Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon) Tedavisi Nasıl Yapılır- Aşamaları

Hipertansiyon nasıl tedavi edilir belirtileri nelerdir konusunda; ilaçla tedavi yanında ilaçsız tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır. hastalığın aşamalarına göre ilaçla tedavi cevap vermediği taktirde cerrahi müdahale de uygulanmaktadır.Bitki kürleri tedavi evrelerinde kan basıncının dengede tutulmasına yardımcı olmaktadır. Ahmet Maranki ve Feridun Kunakbu konuda dengeleyicı formüller hazırlayan isimlerin başında gelmektedir.

Hipertansiyon Tedavisi

Hipertansiyon nasıl tedavi edilir konusu her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır.  Zamanımızda her üç insandan birinde görülen hipertansiyon tedavisi, teşhisi ya da korunma konusunda, bu hastalığı kontrol altına almak için ilk olarak iki yol izlenmektedir.

 • İlaçlarla hipertansiyon tedavisi
 • İlaçsız hipertansiyon tedavisi

Yüksek tansiyon tedavisi konusunda sağlık merkezleri tarafından izlenecek tedavi yöntemleri saptamadan önce, bu konuda kan basıncı yükselmesinin belirtileri değerlendirilerek sebepleri araştırılıp, gerekli tahlili yapıldıktan sonra hastalığın ana kaynağı belirtileri doğrultusunda teşhis edilebilir. Tansiyon belirtileri ve tedavisi konusunda, sağlık merkezleri tarafından kullanılan hipertansiyon tedavi ve korunma yöntemleri saptanmadan önce; tansiyon tedavisindeki son gelişmeler izlenerek hastalığının altında yatan ana nedene bağlı olarak tedavi ve kontrol altına alınır. Tansiyon yüksekliği kadar tansiyon düşüklüğü nasıl tedavi edilir , belirtileri nelerdir sorusuna da cevap vermeden önce de sağlık merkezleri aracılığı ile hastalığının altına gizlenen sebepleri kontrol edilir. Yüksek tansiyon tedavisinde son gelişmeler, ilaçlarla ya da ilaçsız olarak sağlık merkezleri tarafından yapılan hipertansiyon ve tedavisi yöntemleri, kan basıncını düşürme yolları uzlaşma kılavuzunda belirtilmiştir.

Hipertansiyon Sebepleri

Yüksek tansiyon tedavisi sırasında belirtileri değerlendirilerek teşhisi yapıldıktan sonra ilaçlarla ya da ilaçsız tedavi yolları, sağlık merkezleri aracılığı ile saptanmadan önce kan basıncı yüksekliği ya da düşüklüğü sebeplerinin bilinmesi önemlidir.

Hipertansiyon sebepleri arasında;

 • Strese bağlı ya sinirsel olarak yüksek olan hipertansiyon
 • Düzensiz beslenmeye bağlı hipertansiyon
 • Yorgunluğa bağlı hipertansiyon
 • Su içme alışkanlığının yeterli olmamasına bağlı hipertansiyon
 • Uykusuzluğa bağlı hipertansiyon
 • Genetiğe bağlı kalıtımsal ya da aileden gelen hipertansiyon
 • Altına yatan başka bir hastalığa bağlı
 • Alkol ya da sigara alışkanlığına bağlı olan hipertansiyon

Bulunmaktadır. Hastalık belirtileri sebeplerine bağlı olarak değişmektedir.

Hipertansiyon Tedavi Yöntemleri

Yüksek kan basıncı konusunda ilaçlar yardımı ile ya da ilaçsız yapılan tedavi ve korunma yolları saptanmadan önce hastalığın ana kaynağı tespit edilir ve tansiyon tedavisi uygulanmaya başlanılır. Yüksek kan basıncı çıkması nedeni eğer sinirsel ise, strese bağlı yüksek tansiyon tedavisi ile ilgili en önemli etken stres kaynağından uzak durmak, bu konuda kendinizi korunma yöntemini bulmak olacaktır. Tansiyon tedavisi sırasında kan basıncı değerleri sürekli olarak kontrol altına alınır. Yüksek kan basıncı kadar, tansiyonun düşüklüğü de kontrol altına alınır.

Hipertansiyon tedavisi nasıl yapılır konusunda, sağlık merkezleri tarafından kullanılan yöntemler yanında kendi kendinize uygulamanız gereken çözümlerde bulunmaktadır. Hastalığın tedavisi konusunda bulunan son gelişmeler alternatif tıp olarak kabul ettiğimiz bitkisel çözümlerinde işe yaradığını ve hastalığı tedavi kontrol altına aldığı gibi tedavisine de yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Yüksek tansiyon tedavisi nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce; şu bir gerçek ki; yüksek kan basıncı hastalarının tedavisi yapılsa bile ömür boyu kontrol altına almak zorundadırlar. Hastalık bir süre uyusa bile en ufak bir şeyde tekrar kendini gösterebilir. Yüksek kan basıncı tedavisinde uygulanan yöntemleri şu şekilde gruplayabiliriz:

 • İlaçla yapılan tedavi
 • Hipertansiyon sebebini kontrol altına almak ve korunma için gerekli görüldüğü takdirde yapılan ameliyatı kapsayan cerrahi tedavi
 • Hipertansiyon ilaçsız tedavisi
 • Günlük Hayatın düzenlenmesi
 • Bitki kürleri ve meyve çayları

İlaçla Tedavi Yöntemleri

Kan basıncı yükseliği tedavisi sırasında sağlık merkezleri yapılan tahlili inceledikten hipertansiyon teşhisi ilaçla başlamaktadır. Kan basıncı algoritması dengelenmesi için ilk evre ilaç tedavisi olmaktadır.İlaçla tedavi evresi sırasında doktorunuza danışarak bitki kürleri konusunda uzmanlaşmış olan Ahmet Maranki ve Feridun Kunak ın hazırladığı bitkisel formülleri de ilaçla tedavi yanında kullanabilirsiniz.

Hipertansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar arasında bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

                                      Hipertansiyon Tedavisinde Kullanılan İlaçlar
Durum Seçilecek İlaçlar
Diabetik Nefropati ACE inhibitörleri
Tip İki Diabet ACE inhibitörleri, düşük doz diüretikler, beta blokerler
Sol Vent Disfonksiyonu ACE inhibitörleri
Kalp yetersizliği ACE inhibitörleri, diüretikler
Yaşlı hastalarda (izole sist HT) Diüretikler, kalsiyum antagonistleri
Prostat hipertrofisi Alfa blokerler
Glikoz intoler veya dislipidemi Alfa blokerler
Anjina olanlarda Beta blokerler, kalsiyum antagonistleri
Taşaritmisi olanlarda Beta blokerler, kalsiyum antagonistleri (dihidropiridin hariç)
Esansiyel tremor olanlarda Beta blokerler (nonkardiyoselektif)
Hipertiroidi Beta blokerler
Osteoporoz Tiyazid grubu diüretikler
Miyokard infarktüsü Beta blokerler, diltiazem, verapamil
Migren B blokerler (nonkardiyoselektif), Ca anta. (dihidrop hariç)
Gebelik Alfa metil dopa, beta blokerler, kalsiyum antagonistleri

 İlaçsız Hipertansiyon Tedavisi

Yüksek tansiyon tedavisinde ilaç yanında kullanılan ve tedavi evrelerine yardımcı olacak, kan basıncı düşüklüğünü sağlayacak, yöntemlerde varmı konusunda pek çok öneride bulunulması mümkün olmaktadır. Bu önerileri uyguladığınız taktirde kan basıncı düşüklüğü konusunda olumlu gelişmeler kayıt edebileceğiniz gibi yüksek tansiyon konusunda korunma da sağlamış olacaksınız.

Yüksek kan basıncı hastalığından korunma ve tedavi için uygulanacak yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Günlük Hayatın Düzenlenmesi
 • Bitki Kürleri

Günlük Hayatın Düzenlenmesi

Yüksek olan kan basıncının düşüklüğü ya da dengede tutulmasını sağlama kullanılan ilaçsız tedavi yollarını şu şekilde sıralamamız mümkün olmaktadır:

 • Bu konuda ilk evre beslenmenizin düzenlenmesi ile olmaktadır.
 • Tuzlu besinlerden uzak durun
 • Hazır gıdalarla beslenmeyin
 • Bol miktarda su için
 • Konserve gıdalardan uzak durun
 • Kahve, çay, kola tüketimini minimum seviyede tutun
 • Stresten uzak durun
 • Aşırı yorulmamaya ve uykusuz kalmamaya özen gösterin
 • Egzersiz yapın

Bitki Kürleri

Kan basıncı yüksekliği teşhisi konulan bir hasta için ilaçla tedavi yanında bitki kürleri de tansiyon düşüklüğü için kullanılan ve kan basıncının çıkmasını önleyen yöntemlerden biridir. Feridun Kunak ve Ahmet Maranki yüksek tansiyon tedavisi konusunda oldukça başarılı kürler hazırlamaktadır.

Ahmet Maranki ve Feridun Kunak kan basıncı düşmesini ve dengelenmesini sağlayan bitki kürleri hazırlayan ve bu konuda ünlü olan isimlerden biridir. Ahmet Maranki ve Feridun Kunak tarafından hazırlanan bu kürler hastalık seyrini yavaşlatıp kontrol altında tutmaya yaramaktadır. Ahmet Maranki ve Feridun Kunak hazırladığı kürler sayesinde yüksek tansiyon altında yatan hastalıklarda tedavi edilmektedir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle