Büyük Tansiyon Nedir Küçük Tansiyondan Farkı Nelerdir

Doğduğun anda itibaren ölene kadar damarlarda dolaşan kan basıncına tansiyon denmektedir. Büyük ve Küçük tansiyon arasındaki fark nabız atışını oluşturur. Hipertansiyon, hopontansiyon ya da normal tansiyon şeklinde üçe ayrılan kan basıncı kendi aralarında büyük ve küçük ve değerlere sahiptir.

Büyük ve Küçük Tansiyon

Büyük tansiyon ve küçük tansiyon arasındaki fark konusunu anlamak için ilk olarak; büyük tansiyon ve küçük tansiyon ne demek onu bilmek gerekir. Kısaca; kan basıncına tansiyon denmektedir. Kan basıncı;

  • Büyük  (sistolik  ya da kasılma  olarak da adlandırılmaktadır)
  • Küçük ( diastolik ya da gevşeme olarak da adlandırılmaktadır)
  • Normal

Olmak üzere üçe ayrılmaktadır.

Kalp kasılması sırasında, kanın atardamarlara pompalanması sırasındaki basınca büyük tansiyon; gevşediğinde ise atardamarlara pompalanan kanın durması, atardamarların elastik bir şekilde genişlemesi anında kan dolaşımını sağlamaya devam etmesi sırasında oluşan basınca ise küçük tansiyon denilmektedir.,

Arasındaki Fark

Büyük küçük tansiyon arasındaki fark denildiğinde; akla ilk gelen kasılma ve gevşeme basınçları olmaktadır. Arasındaki fark vücutta bulunan nabız basıncını oluşturmaktadır. Bir insanın doğum anından itibaren ölüm anına kadar devam eden kan basıncı konusunda önemli olan; küçük ve büyük tansiyon nedir? İdeal olan değerleri kaç olmalıdır? Büyük tansiyon küçük tansiyon hastalıklarının taşıdığı riskler neler olmaktadır? Büyük tansiyon yüksekliği tedavi konusunda neler yapılmalıdır, yüksekliği ve düşüklüğüne neler iyi gelir? Küçük ve büyük tansiyon dengelenmesi için hangi besinler iyi gelir? Arasındaki fark nelerdir? Kan basıncı hastalarının bu gibi konularda bilinçli olması oldukça önemlidir.

Özellikleri

Büyük tansiyon nedir yüksekliği nasıl tedavi edilir büyük tansiyonla küçük tansiyon arasındaki fark konusunda ilaçla tedavi yanında doğal yöntemlerle kan basıncını dengede tutmak mümkün olmaktadır. Kıyaslandığında daha az tehlikeli olmaktadır. Kan basıncının yüksekliği zamanında tedbir alınmaz ve dikkat edilmezse felç, beyin kanaması, kalp krizi, ciddi böbrek ve dolaşım hastalıkları yanında ölüme bile neden olabilmektedir. Kısaca büyük tansiyon küçük tansiyon nedir konusu oldukça önemlidir. Yüksekliği konusunda düzensizlik yaşayan hastaların; bu konuda belli aralıklarla yüksekliği ölçümlerini takip etmeleri, tedavi hususunda gereken önemi göstermeleri gerekmektedir. Neler yükseltilir bilmeli ve uzak durmalı.  Tedavi yöntemleri arasında; ilaçla tedavi yanında bazı bitkisel kürleri de iyi gelir; yükseltilir ve düşürür, Tedavi konusunda oldukça önemli rol oynamaktadır. Bitki kürleri gibi bitki çayları, sebze ve meyve kürleri de kan basıncı dengesizliği için; istediğiniz şekilde yükseltilir , düşürür özelliklerine bağlı olarak iyi gelir.

Büyük Küçük Kan Basıncı Ölçülmesi

İdeal ya da normal kabul edilebilecek değerler; kişiden kişiye fark göstermektedir. Ölçümlerden görülen bu fark nedenleri kimi zaman yaşayış tarzları, kimi zaman yaşı, kimi zaman mevsim, kimi zaman da yaş unsurlarından meydana gelir.

Kan basıncı sorunu yaşayan hastaların altta yatan nedenlerine bağlı olarak yüksekliği ya da düşüklüğüne iyi gelir diyebileceğimiz tedavi yöntemleri değişmektedir. Ölçümleri her gün düzenli olarak dinlenmiş bir şekilde iken yapılmalıdır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle