Nar Suyu ve Tansiyon İlişkisi Nedir? Yüksek Tansiyon Hastalarına Tavsiyeler

Son zamanlarda sıkça sorulan sorulardan biri olan nar suyu tansiyona iyi gelir mi ile ilgili olarak detaylı bilgiler sunacağımız bu yazımızda, nar suyunun faydalarıyla yüksek tansiyona etkisini sizlerle paylaşacağız.

Nar Suyunun Önemi

Nar suyu tansiyon ilişkisine bakıldığında, günümüz sağlık uzmanları her gün 1 bardak taze ve sıkılmış nar suyu tüketilmesini öneriyor. Ancak düşük tansiyonlu hastalar kesinlikle bu içecekten yararlanmamalıdır. Kalp hastaları için de ideal bir içecek olan nar suyunun kısaca faydalarına bakacak olursak;

  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
  • Enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırır.
  • İçinde bulunan maddeler, vücuttaki serbest radikallerle mücadele eder.
  • Damar tıkanıklığını önler.
  • 3 ay boyunca günde 2 bardak nar suyu tüketen koroner kalp hastalarında, strese bağlı etkenleri azaltır.

Yapılan bir araştırmada 62 ile 77 yaş arasındaki yüksek tansiyon hastalarına 15 gün boyunca günde 1 çay bardağı olacak şekilde nar suyu verilmiştir. Süre bittikten sonra yüksek tansiyon üzerinde %5 azalma olduğu tespit edilmiştir.

Son zamanlarda merak edilen bir diğer soru ise nar ekşisi tansiyona iyi gelir mi sorusudur. Ayrıca nar ekşisi tansiyonu düşürür mü sorusuna da yanıtlar buluyor olacağız. Nar ekşisinin faydalarına bakacak olursak;

  • Yüksek tansiyon hastalığı olanlar için yararlıdır. Çünkü tansiyonu dengeler.
  • Şeker hastalığına karşı kalbin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar.
  • İshali önler.
  • Bağışıklık sistemini korur.
  • İdrar söktürücüdür.

Nar suyu tansiyon ilişkisine bakacak olursak bu maddeler sıralanabilir. Nar suyunun özellikle hormonlara bağlı olmayan farklı kanser hücrelerinde, seçici olarak hücreleri yok ettiği de saptanmıştır. Bu anlamda her açıdan sağlıklı bir besin kaynağı olduğunu söylemek mümkündür.

Nar Suyu ve Yüksek Tansiyon

Ülkemizde sıklıkla görülen sorunlardan biri olan yüksek tansiyon, birçok ciddi hastalığın sebepleri arasındadır. İnme, kalp krizi ya da böbrek sorunlarını tetikleyen hipertansiyonu düşürmek için doğal yöntemlerden faydalanmanızı tavsiye ediyoruz. Elbette doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçları kullanmanız daha doğru olacaktır fakat doğal yöntemlerin de vücuda olan katkısı yadsınamaz bir gerçektir. Belirli aralıklarla yüksek tansiyon sorunu yaşıyorsanız tuz tüketimini azaltmalı ve daha çok nar suyu içeren besinleri tercih etmelisiniz.

Hipertansiyon şikâyetinde bulunan 10 kişi üzerinde, İskoçya’da bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırmada hastalara 1 hafta boyunca 500 ML nar suyu verilmiştir. Yapılan analizler sonucunda sistolik kan basıncını ciddi oranda düşürdüğü tespit edilen nar suyu, bu şekilde önem kazanmaya başlamıştır. 2009’lu yıllarda ise sağlık konusunda yayın yapan bir televizyon kanalında, nar suyunun içeriğinde bulunan ‘polifenoller’ maddesinin tansiyonu düşürdüğünün ve kalp hastalıkları riskini azalttığı belirtilmiştir.

Potasyum bakımından oldukça zengin olan nar suyu, ciddi anlamda yüksek tansiyona etki etmektedir. Potasyumun görevi, tansiyonun yükselmesine neden olan sodyumun etkisini azaltmaktır. Bu açıdan daha sağlıklı bir şekilde yaşamak için nar suyu tüketmenizi öneriyoruz.

Nar suyunun kullanımı konusunda uzmanların tamamının kabul ettiği sayıda bir araştırma henüz bulunmamasına rağmen, yüksek tansiyonu düşürdüğünü söylemek mümkündür. Fakat tüm hastalıklarda olduğu gibi hastaların ilk önce doktoruna başvurması, ilaç tedavisiyle hareket etmesi ve yine doktorun tavsiyesiyle doğal yöntemlerden faydalanması gerekmektedir. Nar tansiyon ilişkisi bu şekildedir ve doğal halde tüketilmelidir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle