Tansiyon Değerlerinde 12 8 – Normal mi, Altı ya da Üstü Neyi İfade Eder?

Kan basıncının normal değerleri 12 ye 8 dir. Bu değerler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kişilerin metabolizma hızına göre normal seviyelerinde farklılıklar meydana gelebilmektedir.

Tansiyon 12 8 – Normal mi?

Kanın atardamarın duvarında meydana getirdiği basıncın göstergesine tansiyon adı verilir. Meydana gelen basınç sayesinde kan dokulara ve organlara yayılacaktır. Kan basıncı 2 farklı şekilde karşımıza çıkar bir tanesi büyük diğeri küçüktür. Tansiyonun normal bir değeri bulunur. Normal değer 12 ye 8 dir. Bu değerler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kişilerin metabolizma hızına göre normal seviyelerinde farklılıklar meydana gelebilmektedir. Bunun sonucunda hastalık meydana gelmez. Hastalık belirtisi ya da tansiyon sorunu olması için her ölçümde 12 ye 8 çıkan tansiyonun ya da 9 çıkan küçük tansiyonun daha farklı değerler ile ölçülmesi gerekir. Bu tarz durumlarda küçük ya da büyük tansiyonda sorun olduğuna işaret etmektedir. Küçük tansiyonda düşüklük yaşanmasına hipotansiyon ismi verilir. Büyük tansiyonda yükselmeler meydana geldiyse hipertansiyon adı verilir. Yani bu tarz durumlarda tansiyon normal değerleri 12 ye 8 değildir.

Kan basıncının bir kaç kere yükselmesi ile hastalık tanısı koyulmaz. Bunun için belli başlı testler yapılası, klinik muayene olunması gerekmektedir. Alınan sonuçların yorumlanması ile gerekli olan tedavi planlaması yapılır.

İdeal Tansiyon Kaç Olmalı

Tansiyon düşük, normal ve yüksek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunların kendi içinde normal değerleri bulunur.

Düşük kan basıncı; sağlıklı şekilde yapılacak olan kan basıncı ölçüm işlemlerinde küçük değer 7 den küçük ise büyük kan basıncın herhangi bir önemi bulunmaz. Tansiyonunuz direkt olarak düşmüş sayılır. Aynı şekilde büyük kan basıncı da 10 altında ise küçük değerlerin bir önemi bulunmadan düşük kan basıncı sorunu bulunuyor demektir. Düşük tansiyonun oluşması durumunda çıkan sonuçlarda küçük 5 seviyelerinde ise aynı sistemle büyük 8 civarında ise zaman kaybetmenden muhakkak uzmana başvurmak gerekmektedir. İdeal tansiyon olan 12 ye 8 seviyeleri oluşmadığından dolayı muhakkak tedavi edilmesi gerekir.

Normal kan basıncı; normal olarak karşımıza çıkan tansiyon seviyeleri 12 ye 8 civarındadır ama kişiden kişiye değişkenlik gösterebildiği için büyük olan seviyelerde 11, 12 ve 13, küçük seviyelerde 7, 8, 9 sağlıklı olarak kabul edilmektedir. Bu seviyelerde sağlıklı ve sorunsuz şekilde yaşamak mümkündür.

Yüksek kan basıncı; yüksek seviyelerde olan kan basıncı en tehlikeli ve en çok sorun yaratan durumdur. Sağlıklı ve doğru şekilde ölçülen değerler yüksek olarak sayılası için büyük tansiyonun değerin 14 ve üzeri çıkması, küçük tansiyonunda 9 ve üzerinde çıkması gerekmektedir. Bu seviyelerde olan kan basınçları meydana geldiğinde hipertansiyondan bahsetmek mümkündür. Hipertansiyon oldukça sıkıntılı durumların yaşanmasına sebep olur ve organlara ciddi boyutlarda hasar verir. Bundan dolayı da uzman ile görüşmek gerekir.

Tansiyon hastalığı konusunda dikkat edilecek en önemli nokta seviyelerin kaç olduğudur. Büyük olan değer 17 ve daha üstünde ise, küçük olan değer 11 ve üstünde ise kesinlikle vakit kaybetmeden en yakın sağlık merkezine gitmeniz gerekmektedir. Kısa süre içinde gerekli olan tedaviye başlanmalı ve oluşabilecek olan sıkıntıların önüne geçilmelidir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 3,33 out of 5)
Loading...
Yorum ekle