Tansiyon Düşüklüğü Nedir, Neden Düşer, Oluşabilecek Rahatsızlar Nelerdir

Tansiyonun neden düşük çıktığı, bunlara sebep olabilecek etkenler, düşük tansiyon nedenleri ve bu gibi durumlarda oluşabilecek rahatsızlar anlatılmıştır.

Tansiyon Düşüklüğü Nedir?

Düşük tansiyon, tıp dilinde hipotansiyon olarak da bilinmektedir. Birçok farklı hastalığın habercisi olarak bilinmektedir. Değerleriniz düşük çıkıyorsa, bir an önce nedenlerini bulmanız ve ona göre çözümler üretmeniz gerekir. Aksi taktirde, vücutta risk taşıyabilecek hastalıklar gözlemlenebilir. Tansiyon nedir ve neden yükselir nasıl düşürülür diye merak ediyorsanız. Kısaca kalp atışının gerilimine büyük, gevşeme esnasında oluşturduğu olaya da küçük tansiyon denmektedir. Bunu sağlayacak her olay veya tüketim tansiyonunuzu etkileyecektir. Tedavisine ise kısa sürede yapmalı ve atlanmamalıdır.

Her iki değerinde azalması ile tansiyon düşmesi nedenleri arasındadır. Bunun içinde düşük tansiyon nedenlerini oluşturacak durumlardan, besinlerden uzak durulmalıdır.

 

Tansiyon Düşüklüğü Nedenleri Nelerdir?

Birçok farlı sebeplerden dolayı tansiyon düşmesi gözlemlenebilir. Tansiyon neden düşer, Farklı zaman dilimlerinde, uykuda, sabahları, spor yaparken vb. gibi durumlarda tansiyon değerleriniz değişebilir ve düşme görülebilir. Bunları inceleyecek olursak,  tansiyon düşmesi nedenleri arasında;

Kalp Sorunları

Birçok farklı kalp sorunları nedeni yüzünden değerleriniz de düşme gözlemlenebilir. Düşük tansiyonun nedenleri arasında en başında gelmektedir.

Aşırı nabız düşmesi, kalp krizi, kalp yetmezliği ve kalp kapaklarının sorunları gibi sorunlardan dolayı tansiyon düşmesi görülebilir. Bu sorunları yaşamanız ile de kalbiniz güçsüzleşir ve görevini tam olarak yerine getiremez. Kuvveti kalmayacağı için de gerekli gerilimi sağlayamaz ve kan dolaşımı görevi aynı verimde gerçekleşmez.

Yaşam Kalitesi ve Kişisel Farklılıklar

Değerleriniz sürekli aynı kalmamaktadır. Bunun sebebi ise vücut pozisyonları, nefes alışverişi, günün saatlerine ve stres düzeyinize göre değişiklik göstermektedir. Yani gece uyurken genelde tansiyonunuz düşük değerlere iner ve uyanma esnasında da hızlı bir şekilde yüksek değerlere çıkar.

Yemek sonrası yapacağınız ani kalkışlarda, oturur vaziyette iken kanın vücutta belli bir yerde toplanmasından dolayı, kısa süreli tansiyon düşüklüğü kaynaklanır.

Sporcuların ve düzenli egzersiz yapan kimselerin değerleri, düşük olarak gözlemlenir. Sağlığına dikkat eden, sigara alkol vb. kullanmayan ve ideal kilolarında bulunan insanlarda da tansiyon değerleri düşük olarak görülmektedir. Bunun sebebi de kalp sadece uykuda değil, normal zamanlarda da gerilme görevini rahatlıkla yerine getirebilir.

Düzensiz ve Yetersiz Beslenme

Sadece değerleriniz için değil, birçok farklı yönden dolayı beslenmenize dikkat etmelisiniz. Vücutta bulunan ve gerekli olan folik asit, B12 vitamini yetersizliği, vücutta kan hücrelerinin üretimini yavaşlatmaktadır. Anemi adı verilen kansızlık hastalığı da düşmesinin habercisi olacaktır.

Ayrıca, bedenin uzun süre aç kalması, daha sonra bünyeye girecek olan besinlerin vücuda yeterli vitamini karşılamaması halinde de, değerleriniz düşecek, birçok farklı hastalık bedende yayılacaktır.

Tansiyon değerlerinizi dengede tutmak için, düzenli spor ve egzersizler… tüketeceğiniz besinler kadar önem taşımaktadır.

Salgı Bezlerinde Oluşacak Problemler

Böbrek üstü bezlerinin yetersiz gelmesi, düşük kan şekeri bulunması, tiroid bezlerinde ki düzensizlikler ve hastalıklar, tansiyon düşüklüğüne sebep verebilir. Tedavisi bulunmaktadır.

Hamilelik Süreci

Hamilelik dönemin de tansiyon neden yükselir nasıl düşürülür? Kadınların hamilelik dönemin de, vücutta bulunan damar ağı çok genişlemektedir. Bu sebepten dolayı da damarlara daha kuvvetli bir şekilde kan basar ve bu süreç hamilelikte istenir. Doğum sonrası değerler genellikle ideale dönmektedir, fakat aksi bir durumda doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Kan Zehirlenmesi

Vücutta ki kan dolaşımının içerisine zararlı bir mikroorganizma girmesi veya toksin miktarı çok artarsa, kan zehirlenmesi gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumda düşük tansiyona sebep olabilir. Tedavisi bulunmaktadır.

Kan Kaybı

Yoğun ve uzun süre kan kayıpları ciddi oranda tansiyon düşüklüğü açmaktadır. Ağır bir yaralanmaya veya iç kanama geçirme durumunuz da erken tedavi çok önemlidir.

Su Kaybı

Su tüketimi sağlığınız için çok önemlidir. Vücudunuzun çok az miktarda susuz kalması bile size, baş dönmesi, ağrısı ve yorgunluk, halsizlik gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Ağır sporlar, egzersizler, ishal, ateşlenme, kusma ve idrar söktürücülerin aşırı kullanması da vücutta su kaybına yol açacak ve bu da düşüklüğe dönüşecektir. Tedavisi bulunmaktadır.

Su kaybının birçok farklı ve daha büyük zararı olabilir. Bunun en önemlisi ise, hipovolemik şoktur. Kan hacminin düşmesi ile, vücut ihtiyacı olan oksijeni karşılayamaz, saatler içerisinde ölüm ile sonuçlanabilir.

Anafilaksi

Bir tür vücut alerjik tepkisidir. Hayati tehlike taşımaktadır. Tüketilen yemeklerde, nefes darlığında, böcek ısırıklarında; kaşıntı meydana çıkar. Tansiyon değerleri de düşük çıkar ve risk taşımaktadır.

Kullanılan İlaçlar

Bazı ilaçları kullanmanız tedavi edilen başka şeylere iyi gelirken, vücudunuz için başka tepkimelere yol açabilir. Bu ilaçlar arasında tansiyon düşüklüğüne sebebiyet verenler;

  • Alfa ve beta blokerler
  • idrar söktürücü ilaçlar
  • Viagra
  • Kullanılabilecek bazı antidepresan ilaçları
  • Parkinson hastalığı için kullanılan ilaçlar

İlaç kullanımları mutlaka doktor onaylı ve muayenelerden sonra olmalıdır. Aksi taktirde, tansiyon düşüklüğüne yol açabilir. yüksek tansiyon değerleriniz içinde kullanılabilecek ilaçlar aksi yönde sonuç gösterebilir. Tedavisi başlanarak, yüksek çıkmasını engelleyecek ilaçlar kullanılmalıdır.

Tansiyon Düşüklüğünün Sebepleri

Belirtiğimiz gibi birçok besin tüketimi veya durumlar dikkate alınmazsa değerleriniz düşük çıkar. Buna önlem amaçlı çeşitli sporlar, egzersizler yapabilirsiniz. Birçok farklı sebebi bulunan tansiyonun düşme nedenleri her bünyeye ve etkileşime göre değişiklik gösterebilir. Eğer değerleriniz düşük çıkıyorsa, bunun öncelikle nedenini bulmanız ve ona göre tedavi yöntemine geçmeniz gerekmektedir. Tedavisi olmayan bir hastalık değildir, sadece daha büyük problem yaşamamak için mutlaka değerlerinize baktırmalı ve düşük tansiyon nedenleri neler olduğunu bilmeniz buna göre hareket etmeniz gerekir.

Tansiyon değerlerinizin düşük çıkma nedenini, yazdığımız maddeler ile kıyaslayabilir ve tedavi sürecine ona göre başlayabilirsiniz.

Spor Yaparken Tansiyon Düşmesi Nedenleri

Eğer sık ve ağır sporlar yapıyorsanız, değerlerinizin düşmesine sebebiyet verebilirsiniz. Hafif sporlarda değerler yükselir fakat daha ağır sporlar yaparken değerleriniz düşer. O yüzden bünyenize uygun şekilde spor yapmalı ve değerleriniz gözlem altında olmalıdır. Spordan önce sonra ölçebilirsiniz. Değerleriniz düşmesi halinde tedavisi için spor yapabilirsiniz. Fakat tedavi sürecinde yapılacak sporlar daha hafif sporlar yapmalı bu sayede düşmesi yerine normal hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

 
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle