Dengesiz Tansiyon Nedir, Bitkisel Tedavisi Hangi Aşamalar Dâhilinde Yapılır?

Kanın meydana getirdiği basınç damar çeperlerinde bulunan esnekliklere, ara damarların dirençlerine göre farklılıklar göstermektedir. Buna bağlı olarak da dengesizlikler meydana gelir.

Dengesiz Tansiyon Belirtileri

Tansiyon dengesizliği dolaşım sisteminde bulunan atardamarlar içindeki kanın damarlara yapmış olduğu basınca denir. Kanın meydana getirdiği basınç damar çeperlerinde bulunan esnekliklere, ara damarların dirençlerine göre farklılıklar göstermektedir. Kan basıncı kasılma ve gevşeme basıncı olarak meydana gelir.

Kalbin kasılması esnasında büyük tansiyonun meydana gelmesi oluşurken, gevşemesi esnasında da küçük tansiyonun meydana gelmesi oluşur. Gevşeme esnasında büyük tansiyon dengesiz şekilde yükselirse kalbin beslenmesinde sorunlar meydana gelir. Bu basınç yaşın ilerlemesi ile artış gösterebilir. 50 yaşını geçen bir kişide 130/90 mmHg değeri oldukça normaldir. Bu değerlerin neden değişir, duygusal stres artışı, fiziksel aktivitelerde azalmalar ve damar eksikliklerinin azalması yer alır. Tansiyon dengesizliği neden olur, gün içinde birçok sebebe bağlı olarak bazen düşük bazen de yüksek seyredebilir. Bunun sonucunda da insanlarda birçok belirti ile meydana çıkar.

Baş ağrısı, denge sorunları, geçmeyen mide bulantıları, halsizlik, kusma net belirtileri içinde yar alır. Dengesiz tansiyon kişilerde psikolojik açıdan travmalar da yaratmaktadır. Gün içinde sebepleri değiştiğinden kaynaklı olarak dengesizlikler meydana gelir. Hem inip hem de çıktığı için ilaç kullanımı da yapılmaz. Dengesiz tansiyon belirtileri yaşayan kişilerin kendi durumlarının farkında olarak yaşamlarına devam etmelidir.

Çünkü neden kaynaklandığı, neden ortaya çıktığı konusunda net bilgiler bulunmaz. Nedenleri genetik faktörlere bile dayanmamaktadır. Bu hastalığa sahip olan kişilerin ne iyi gelir, nasıl davranılmalıdır, ne yapılmalıdır tarzındaki detaylara dikkat etmesi gerekir. Psikolojik açıdan yorulan kişilere uzmanlar hafif düzeyde sakinleştirici verebilir.

Dengesiz Tansiyon Nedenleri

Kan basıncı değişimleri; kan basıncında meydana gelen sık değişimler bu sorunun oluşmasına neden olur. Hatta basınç değişimleri yemek yerken, otururken ve yatarken bile değişir. Uyuma esnasında düşük seyrede, üzülünce ya da kızınca yükselir, uyanma ile yükselir. Bu değişimlerden kaynaklı olarak da beyin gerekli faaliyetlerini tam anlamı ile yerine getiremeyebilir. Böbrekler ise basıncın ne düzeyde olduğunu izleyerek beyine sinyal gönderir.

Anlık sinyaller de tansiyonu etkiler. Gün içindeki yaşayan stresli olaylar, üzüntüler, sevinçler, mutluluklar da tansiyonda değişimler ve belli başlı dengesizliklere sebep olabilir. Örneğin devamlı olarak stresli bir ortamda çalışan kişilerde bu sorun daha çok gözlemlenmektedir. Bundan dolayı da yaşamı daha düzgün yaşamak ve hastalıklarla boğuşmamak adına stresten uzak durulması sağlık açısından iyi gelir. Dengesizliklerin oluşması belli başlı hastalıklardan da kaynaklanabilir. Bu hastalıklar içinde;

  • Uyku apnesi
  • Aortda doğuştan oluşmuş olan darlık
  • Böbrek üstü bezlerinin gerektiğinden daha çok çalışması
  • Böbrek damarlarında meydana gelen darlık
  • Nefrit tarzında böbrek hastalıkları da dengesiz tansiyon sorununu tetiklemektedir.

Psikolojik açıdan yoran bu hastalık için sağlıklı yaşamak ve düzenli şekilde beslenmek gerekir. Tedavisi konusunda ilaç kullanımı yapılmadığından dolayı bitkisel tedavi tercih edilir.

Bitkisel tedaviler

Dengesiz tansiyon nasıl tedavi edilir, birçok besin kaynağı bu anlamda fayda sağlamaktadır. Özellikle halk arasında bilinen sarımsak ve soğan tansiyonun yükselmesine ve düşmesine iyi gelir. Ayrıca soğan ve sarımsak kullanımın iyi geldiği de kanıtlanmıştır. Özellik kanda meydana gelen basıncın dengelenmesi adına ve belirtileri yok etmek adına sarımsak iyi gelir. Tedavisi açısından nasıl yemekler iyi gelir, yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı, hamur işleri tüketilmemelidir.

Sebze yemeklerinin sık şekilde tüketilmesi ve sofradan yeşilliklerin eksik edilmemesi de oldukça önemlidir. Tuz oranının bu anlamda azaltılması gerekir. Tuzun tedavi açısından azaltılması iyi gelen en önemli faktörler arasında yer alır. Tuz konusunda dikkat edilmesi sonucunda tansiyonun dengelemesi sağlanacaktır. Yani tuz tedavi konusunda en önemli ayrıntıları sunar.

Magnezyum değeri yüksek olan ve posalı besinlerin ile beslenmek yüksek düzeyde tansiyonun düşmesi adına en iyi yöntemler için içinde yer almaktadır. Alkol ve sigaradan uzak kalmak ve dengeli bir biçimde egzersiz yapmak gerekir. Bu detaylar seviyelerin dengelenmesi açısından önemlidir. Hem de tedavi konusunda iyi gelir. Tansiyonun dengelenmesini sağlayacak olan belli başlı bitkilerden yararlanmak gerekebilir. Bunların taze şekilde tüketilmesi, aksatılmadan tüketilmesi ve taze şekilde yapılması gerekir. Özellikle alıç meyvesi dengeleme konusunda büyük fayda sağlar.

Kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur. Günlük olarak içilecek olan 2 su bardağı alıç isteğe göre bal ile tatlandırılabilir. Bunun hiçbir şekilde yan etkisi bulunmaz. Biberiye de kanda var olan basıncın düşüren bitkiler içinde yer alır. Bunun yanı sıra sabahları aç karnına tüketilecek olan 3 adet ceviz tansiyonun dengede kalmasına yardımcı olacaktır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle