Kan Basıncının 8/4 Olması Nasıl Etkilere Sebep Olur?

Yapılan ölçümlerde büyük tansiyon 8, küçük tansiyonda 4 çıkmışsa düşük tansiyon sorunu zilleri çalıyor demektir. Bazı kişiler düşük tansiyon ile yaşamlarını sürdürse bile bu değerler yaşamı sürdürecek kadar normal bir değer değildir.

Tansiyon 8/4 Normal mi?

Tansiyonun uzmanlar tarafından ve halk arasında normal görünene değerleri büyük kan basıncı 12, küçük kan basıncı da 8’dir. Ölçümler dâhilinde bu değerler arasında çıkan kan basıncı normal olarak kabul edilir. Yapılan ölçümlerde büyük tansiyon 8, küçük tansiyonda 4 çıkmışsa düşük tansiyon sorunu zilleri çalıyor demektir. Bazı kişiler düşük tansiyon ile yaşamlarını sürdürse bile bu değerler yaşamı sürdürecek kadar normal bir değer değildir.

Bu seviye olan yani normal olmayan seviyeler akla farklı hastalıkları da getirmelidir. Düşük tansiyonun oluşması ile yaşam için önemli olan organlara oksijen ve besin gitmemeye başlar. Bunun sonucunda hayati anlamda tehlikeler de oluşmaya başlayacaktır. Normal olan tansiyon değerleri bazı kişilerde düştüğüne dair belirtiler göstermeyebilir. Ciddi düzeyde düşmeler meydana geldiğinde felç ya da şok oluşabilir.

Tansiyon düşmesi de bazı kişilerde çarpıntı, yorgunluk, kulak çınlaması, göz kararması, baygınlık hissi ve denge kayıpları meydana gelebilmektedir. Bunun sonucunda da değerlerin düşmesinden kaynaklı olarak ciddi düzeyde sorunlar meydana gelerek hayati anlamda sıkıntılara yol açar.

Tansiyon Değerleri ve Etkileri

Tansiyonun normal olan değerleri 12 ile 8’dir. Normal değerlerin altına düşen ya da çıkan kan basıncı ciddi sorunlara yol açacaktır. Düşen kan basıncından kaynaklı olarak ilk olarak dolaşım sisteminde sorunlar yaşanmaya başlanır.  Özellikle günlük yaşamda baş dönmeleri, ağrılar, görme bulanıklıkları tarzında sorunlar yaşanmaya başlanacaktır. Baş dönemleri ve baş ağrıları gibi sorunların önüne geçmek adına oturulan yerden kalkarken yavaş olmak, dönüşlerde yavaş yavaş hareket etmek bazı sorunların önüne geçecektir.

Düşük tansiyondan kaynaklı olan hastalıklar ve ortaya çıkan belirtiler neticesinde gerekli olan tedavi sürecine başlanmazsa hayati anlamda ölümcül sonuçlar meydana gelebilir. Düşük kan basıncının oluşmasından kaynaklı olarak değerleri üstlere çıkartmak adına tuzlu ayran içilmesi geçici bir çözüm olacaktır. Tuzlu ayran başlı başına kesinlikle fayda sağlamaz. Denge içinde bir yaşama devam etmek adına kesinlikle beslenme düzenine dikkat etmek gerekmektedir. Bu anlamda düzenli şekilde egzersiz yapılması da dengeli yaşamın kapılarını aralayacaktır.

Spor yaparken dikkatli olmak gerekir. Düzenli spor yapacak olan kişilerin ağır spordan kaçınmaları oldukça önemlidir. Ağır sporlar kan basıncının daha çok düşmesine sebep olacaktır. Sporun temiz havada açık alanda ya da spor salonu içinde temiz hava sirkülasyonu olan alanlarda yapılması fayda sağlayacaktır. Özellikle sabah erken saatlerde ormanlık alanda ya da deniz kenarında hafif tempolu yürüyüşler yapmak oldukça faydalı olacaktır.

 Sıcak havalarda ya da güneşin tepede olduğu saatlerde spor yapmaktan kaçınmak gerekir. Tansiyonun düşmesinin önüne geçecek olan diğer bir detayda su alımıdır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle