Tansiyonun 11 6 Olması Durumunda Neler Meydana Gelir ve Neler Yapılmalıdır?

Tansiyon değerlerin düşmesi ile düşük kan basıncı sorunu meydana gelmeye başlar. Bunun için kısa süre içinde uzmana başvurmak ve gerekli olan tüm tedbirleri almak gerekmektedir.

110 60 Tansiyon Normal mi?

Normal tansiyon değerlerinin kaç olması gerektiğini bilmek gerekir. Ölçüm yapıldıktan sonra büyük çıkan sonuçlar dâhilinde büyük tansiyon, 110, 120, 130 seyretmesi, küçük tansiyon da 70, 80, 90 seyretmelidir. Kan basıncın normal değerler içinde olması sağlık açısından son derece önemli bir detaydır.  Yani 110 60 olan tansiyon değerlerinin büyük kan basıncı normal olsa bile 60 olan küçük kan basıncı düşük tansiyonun belirtisi ile karşımıza çıkar.

Düşük kan basıncı da yüksek kan basıncı gibi sağlık sorunlarının yaşanmasına sebep olur ama her daim büyük kan basıncı daha fazla sorunların yaşanmasına sebep olur. Halk arasında normal olarak kabul göre ve biline değerler 12 ye 8’dir. Büyük kan basıncının 110, 100, 90 altında olduğu değerler, küçük kan basıncının da 70, 60 civarını bulduğu değerler tehlike çanlarının çaldığı değerlerdir.

Düşük tansiyon sorunu yaşayan kişiler yüksek tansiyon sorunu yaşayan kişilere göre daha şanlı bir yaşam sürmektedir. Tabii ki bu düşük kan basıncının hiçbir zararı olduğu anlamına gelmez. 110 60 ve altında düşen tansiyonlar da mutlaka uzman kontrolü yapılmalı ve gerekli olan tedavi sürecine başlanmalıdır. Yani her daim normal tansiyonun varlığı daha sağlıklıdır.

Tansiyon Değerleri ve Etkileri

Düşük basınç değerleri;  sağlıklı bir ölçüm sonrasında meydana çıkan değerlerde büyük ve küçük değerlerde küçük tansiyon 70 ve 60 ise, büyük tansiyonun değerine bakılmaksızın tansiyonda düşme oluştuğu anlamına gelmektedir. Aynı şekilde büyük tansiyonda çıkan değer 100, 100 ise küçük tansiyonun değerine bakılmaksızın tansiyonda düşme oluştuğu anlamına gelmektedir. Normal değerlerinden altına düşen 110 60 gibi değerlerde kısa süre içinde uzmana başvurmak en doğru hareket olacaktır. Uzman gerekli olan muayene, testleri ve tetkikleri yaptıktan sonra tedaviye başlar. İster 110 60 olsun ister daha düşük değerler olsun mutlaka uzman kontrolüne gidilmelidir. Çevreden duyma bilgileri uygulamak her zaman sorunların büyümesini sağlar.

Normal basınç değerleri; sağlıklı bir ölçüm sonrasında meydana çıkan değerlerde çıkan sonuçlar neticesinde büyük olan kan basıncı değerleri 110, 120, 130 ise, küçük olan kan basıncı değerleri 70, 80, 90 arasında ise normal olarak kabul edilmektedir. Yine de en sağlıklı seviye 12 ye 8 olan seviyedir.

Yüksek basınç değerleri; tansiyonun en tehlikeli olanı yükselmiş olan seviyelerdir. Sağlıklı bir ölçüm sonrasında meydana çıkan değerlerde çıkan sonuçların yükselmiş olarak sayılabilmesi için 140 ve üstünde küçük değerinde 90 ve üstünde çıkması gerekir. Bu değerler ile yükselmiş basınçından söz edilmektedir. Bu anlamda dikkat edilecek en önemli nokta ölçüm sonrasında seviyelerin 170 ve üstünde küçüğünde 110 ve üstünde çıkmasıdır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle