Kan Basıncının 8 5 Olması Ne Anlama Gelir, Bu Konuda Neler Yapılmalıdır?

Normal değerlerin altına düşen kan basıncı sorununa hipotansiyon adı verilir. Yüksek kan basıncında olduğu gibi değerlerin normal seviye altında olması da dikkate alınması gerekmektedir.

8 5 Tansiyon Olması Normal Mi Tansiyon Değerleri

Tansiyonun yükselmesinden kaynaklı olarak herkes korkar ama düşük tansiyon çok ciddiye alınmaz. Aslında yüksek tansiyon gibi normal değerlerin düşmesinden kaynaklı olarak tansiyon 8 5 geldiğinde ve daha çok düştüğünde ciddiye alınmalıdır. Ciddiye alınmamasının en büyük sebebi hayati tehlike içermediğini düşünmektir. Normal değerlerin altına düşen kan basıncı sorununa hipotansiyon adı verilir.

Yüksek kan basıncında olduğu gibi değerlerin normal seviye altında olması da dikkate alınmalıdır. Yüksek değerler ile yaşamak kadar zor olmasa da düşük değerler ile yaşamak daha kolaydır. Tansiyon düşüklüğü bazı kişilerde kesinlikle belirti vermez. Büyük kan basıncının normal değerler dışında çıkarak 8, küçük kan basıncının normal değerler dışına çıkarak 5 olması sonucunda belirtiler yine ortaya çıkmayabilir. Bazı kişilerde de yorgunluk, halsizlik ve çarpıntı tarzında şikayetlere sebep olabilir.

Tansiyonun bu değerlerden daha aşağıya düşmesi ile kalp atışlarında hızlanma, çarpıntı, kulak çınlaması, baygınlık, şok, göz kararması, bulanık görme ve denge konusunda sorunlar meydana gelir. Yani kan basıncının düşmesi kesinlikle dikkate alınmalıdır. Çünkü içinden çıkılmayacak sıkıntılara sebep olabilir.

Tansiyonun Etkileri

Tansiyonda var olan düşmeler nörolojik hastalıklardan da meydana gelebilir. Omurilik tümörleri, Parkinson hastalığı, beyin tümörleri ve bazı sinir hastalıkları tansiyonun düşmesine sebep olabilmektedir. Vücutta aşırı düzeyde meydana gelen su ve kan kayıpları da seviyenin altlara inmesine sebep olabilir. Uzun süreli kusmalar, ishaller, kanamalar da ani şekilde basıncın düşmesine sebep olur.

Uzun süre yatakta yatan ve istirahat eden kişilerin ani bir biçimde kalkması da sorunun çıkmasına sebep olur.  Böbrek üstü bezlerinde var olan bazı hastalıkları, kalp ritim bozuklukları, kalp hızında meydana gelmiş sorunlar, kalp yetmezliği ve potasyum kayıplar da bu hastalığın nedenleri arasında sık şekilde gösterilmektedir. Birden bire ani düşmeler meydan gelişse kullanılan ilaçlardan kaynaklı olabilir. Kalp ve damar hastalıkları için kullanılan ilaçların içerikler, hipertansiyon için kullanılan bazı ilaçlar, depresyon için kullanılan bazı ilaçlar da ani şekilde düşmelere sebep olarak insanların yaşamsal açıdan da etkilenmelerine sebep olmaktadır.

Tüm insanlarda normal olarak belirlenmiş olan tansiyon değerleri bulunur. Bu seviyelerinde altında ya da üstünde çıkan değer kişilerin sağlığında riskli durumların olup olmadığını gösterirken farklı risklere sebep olabilecektir.

Tıp alanında ismi hipotansiyon olarak bilinen düşük tansiyon kişilerin anlık olarak yaptığı hareketlere göre de değişkenlik gösterebilmektedir. Bunun içinde bu sorunu yaşayan kişilerin hareketlerine dikkat etmesi gerekir. Ayrıca hipotansiyon daha gün yüzüne çıkmamış olan sağlık sorunlarının da belirtisi olabilir. Bunun içinde detaylı muayene edilmesi gerekir. Bazı kişilerin bünyesinden kaynaklı olarak yapılan ölçümlerde alt seviyelerde çıkan kan basıncı olabilir. Bu kan basıncı seviyeleri kişinin günlük yaşamını etkilemiyorsa sorun olmadığı anlamına gelir. Tabii ki bunun kararını uzan doktor verecektir. Aksi olan durumlarda halsizlik, sersemlik nefes almakta güçlük ve göz kararması gibi sorunlar meydana gelir. Bu durumda uzmana başvurulmalıdır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle