Küçük Tansiyon Değerleri Nedir ve Tehlikeli Değerler Hangi Sayılar İle İfade Edilir?

Tansiyon, sağlık bakımından önemli olan ve sürekli takip altında tutulması gereken basınçtır. Tansiyonun çeşitleri bulunmaktadır. En çok yaşlılarda tansiyon hastalıkları görülmektedir.

Tansiyon Ölçümü Nasıl Yapılır ve Tansiyon Nedir?

Tansiyon, kanın damarlar içindeki basıncı yani kan basıncı olarak bilinmektedir. Kan basıncı sayesinde, kan vücuttaki bütün organlara ve bütün dokulara kadar yayılmaktadır. Böylelikle organ ve dokular hayatlarını devam ettirebilmek ve düzenli çalışabilmek için gerekli olan maddeleri kandan almış olur.

Tansiyonun sağlıklı insanda olması gereken belirli değerleri bulunmaktadır. Tansiyon belirlenen bu değerlerin altına düşmesi ya da üstüne çıkması durumunda kişinin sağlık açısından problemleri ortaya çıkabilir. Tansiyon, sfigmomanometre denilen cihaz ile ölçülmektedir. Ölçüm cihazlarının cıvalı, metalik ve elektronik olmak üzere 3 çeşidi bulunmaktadır. En hassas tansiyon ölçüm aleti cıvalı olandır. Fakat taşıma kolaylığı ise diğer ölçüm cihazlarının daha basittir. Elektronik olan tansiyon ölçüm aletinin kullanımı kolay, fakat pahalıdır. Diğer tansiyon ölçüm aletlerini kullanmak için ise tecrübe gerekmektedir. Parmaktan ölçüm yapan tansiyon cihazları ve kolye şeklinde olan tansiyon ölçüm cihazlarının kullanımı günümüzde çoğalmıştır.

Tansiyon ölçümü yapılmadan önce dinlenmek gerekmektedir. Ancak dinlendikten sonra ve gereken pozisyonu aldıktan sonra tansiyon ölçümü yapılır.

Tansiyon Değerleri Nasıl Olmalıdır?

Tansiyon ölçümü yapmadan önce dinlenmek gerekmektedir. Dinlendikten sonra rahat bir koltukta oturup ya da uzanıp tansiyon ölçümü yapılmalıdır. Ölçüm yapılırken kol gevşek ve hafifçe bükük olmalıdır. Üst giysinin kolunun, kolu sıkmaması gerekmektedir. Ayrıca kol kalp seviyesinde olmalıdır. Tansiyon aletinin manşetteki havanın ölçüm sırasında cıva sütunu ya da ibre saniye içerisinde 2-3 mm olacak şekilde çok yavaş bir şekilde boşaltılır. Kolun 2-3 üst bölgesini kaplayacak şekilde tansiyon aletinin manşonu sarılır. Ölçüm, dinleme cihazının tamburunun kol atardamarının üzerine koyularak yapılır. Ölçümde sesin ilk olarak duyulduğu sayı büyük tansiyon, hafiflediği yada kaybolduğu sayı da, küçük tansiyonu ifade eder. Eğer dinleme aleti olmazsa sadece el yardımıyla büyük tansiyon ölçülür. Bunun için menşonu şişirmeden önce bilek atardamarı bulunur ve sol elin dört parmağı üzerine koyulur. Manşon şişirilir. Nabız yok olur. Manşon indirilmeye başlanınca nabız tekrar hissedilir. Hissedildiği sayı ise büyük tansiyonu gösterir. Kimi zaman tansiyonun düşüklüğü ya da yüksekliği beklenmeyen vücut bölgelerine vurarak kişiyi olumsuz etkiler.

Sağlıklı birinin Tansiyon Değeri Ne Olmalıdır?

Tansiyon ile ilgili problem yaşandığında ilk sıkıntı tansiyonun göze vurmasıdır. Eğer tansiyon göze vurursa şaşılık ya da körlük gibi rahatsızlıklar oluşabilir. Günümüzde en çok tansiyon yüksekliğine rastlanmaktadır. Düşük tansiyon akut kan kayıpları yaşanması vb. haricinde hafif tuz alımı artırılabilir. Ani tansiyon düşmelerinde hasta sırt üstü yatırılıp ayakları yukarı kaldırılarak dinlenmesi sağlanır. Fakat ani bir kan kaybı ya da şok gibi durumlarda acil müdahale edilir.

Tansiyon düşmesinden kaynaklı baygınlık geçiren kişiye tuzlu ayran verilerek tansiyonun toparlanması sağlanır. Tansiyon yükselmesinde ise limon suyu içilmektedir. Peki, sağlıklı bir kişinin tansiyon değerleri ne olmalıdır? Normal tansiyon değerleri 120 / 80 şeklindedir. Bu halk arasında 12 / 8 olarak dillendirilir. 120 büyük tansiyonu, 80 rakamı düşük tansiyonu ifade etmektedir. Normal tansiyon üst sınırı 50 yaşından küçüklerde 130-80 mm `dir.

Kan basıncı yani tansiyon yaşa bağlı olarak artmaktadır. Çünkü atardamarların yaşlanarak zamanla esnekliğini kaybeder. Gençlerde ise hareketli olmasından dolayı kimi zaman tansiyon normal değerlerden yüksek olabilir.

Normal, Yüksek, Düşük Tansiyon Değerleri

Peki bu değerler neleri ifade etmektedir? Küçük tansiyon kaç olmalı? Küçük tansiyon kaça düşerse tehlikelidir?

Büyük tansiyonunuz 140 ve üzerindeyse, küçük tansiyonunuz ne olursa olsun tansiyonunuz yüksek kabul edilir.

Küçük tansiyon 9 normal mi? Küçük tansiyonunuz 90 ve üzerindeyse, büyük tansiyonunuz ne olursa olsun tansiyonunuz yüksek kabul edilir. Büyük tansiyonunuz 90 ve altındaysa küçük tansiyonunuz ne olursa olsun tansiyonunuz düşük kabul edilir. Küçük tansiyonunuz 60 ve altındaysa, büyük tansiyonunuz ne olursa olsun tansiyonunuz düşük kabul edilir. Örneklendirecek olursak; küçük tansiyon 10 ya da küçük tansiyon 9, büyük tansiyon 14 ise; tansiyonunuz yükselmiştir. Küçük tansiyon 6`ya düşmesi, küçük tansiyonun 5 e düşmesi, küçük tansiyon 4`e düşmesi, küçük tansiyonun 3 e düşmesi tansiyonun düştüğünü anlatır.

Yetişkinlerde küçük tansiyon kaç olmalı? Küçük tansiyon 8 olmalıdır. Küçük tansiyon 10 olursa, tansiyon yükselmiş olur. Tansiyon büyük 14 küçük 9 olursa tansiyon yine yükselmiş kabul edilir. Büyük 10 küçük 6 tansiyon düşük kabul edilir.

Küçük Tansiyon 10 Olursa Ne Yapılır?

Tansiyonun ani yükseldiği zaman, acil olarak ambulans çağrılmalı ve en yakın hastaneye gidilmelidir. Kişinin sağlığı tehlikeye atılmamalıdır. Bu yüzden bu gibi durumlarda çabuk hareket edilmelidir. Yüksek tansiyon kabul edilen değer olduğu için, acil tedavisi gerekmektedir. Hastane ortamında kan basıncı sürekli monitörden izlenmelidir. Tansiyon düşürücü iğne damardan yapılmalıdır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (6 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...
Yorum ekle