Tansiyon 19 Çıkarsa Yapılması Gerekenler ve Vücuda Etkileri

Tansiyonun normal değerlerinden yüksek olan 19’a çıkması durumunda dikkat edilmesi ve yapılması gerekenler hakkında detaylar

Tansiyon 19`a Çıkarsa Ne Olur?

Kalbin aralıksız şekilde vücuda kan pompalaması sırasında damarlara uyguladığı basınç tansiyon değerini ortaya çıkarmaktadır. Normal ölçümlerden alınan sonuçlarda büyük tansiyon için 11-12-13 değerleri ile küçük tansiyon için 7-8-9 değerleri arasında bir rakam çıkarsa bu tansiyonun normal olduğu anlamına gelmektedir.

Yapılan düzenli ölçümler sonucu gözlemlenen ve verilen değerlerin üstünde seyreden bir tansiyon söz konusu olması halinde hastaya hipertansiyon tanısı konabilmektedir. Yüksek tansiyon önemli bir sağlık sorunudur ve beraberinde vücut için en önemli organlar üzerinde olumsuz etkiler bırakabilir. Bazı durumlarda da tansiyon değeri 19 ve üstünde çıkabilmektedir.

Tansiyonun 19 ve üstüne çıkması durumunda ise hastanın derhal vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna sevk edilmesi gerekmektedir. Sağlık kuruluşuna sevk edilen hastanın tansiyon değerleri kontrol altına alınmaya çalışılmalıdır. Bu şekilde kendini gösteren yüksek tansiyon ne yazık ki ülkemizde ve dünya genelinde her üç kişiden birinde mevcuttur. Özellikle 60 yaş ve üstünde yer alan grupta daha fazla gözlemlenmektedir.

Tansiyonun 19 a çıkması ve tedavisinin gecikmesi durumunda çok ileri seviyede hissedilen halsizlik, nefes almada güçlük çekilmesi, baş ağrısı, burun kanaması, beyin kanaması riski, kalpte büyüme, kalp yetmezliği, damarlarda tahribat, damar tıkanıklıkları, böbrek yetmezliği, böbrek taşı ve rahatsızlıkları, görme kaybı, körlük ve felç gibi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.

Hastaların tansiyonun 19 a kadar yükselmesi durumda yükselme nedenlerini iyi araştırmaları ve buna göre hareket ederek gereken tedbiri almaları gerekmektedir.

Tansiyonu 19’dan Düşürme Yöntemleri

Tansiyonun 19’a çıkması, hastada olası bir yüksek tansiyon habercisi olabileceği gibi, o an içinde bulunduğu ortam ve koşullar nedeniyle de ortaya çıkmış olabilir. Tansiyonun düşürülmesi aşamasında bunun neden kaynaklandığının bilincinde olunması tedavi yöntemi ve etkisi için oldukça önemli olacaktır. Tansiyonun 19`a çıkmış olduğu durumlarda ilk öneri hastanın bir uzmana başvurması gerektiğidir. Bunun yanında hastanın tansiyonunu düşürebilmek için uygulanabilecek basit yöntemlerden de bahsedilebilir.

Hastanın kolları dirseklerine kadar açılarak soğuk su ile yıkamak olacaktır. Yine hastanın baş bölgesine soğuk su tutulması oluşabilecek bir felcin önüne geçilmesinde etkili olabilmektedir. Hastaya limon, sarımsak, soğan gibi tansiyon düşürücü etkisi olan besinler verilebilir. Genel olarak tansiyonun 19 ve üstüne çıkmaması için kişilerin bulundukları yaşam koşullarını değiştirmelerinde fayda görülmektedir.

Potasyum ve magnezyum içeriği olan ve posalı gıdalarla beslenmeye dikkat etmeleri, aşırıcı yağlı ve tuzlu yiyeceklerden sakınmaları, sigara ve alkol tüketimini bırakmaları ve ya minimuma indirmeleri, hafif egzersizler yaparak vücudu zinde tutmaları, vücutları için uygun ideal kilolarını bilmeleri ve bunu koruyor olmaları, olabildiğince stresten uzak durmaları gerekmektedir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle