13 5, 13 7 ve 13 10 Tansiyon Değerleri Normal midir? Vücuda Etkileri ve Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Tansiyon değerlerinin günümüzde önemi büyüktür. Düşük ve yüksek olabilen tansiyonların hangi değerlerde karşınıza çıktığı ve alınması gerek tedbirlerin de sağlık açısından çok önemli olduğu vurgulanmaktadır.

13 5, 13 7 ve 13 10 Tansiyon Değerleri ve Vücuda Etkileri

Günümüzde birçok kişi tansiyon değerleri ne olmalı sorusuna yanıtlar aramaktadır. Sizlere bu konudaki en doğru bilgileri sunarken ayrıca 13 5 tansiyon normal mi, 13 7 tansiyon normal mi ve 13 10 tansiyon normal mi sorularına da net yanıtlar veriyor olacağız.

Öncelikle normal tansiyon değerinin büyük değerin 12, küçük tansiyon değerinin 8 olmasıyla anlaşılabileceğini bilmeniz gerekmektedir. Yüksek tansiyonda ise bu değerler 13’ün üstü ve küçük değerin 8’in üstünde olması gerekir. Düşük tansiyonun ise büyük değerin 10, küçük değerin 6’dan az olduğu durumlarda ortaya çıktığı kabul edilmiştir.

Bu bilgiler ışığında 13 5 ve 13 7 tansiyonunun normal kabul edildiğini söylemek mümkündür. Ancak 13 5 olarak ölçülen tansiyon değerinde küçük değerin 6’dan az olması nedeniyle düşük tansiyonun ortaya çıktığı söylenebilir. Aynı durum 13’e 7 ölçülen tansiyonda da geçerlidir.

Tansiyonun düşük olması her iki değerin değil, sadece bir değerin düşmesiyle de açıklanabilir. Baş dönmesi ve bayılma gibi durumlarla kendini gösteren bu tansiyona karşı kısa sürede önlemler alınmalıdır.

Düşük Tansiyon İçin Alınabilecek Önlemler

Tansiyon ölçümlerinizde bu değerlerle karşılaştığınızda bir takım önlemler almanız gerekir. Öncelikle tuz alımını az miktarda artırabilir, daha çok su tüketebilir ve alkolden uzak durmanız önemlidir. Bunun yanı sıra sık ve az tüketim yapmalı, uzun süre aç kalmamalı ve uykunuzu da iyi almalısınız.

Ani bedensel hareketlerden kaçınmak da alınacak önlemler arasındadır. İlerleyen süreçlerde tansiyon düşüklüğü ciddi bir sorun haline gelebileceği için doktora başvurarak bir takım testler yaptırmanız da önem arz eder.

Bu önlemlerin yanı sıra aşırı sıcak ortamlarda kalmamanızı öneriyoruz. Ağır kan basıncının düştüğü durumlarda kullanabileceğiniz reçeteli ilaçlar var fakat bu ilaçların da doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

13 10 Tansiyon Değeri Normal midir?

13’e 10 olarak ölçülen tansiyon normal değildir. Yüksek tansiyon olarak adlandırılır ve gerekli müdahaleler kısa sürede yapılmalıdır.

Yüksek tansiyonun düşürülmesi için alacağınız önlemler;

  • Başınızı soğuk su ile yıkamanız, yüksek tansiyonu önlemektedir.
  • Limon ile tansiyon düşürülebilir. 1 bardak içine yarım limon sıkarak içebilirsiniz.
  • Nar ve nar suyu tansiyon düşürmek için önerilmektedir.
  • Sarımsak tüketerek yüksek tansiyonu düşürebilirsiniz. Sarımsak, limon ve nara göre çok daha etkilidir.
  • Tuzsun ayran tüketimi de yüksek tansiyona iyi gelir.

Sizlerle paylaştığımız bu bilgiler ışığında, düşük ve yüksek tansiyon için gerekli önlemleri alabilir ve tansiyonunuzu dengede tutabilirsiniz. Ancak en önemli faktör doktor muayenesidir ve sonrasında uygulanacak yöntemlerdir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
Yorum ekle