14/9 Tansiyon Normal midir? Tansiyon Yüksekliğini Belirtileri, Nedenleri ve Kişiler Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

14/9 olarak ölçülen tansiyonun normal olduğu söylenemez. Çünkü bu tansiyon oranı, yüksek tansiyona davetiye çıkarabilir ve erken fark edildiğinde bir takım önlemler alınarak sağlığınızın korunmasına yardımcı olabilirsiniz.

14/9 Tansiyonu

Kanın atardamar üzerindeki basıncına verilen ad olan tansiyon, kısa süreli yapılacak ölçümlerle değerlendirilmektedir. Yüksek tansiyon sınırı olan 14/9 sınırı geçildiğinde kişide yüksek tansiyon var demektir. Yaş faktörüne bağlı olarak damarların mevcut elastikiyetinin ortadan kaybolması sebebiyle tansiyon yükselmesi sıklıkla görülebilir. Fakat 40 yaşını henüz tamamlamamış bir kişi için 14 9 tansiyon ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

Yüksek tansiyonun sebep olacağı damar kanamaları, yırtılmaları ve kalp yetmezliği gibi durumlar ilerleyen süreçlerde körlüğe, felce ve böbrek yetmezliğine neden olabilir.

14/9 Tansiyonun Sebepleri

Tansiyonun 14/9 oranında çıkmasının başlıca sebepleri;

  • Böbrek fonksiyonlarındaki bozukluk
  • Aort damarlarında kalıtsal bir darlık oluşması
  • Salgı bezlerinde görülecek hastalıklar
  • Yüksek tansiyonlu kişilerin tuzlu gıdalar tüketmeye devam etmesi
  • Herhangi bir sebebe bağlı olarak kafa içi basıncın artması
  • Genetik faktörler

Belirtileri

Yüksek tansiyon belirli bir orana ulaşmadan herhangi bir belirtiye neden olmamaktadır. Ancak sürekli yükselen bir tansiyon sonrasında nefes darlığı, bulanık görme, burun kanaması ve düzensiz kalp atışları kendini gösterir. Bu durumlarla karşılaşmamak için düzenli bir şekilde tansiyonunuzu ölçtürmenizde fayda var.

Yüksek tansiyon, kişiler farkına varmadan vücuda rahatsızlık verebilmektedir. Bu yüzden daha çok kliniklerde tansiyon ölçümü yapmalı ve çocuklara ise rutin kontroller yapılmalıdır. Hipertansiyonun tanısının konulması için günümüzde tansiyon ölçme kitleri satılmaktadır. Ayrıca nabız dinlenerek de kişilerde yüksek tansiyon olup olmadığı gözlemlenebilir.

Tedavisi

Tansiyon 14/9 ölçümü ortaya çıktığında, öncelikle bir kalp damar hastalıkları uzmanına ya da dâhiliye uzmanına gidilmesi gerekir. Bununla birlikte dengeli ve düzenli beslenme programına uymalı ve bu tansiyonu dengelemelisiniz. İlgili süreçte uzak durulması gereken besin kaynakları; Çay, kahve, asitli içecekler, tereyağı, şekerli besinler ve hayvansal kaynaklı yağlar olarak sıralanabilir. Ayrıca alkolden de uzak durulmalıdır.

Nasıl Düşürülür?

Tansiyonunun 14/9 olması tehlikeli mi sorusuna öncelikle ‘evet’ yanıtı verilebilir. Çünkü bu orana ulaşabilen tansiyonlar aniden yükselebilir ve ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu yüzden tansiyonun etkilerinin bilinmesi ve kısa sürede düşürülmeye çalışılması gerekir.

İlk olarak yüksek tansiyonun düşmesi için başınızı soğuk su ile yıkamanız önerilir. Bu yöntemle soğuk su, sinirleriniz uyaracak ve tansiyonunuzu düşürecektir. Ayrıca limon tüketerek doğal yollara tansiyonunuzu düşürebilirsiniz.

Uzmanlar nar ve nar suyunun tansiyonu dengelediğini belirtmektedir. 14’e 9 olarak ölçülen tansiyonunuzu bu besin kaynaklarını tüketerek düşürebilirsiniz. Bunun yanı sıra greyfurt suyu da iyi bir tansiyon dengeleyicidir. Fakat farklı ilaçlarla etkileşime kolayca girdiği için doktor tavsiyesinde tüketmenizde fayda var.

Yüksek tansiyona karşı sarımsak tüketmek de çok önemlidir. Nar ve limona göre çok daha etkili olan sarımsak, hızlı tansiyon düşürücüdür. Aynı zamanda kekik tüketimine de önem vermelisiniz.

Tuzsuz ayran ve yoğurt, yüksek tansiyonda çok etkilidir. Özellikle ayranın tuzsuz olması gerekir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle