belirli değerleri vardır. Tansiyon bu değerlerin altına düştüğünde ya da üzerine çıktığında sağlık için büyük zararlar oluşturabilir. Tansiyon iki çeşidi vardır. Büyük tansiyon ve küçük tansiyondur. Büyük tansiyon kalbin kasılmasını, kalbin kanı damarlara aktarma esnasında ölçülür. Büyük tansiyonun yetişkinler için olan normal değerleri 10-14 arasında değişmektedir. 12,9 tansiyon. Yüksek tansiyona dikkat etme gerekli. Kanın kalbe aktarıldığı esnada ölçülen kan basıncı 9cm cıva basıncını geçmemesi lazım. 3 çeşit tansiyon ölçme aleti vardır.

  • Cıvalı olan tansiyon aleti
  • Metalik olan tansiyon aleti
  • Elektronik olan tansiyon aleti

Bu çeşitlerin arasında en hassas ölçüm yapan alet civalı tansiyon aletidir. Fakat taşıma açısından bu çeşidi taşımak zordur. Diğer tansiyon ölçüm aletleri daha çok tercih edilmektedir. 12,10 tansiyon Elektronik ölçme aleti halk arasında pahalı olmasına rağmen herkes tarafından kolaylıkla kullanıma sahip olunduğu için daha çok tercih edilmektedir.12,10 tansiyon yüksek mi.

Diğer ölçüm aletleriyle doğru ölçüm yapabilmek için belirli bir tecrübeye sahip olmak gerekir. Yüksek tansiyon.

Tansiyon Değerleri Nasıl Olmalı?

Hangi vaziyette ölçüm yapılırsa yapılsın kolun gevşek hafif olarak kıvrık olmasına özen gösterilmelidir. Ölçüm esnasında cihazdaki havanın, ibre saniye de 2-3 mm olacak şekilde yavaş bir açıyla boşalmasına dikkat edilmelidir. Tansiyon değeri bebeklerde oldukça düşük değerde olmaktadır. Yaş arttıkça tansiyon değeri de artmaktadır ve yetişkinlerde iyice artmaktadır. Bir kişide hipertansiyon olması için büyük tansiyonun 14’ten yüksek olması gerekir. Aynı zamanda küçük tansiyonun da 9 cm cıva basıncından yüksek olması gerekir. 12-10 arasında Bir hastaya hipertansiyon tanısı koyulması için küçük tansiyon baz alınmaktadır. Ayrıca tansiyon düşüklüğü değerlendirildiğinde büyük tansiyon dikkate alınmalıdır. 12-9 tansiyon yüksek mi. Değildir normal değerdir.

  • Düşük Tansiyon,sistolik basınç 100 mm, diastolik basınç 60 mm (10-6)
  • Normal Tansiyon,sistolik basınç 100-139 (10-13.9), diastolik basınç 60-89 (6-8.9)
  • Hafif Yüksek Tansiyon,sistolik basınç 140-159 (14-15.9), diastolik basınç 90-99 (9-9.9)
  • Orta Yüksek Tansiyon,sistolik basınç 160-179 (16-17.9), diastolik basınç 100-109 (10-10.9)
  • Kuvvetli Yüksek Tansiyon,sistolik basınç 180+ mm (18), diastolik basınç 110+ mm (11)

Tansiyon Ölçümü Nasıl Yapılır?

Tansiyon, sfigmomanometre denilen tansiyon ölçme aletiyle ölçülmektedir. Tansiyon ölçüm cihazının manşonu, kolun 2/3 ünü kaplayacak şekilde sarılmalıdır dinleme cihazının tamburu da nabzı alacağımız şekilde kol atar damarına konmalıdır.12,10 Ölçüm yapıldığı esnada sesin ilk duyulduğu sayı büyük tansiyonu göstermektedir. Ses hafiflediği zaman ya da bittiği anda ki zaman da sayı küçük tansiyonu göstermektedir. Yaşın artmasıyla yüksek tansiyon ölçümlerinde değişmeler olmakla beraber yüksek tansiyon 120-140 ya da halk ağzıyla söylendiği gibi 12 ile 14 arasında olmalıdır.  12 6 tansiyon normal mi diye sorulursa normal değerdir. 12 ye 5 tansiyon demek küçük tansiyonun biraz düşük olduğu demektir. 12 ye 9 tansiyon yüksek mi? Bu tansiyon değeri normaldir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle