Kan Basıncı 20’nin Üzerine Çıkarsa Neler Meydana Gelir ve Ne Yapılmalıdır?

Tansiyonun uzun süre 17 mmHg değerinin ya da 20, 21,22 mmHg gibi değerlerde olması durumunda kalp, damar, beyin ve böbreklerde hastalıklar meydana gelmeye başlar.

Tansiyon 20 den Fazla Olursa Ne Olur?

Yüksek tansiyon atardamarlarda bulunan büyük kan basıncının 15 mmHg, küçük kan basıncının 90 mmHg eşit veya yüksek olduğu durumlarda meydana gelir. Tansiyonun uzun süre bu değerlerin ya da 20, 21,22 gibi değerlerde olması durumunda kalp, damar, beyin ve böbreklerde hastalıklar meydana gelmeye başlar. 20 tansiyon, 21 tansiyon, 22 tansiyon ölçümleri tedavi edilmediğinde yaşam süresinde zaman içinde kısalmalar meydana gelecektir. Normal insanlara göre yüksek tansiyon sorunu olan kişiler daha az yaşarlar ve daha sağlıksız yaşarlar. Büyük kan basıncının 22, 20 ya da 21 üzeri olması oldukça riskli durumların meydana geleceğinin de bir göstergesidir. Kan basıncının yükselmesi sonucunda hemen hemen tüm organlar ve dokularda belli başlı zararlar meydana gelir. Bu zararların önüne geçmek adına gerekli tedavilerin yapılması gerekir.

22, 23, 24 gibi kan basıncının üst düzeylere çıkması yani yükselmesi ile felç ve beyin kanaması gibi ciddi düzeyde sıkıntılarda yaşanabilir. Hatta bu değerlerin devamlı olarak oluşması ile kişilerin yaşamı da tehlikededir. Dünyada yüksek tansiyondan kaynaklı olarak ölen birçok kişi bulunur.

Tansiyon Değerleri ve Etkileri

Yüksek tansiyondan en çok zarar gören organ kalp, büyük atardamarlar, gözler, beyin ve kalptir. Yüksek kan basıncı olursa bu organlar etkilenmeye ve zarar görmeye başlar. Bunun sonucunda da ölümler meydana gelebilmektedir.  Tansiyonun 22 ve daha üst düzeylerde seyretmesi sonucunda;

  • Kalp büyümesi, kalp yetersizliği, kalbi beslemekte olan damarlarda tıkanmalar, kalp büyümesi
  • Körlük ve görmede azalmalar
  • Böbrek fonksiyonlarının bozulması, böbrek yetmezliği
  • Beyin damarlarında tıkanma, daralma
  • Beyin kanaması
  • Felç
  • Büyük atardamarlarda genişlemeleri genişlemelerden kaynaklı olarak büyük atardamarlarda yırtılma ve tıkanma
  • Kangren ve ani şekilde gelişen kanamalar meydana gelir.

Üst seviyelerde seyreden kan basınç sorunlarında tuz kullanımı ve beslenme oldukça etkilidir. Tuz kullanımının sınırlanması çok önemlidir. İnsanların çoğunluğu fazla tuz tüketiminden kaynaklı olarak tansiyon sorunlarını yaşamaktadır. Tuz kullanımı gerekli olan tedavinin sürecinde zararlar verirken, sürecin aksi yönde yönlenmesine olanak sağlar. Günlük olarak tuz alımının 6 gram üzerine çıkmaması gerekir. Sigara ve alkol bu anlamda yüksek düzeyde zarar verir. Damar ve kalp sağlığı açısından bırakılmalıdır.  Günlük olarak alınacak olan alkol miktarının en fazla iki kadeh olması gerekir. Bunun üzerine çıkmak sorunları tetikler. Fazla kilolardan da kurtulmak gerekir. Verilecek olan 5 kilo fazlalık tansiyonun kolay ve hızlı şekilde düşmesini sağlayabilir. Ayrıca streste bu anlamda sıkıntılar yaratır. Stres hastalığın ilerlemesi konusunda etkili olduğu için kurtulmak gerekir. Bunun için psikolojik destek bile alınabilir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 3,33 out of 5)
Loading...
Yorum ekle