10 7 Tansiyon Normal midir? Vücuda Etkileri ve Meydana Gelen Diğer Semptomlar Nelerdir?

Tansiyon değeri 10 7 olan kişilerin, ideal tansiyonda olduğu düşünülür ancak sürekli dengede olan tansiyon değerlerinin sürekli düşmesi sağlık açısından önemlidir. Bu konuda yapılması gerekenleri de bilmeniz gerekir.

10 7 Tansiyon Değeri ve Vücuda Etkileri

Tansiyon değeri 10 7 olarak yapılan bir ölçümün, normal değerlere sahip olduğu belirtilir. Ayrıca yapılan araştırmalar, düşük tansiyona sahip olan kişilerin daha uzun yaşadığını ortaya koymuştur. Ancak 12’ye 8 olarak ölçülen değerin bir sonraki ölçümde 10’a 7 olarak ölçülmesi, tansiyonun düşmüş olduğu anlamına gelmektedir.

Tansiyon hastalıkları ilerleyen yaşlarda ciddi sorunlara neden olmaktadır. Bu yüzden tansiyonun sürekli kontrol altında tutulması gerekir. Sık sık tansiyon ölçtürerek ideal değeri koruyabilirsiniz. Ayrıca almanız gereken bir takım önlemler de bulunmaktadır. Yaşam tarzınızı değiştirebilir, sigara ve alkol tüketimini sınırlandırabilir ve hatta bırakabilir ve doğru beslenme programlarıyla tansiyonunuzu dengede tutabilirsiniz.

Düşük Tansiyonun Nedenleri Nelerdir?

Tansiyonun düşmesine aç kalmak, stres ve sıcak hava etki edeceği gibi farklı nedenleri de sıralayabiliriz. Bunlar;

  • Yeteri kadar beslenememe
  • Gebelik
  • Tansiyon ve kalp ilaçları
  • Kaygı, korku ve stres
  • Kalp rahatsızlıkları
  • Kansızlık
  • Enfeksiyonlar
  • Karaciğer hastalıkları
  • Vücudun uzun süre susuz kalması
  • Aşırı spor aktiviteleri

Düşük tansiyon her yaş gurubunda görülebilmektedir. Bu anlamda düşük tansiyona iyi gelen yiyecekler tüketebilir ve sıvı alımını artırarak dengeli beslenmelisiniz.

10 7 olarak ölçülen tansiyon değeri düşük tansiyon olarak adlandırılmaz fakat vücuttaki kan akışı az oranda etkilenebilir. Bu yüzden alacağınız tedbirlerle tansiyonunuzu dengeleyebilir ve daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Ayrıca kişilerin düşük tansiyona sahip olduğunu söylemek için bu değerlerin 9’a 6 olması gerekir.

Düşük tansiyon belirli bir aşamaya kadar sorun yaratmamaktadır. Ancak küçük tansiyonun 7’den düşmesi ve bu durumun uzun süre kendini göstermesi sonucunda tehlikeli sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Tedavi Süreci

Düşük tansiyon için günümüzde kullanılan bir ilâç bulunmasa da sürekli yaşanan düşük tansiyonu yükseltmek için bir takım tedbirler alabilirsiniz. Ayrıca sıvı kaybı var ise bol sıvı tüketimi yapılmalıdır. Ayrıca tükettiğiniz gıdalara da dikkat etmeli ve yorgunluktan uzak durmalısınız.

10 7 tansiyon değeri normal olduğu için, tansiyonunuz dengede demektir. Ancak olası bir düşüş ya da yükselişte yapmanız gereken ilk şey doktor muayenesidir. Gerekli uyarılar uzmanlar tarafından yapılır ve tansiyonunuzun dengede kalması sağlanır.

Uzmanlar, tansiyon yükselmesini yanında tansiyon düşmesinin de önemli olduğunu aktarmaktadır. Kan basıncının ani olarak değişimiyle ortaya çıkan ve farklı sorunlara neden olan tansiyon bu açıdan çok önemlidir.  Güvenilir araştırmalar, düşük kan basıncına sahip olan kişilerin daha sağlıklı yaşadığını belirtmektedir ancak sürekli bir düşüşe maruz kalan tansiyonun çok kötü sonuçlar doğurabileceği de uzmanlar tarafından aktarılmıştır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle