Oynak Tansiyon Nedir? Belirtileri, Ortaya Çıkma Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Halk arasında oynak tansiyon olarak adlandırılan tansiyon dengesizliği, birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkar ve kişinin sosyal yaşamında birçok olumsuz etkiye neden olur. Bu yüzden öncelikli olarak stresten uzak durmanız gerekmektedir.

Oynak Tansiyon Nedir?

Oynak tansiyon, tansiyonun dengesiz olduğu durumlara verilen addır ve kan basıncının çok sık aralıklarla değiştiği durumlardır. Yapılan birçok araştırma, kan basıncında meydana gelen kısa süreli değişikliklerin vücudu ciddi anlamda etkilediğini göstermiştir.

Tansiyon dengesizliği kendini daha çok hipertansiyon ile gösterir. Hızlı bir anda yükselebilir ya da düşebilir. Bu anlamda daha çok panik atak şikâyeti olan hastalarda oynak tansiyonun etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Oynak Tansiyon Belirtileri

Oynak tansiyon hastaları üzerinde yapılan kan basıncı takiplerinde, daha çok genç ve orta yaşlı kişilerde görüldüğü saptanmıştır. Ayrıca bu hastaların nabızları hızlıdır ve istirahat halinde bile hızlı atmaktadır.

Oynak tansiyona sahip olan hastalar en çok çarpıntıdan şikâyet etmektedir. Ayrıca hipertansiyonunun genel belirtileri hastalar tarafından abartılabilir.

Kan basıncında sıklıkla değişim meydana gelir. Uyurken farklı, yemek yerken farklı ve otururken farklı olmaktadır. Uyku sırasında tansiyon düşüktür fakat uyandıktan sonra hızlı bir şekilde yükselir. Anlık duygu değişimlerinde de tansiyon birden yükselir.

Vücutta yaşanan bu etkileşimlere bazı hormonlar da eşlik edebilir. Tansiyonun yükselip alçalmasına birçok faktör etki ettiği için, kan basıncını düzenleyene sistemler doğru bir şekilde çalışmazsa tansiyon kontrolü giderek zorlaşabilir. Bu yüzden kısa sürede doktor tedavisine ihtiyaç duyulacaktır.

Oynak Tansiyon Nedenleri ve Tedavisi

Oynak tansiyon, gün içinde ölçüm yaptırdığınız tansiyon değerlerinin dengesiz olma durumudur ve bunun birçok nedeni olabilir. Kişilerdeki psikolojik sorunların ortaya çıkardığı bir etkiden de kaynaklanabilir.

Oynak tansiyonda fizyolojik bir sorun aranmaz. Daha çok stres ve ani duygu değişimlerine bağlı olarak yükselebilir.

Dengesiz tansiyon tedavisi için öncelikle hasta kendi durumunu bilerek hareket etmelidir. Yani kaygı ve endişelerini kontrol altına almalı, strese neden olacak faktörleri de yok etmelidir.

Bu yöntemlerin yanı sıra sadece doktor tavsiyesiyle çok hafif dozda sakinleştirici kullanılabilir. Eğer hasta kendinde olan belirtilere dikkat etmez ise, ilerleyen zamanlarda çok farklı sonuçlarla karşılaşabilir. Bu yüzden oynak tansiyon tedavisi şarttır.

Dengesiz tansiyon tedavisi için bazı bitkilerden de yararlanılabilir. Tansiyonun dengelenmesini sağlayacak bitkisel takviyelerle birlikte tansiyonunuzu normal düzeye indirebilirsiniz. Örneğin her gün 2 bardak alıç çayını bal ile tatlandırarak tüketebilirsiniz. Herhangi bir yan etkisi yoktur ve uzmanların tavsiyeleri arasındadır. Ayrıca biberiye çayı da tansiyon düşürmeye yardımcıdır ve tüketilmelidir. Ayrıca aç olarak sabahları 2 ile 3 adet ceviz tüketebilir ve tansiyonu dengede tutabilirsiniz.

Yüksek tansiyon farklı hastalıklara bağlı olarak da gelişebilir. Bu hastalıklar;

  • Nefrit adı verilen böbrek hastalıkları
  • Böbrek damarlarında meydana gelen darlıklar
  • Uyku apneleri
  • Doğuştan meydana gelen aort darlığı
  • Böbrek bezinin çok çalışması

Bu durumlar oynak tansiyonu meydana getiren diğer faktörlerdir ve kısa sürede tedavi edilmesi gereken hastalıklardır. Yüksek tansiyona karşı alacağınız en iyi önlem ise öncelikli doktor tedavisidir. Daha sonra ise stres ve kaygıdan uzak durmak olacaktır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (5 votes, average: 2,40 out of 5)
Loading...
Yorum ekle

Adnan

Bilgileriniz için teşekkür ederim