Tansiyon 17 10, 17 11 ve 17 12 Değerleri Normal midir? Vücuda Etkileri ve Zararları Nelerdir?

Tansiyon değerlerinin 17`ye ulaşması durumunda yüksek tansiyon ortaya çıkar ve acil olarak tedbir alınmalıdır. Çünkü sağlık açısından ölümcül sonuçlara neden olabilir.

17 10, 17 11 ve 17 12 Tansiyon Değerleri

Büyük tansiyon 17, hipertansiyonu ifade eder ve hastaların oldukça dikkatli olması gerekir. Uzun süre tansiyonun bu değerlerde seyretmesi durumunda, birçok hastalık belirtisi ortaya çıkabilir ve ölümcül sonuçlar doğurabilir. Böbrek hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları ile beyinde oluşan problemler bu duruma örnektir. Büyük tansiyon değeri 17’ye ulaşmış bir kişinin, küçük tansiyon değerine bakılmasına gerek yoktur. Çünkü bu değer hipertansiyon olarak adlandırılır ve normalin üst sınırına ulaştığını gösterir.

Yüksek Tansiyon Belirtileri

Bir kişiye yüksek tansiyon teşhisi koymak için öncelikle ölçüm yapılır ve tansiyonun periyodik ilerleyişine bakılır. Eğer sürekli yüksek çıkıyorsa kişide yüksek tansiyon var demektir. Teşhisin konulması için bir doktordan destek alınmalıdır.

Hipertansiyonun belirtileri arasında kalp ağrısı, baş ağrısı, kulak çınlamaları, çift ya da bulanık görme ile burun kanamalarının yanı sıra baş dönmesi ve baş ağrısı bulunur. Yüksek tansiyon normal olarak herhangi bir belirtiyle kendini göstermediği için doktor kontrolü şarttır.

Vücuda Etkileri ve Zararları Nelerdir?

Yüksek tansiyon vücuda ciddi anlamda zarar verir. En çok böbrek, kalp ve beyni etkiler ve uzun süreli sakatlıklara neden olabilir. Çünkü tansiyonun yükselmesi, kalbin daha çok çalışması demektir ve vücutta ciddi zararlar meydana getirebilir. İlerleyen süre içerisinde büyük atardamarları da fazlasıyla etkileyecektir.

Zararlarına bakacak olursak ilk olarak kalp yetmezliği ve kalp büyümesi sorunlarına neden olur. Bunun yanı sıra beyin kanaması ve felç durumu da ortaya çıkabilir. Görmede azalma ve körlük durumu da vücuda verdiği zararlar arasındadır. Ayrıca bacak ve boyun damarlarında tıkanma durumu da görülmektedir.

Yüksek Tansiyon Nedenleri

Günümüzde en çok rastlanan yüksek tansiyon nedenleri şu şekildedir;

  • Böbrek hastalıkları
  • Tuzlu gıdaların tüketilmesi
  • Kafa içinde oluşan basıncın yüksek olması
  • Böbrek damarlarının daralması
  • Tiroid bezi hastalıkları
  • Büyük atar damarın dar olması

Bu sorunların birçoğu ilaç tedavisiyle çözümlenebilen hastalıklardır. Eğer bu rahatsızlıklardan birine sahipseniz, yüksek tansiyon görülme olasılığı oldukça fazladır.

Tansiyon Yükselmesine Neden Olan Besinler

Yapılan birçok araştırma, tansiyonun yükselmesine sebep olan besinlerle ilgili bilgiler sunmuştur. Tuz ve tuzlu besinlerin yanı sıra şeker ve şekerli besinler ile çay ve kahve tüketiminin tansiyonu yükselttiği bilinmektedir.

Bu besinlerin yanı sıra kola tüketimi ile margarin ya da tereyağı tüketimleri, yüksek tansiyona davetiye çıkarmaktadır. Tereyağının direkt olarak tansiyonu yükseltici bir etkisi bulunmaz fakat yağ tüketiminin vücuda oldukça zararlı olduğunu söyleyebiliriz.

17 10 tansiyonu ile birlikte 17 11 ve 17 12 tansiyon değerleri, hipertansiyon olarak adlandırılır ve mutlaka önlem alınmalıdır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle