Tansiyon Yükselten Bitkiler, Yiyecekler ve Çeşitleri Nelerdir?

Tansiyon yükselten bitkilere, yiyeceklere ve onların dikkat edilmesi gereken kullanımlarında bahsedilmiştir. Bunların dışında yüksek tansiyonun zararları hakkında bilgi verilmiştir.

Tansiyon Yükselten Bitkiler

İnsan bünyesinde aslında birçok tüketilen besinler tansiyon ile bağlantılıdır. Bunun sebebi ise, yediğiniz, içtiğiniz besinlerin tansiyonunuzu belirlemesi ve hatta onların nasıl yapıldığını bile etkileyen faktörler arasındadır. Bunlardan dolayı da tansiyonunuzun düşmesi sonucunda, yapmanız gerekenler arasında tansiyonu yükselten bitkiler veya yiyecekler tüketmeniz olacaktır. Bu bitkiler ve yiyecekler arasında;

 1. İlk olarak yeşil çay önerilmektedir. Yeşil çaylar insan bünyesinde yağ yakıcı özelliğe sahip olduğu gibi fazla tüketilmesi durumunda da tansiyon yükseltme özelliğine sahiptir. Bunun için günde 2 bardak tüketmeniz, yeterli etkiyi sağlayacaktır.
 2. Soğan ve sarımsak. Her ne kadar halk arasında düşürme özelliği olarak bilinse de, aslında dengeleyici özelliklere sahiptir ve bu nedenle yapılan yemeklerin bol soğan ve sarımsak koymakta fayda bulunur.
 3. Yağlı veya yağda kızartılmış yiyeceklerin tüketilmesi de yükselmesini sağlayacaktır.
 4. Sıvı bitkisel yağların tüketilmesi de fayda sağlamaktadır.
 5. Potasyum ve magnezyum içeren besinlerinde tüketilmesi tansiyon yükselten elementler arasındadır.

Bunun gibi tüketilecek olan besinler tansiyon yükseltmesini sağlayacak ve dozunu kaçırmadan tüketilmesi gereken besinlerdir. Ayrıca yükselten veya düşüren besinler yerine dengelemeyi sağlayan şeylerin tüketilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Tansiyon Yükselten Yiyecekler Nelerdir?

İçerisinde bulundurduğu vitaminler ile tansiyon yükseltmeyi sağlayacak yiyecekler bulunmaktadır. Bunların arasında en etkili olanları ise;

 • Kahve
 • Çikolata
 • Şekerli içecekler (Kola)
 • Yoğun bir şekilde bitkisel çayların tüketilmesi
 • Fastfood ürünleri
 • Tatlılar
 • Tuzlu yemekler

Bunlar gibi hazır yiyeceklerde tansiyonunuzun yükselmesini etkileyecektir. Tüketimi aşırıya kaçmadan günde 2 kez tüketilmeleri size yeterli olacaktır.

Bitkiler Tansiyon Yükseltir Mi?

Kullanılabilecek bazı bitkiler hızlı bir şekilde yükselmesini sağlayabilir. Belirtiğimiz bitkilerin ve yiyeceklerin tüketilmesi sonucun yükseldiğini sizde fark edebilirsiniz. Bunların yan etkileri olarak da, göz kararması, baş dönmesi ve ağrısı gibi de yan etkileri bulunabilmektedir. Genellikle kafein içeren bitkiler sizin hızlı bir şekilde etki gösterecek ve dozunu ayarlayarak tüketmeniz gerekecektir. Eğer tansiyon hastalığınız bulunmuyorsa, günde 2 bardak kafein içeren içecekler tüketerek, gerekli etkileşimi sağlayabilirsiniz.

Fakat stresli bir gün geçiriyor ve uykusuz kalmışsanız, bu tarz tansiyon yükseltici bitkileri kullanmamanız da fayda görülmektedir.

Yüksek Tansiyonun Zararları Nelerdir?

Eğer söylediğimiz besinlerden aşırı tüketiyor ve tansiyonunuz yüksek çıkıyorsa, bunun vücuda birçok farklı zararı olabilir. Bunun içinde her zaman dengeleyici bir şekilde tüketimi sağlanması gerekir. Yüksek tansiyon zararları ile etkilenecek organlar arasında;

Kalp, böbrekler, beyin ve büyük atardamarlar bulunmaktadır. Bu organlar etkilenerek belli bir süre sonra ciddi ölümcül ve kalıcı sakatlıklara yol açabilir. Bunlara örnek olarak da;

 • Kalp büyümesi, yetmezliği ve kalbi besleyen damarlarda tıkanma
 • Böbrek yetmezliği ve böbreğin işlevini kaybederek iflas etmesi
 • Beyin kanaması, beyin damarlarında tıkanma gibi felç bırakabilecek hastalıklar
 • Boyun ve bacak damarlarında tıkanmalar
 • Görme azalması ve ileride oluşabilecek körlük

vb. gibi birçok size zararı olabilecek durumlar ortaya çıkabilir. O yüzden tansiyonunuza düzenli bir şekilde bakarak, buna göre besinler tüketmeniz, sağlığınız açısından önem teşkil etmektedir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle