Tansiyonun İdeal Pşam Değerleri Nedir, Bu Değerler Neye Göre Değişiklik Gösterir?

İdeal tansiyon değerleri 120- 80 mmHg’dir. Bu değerlerde olacak olan farklılıklar yüksek ya da düşük kan basıncı sorunlarını meydana getirir. Bunun sonucunda ciddi riskler meydana gelebilmektedir.

İdeal Tansiyon Değerleri Kaç Olmalı?

Tansiyon değerleri yapılan ölçümler esnasında ortaya çıkan değerleri ifade eder. Bu ölçümler kendi içinde 3 farklı grupta incelenmektedir. Bunlar yüksek tansiyon, normal tansiyon ve düşük tansiyondur. İdeal tansiyon aralığı ideal kan basıncı ifade eder. Dolaşım sisteminde içinde bulunan ve yer alan atardamarlardaki kanın basıncıdır.

Kan basıncı ölçüleri tansiyon aleti ile yapılmaktadır. Büyük tansiyon kasılma adı verilen basınç yani tıbbi ismi ile sistolik basınçtır. Kasıla basıncı ölçümü ilk yazılan basınçtır. Kalbin kasılma durumu esnasında meydana gelen basınç büyük kan basıncını ifade etmektedir. Tansiyon ölçümündeki 130- 80 mm çıkacak olan değerler içinde 130 mm büyük kan basıncını ifade eder. Küçük tansiyonda yapılan ölçüm esnasında meydana gelen gevşeme basıncı anlamına gelir.

Kalbin gevşemesi ya da dinlenmesi esnasındaki değerlerin en küçük basıncı küçük tansiyondur. Tıbbi anlamda buna diastolik basınç ismi verilir.  Küçük kan basıncının yükselmesi ile kalbin beslenmesi de azalmaktadır. Tansiyonun ölçülerin 130 -80mm değerlerden 80 mm küçük tansiyonun ifadesidir. Normal tansiyon değeri kaçtır, bu kişiden kişiye değişebilen bir durumdur. Bunun değeri yetişkin bir insanın dinlenmesi ile 120-80 mmdir.

50 yaşından daha küçük kişilerde üst sınır 130 – 80 mm olarak kabul görmektedir. İnsanlarda kan basınçları yaşa bağlı olarak değişkenlik gösterir.  Gençlerde ise hareketlilikten ve aktiviteten kaynaklı olarak değişebilmektedir.

Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Tansiyonun değerleri konusunda ölçülerin yapılmasında farklı aletler kullanılmaktadır. En doğru şekilde yapılacak olan ölçüm zaman içinde ayarlarının değişmeyeceği aletler ile yapılmasıdır. Kullanılacak olan aletlerde oranı ölçmek adına kullanılan prensip aynıdır. Kola sarılan bir siste ve içine kolay şekilde gönderilen basınç meydana getiren maşon, hava gönderimi yapmak için kullanılacak pompa ve lastik bir torbanın içinde bulunan basıncı ölçmeye yarayan bir sistemdir.

Ayrıca damarda meydana gelecek olan nabız seslerini dinlemek amacı ile stetoskop da bulunması gerekmektedir. Basınç ölçüleri yapılacak olan kişilerin dinlenmiş olması ve sakin olması gerekir. Ağır tempolu yapılacak olan bir sporun ardından yapılacak olan sonuçlar sorun yaratabilmektedir. Değerleri konusunda en doğru sonuca ulaşmak için kolunda kalp hizasında olmasına dikkat edilmelidir. Aletin göstergelerinin takip edilmesi ile gerekli değeri bulmak oldukça kolaydır.

Çıkan değeri değerlendirmek ve kaç olduğunu yorumlamak tamamen uzmanın görevidir. Normal seviyede olmayan tansiyonlarda gerekli tedavi planı yapılmalıdır. Bu tedavi planına uyulduğu zaman kişiler kolay ve hızlı şekilde iyileşme ve sağlıklı bir hayat sürme olanağını yakalayabilmektedir.

Tansiyon Değer Tablosu

Yaşlara göre tansiyon değerleri:

Yaş Sistolik(mm) Diastolik(mm)
10-18 110 73
18-35 120 75
35-50 130 80
50-70 140 85
70-90 150 87

Ortalama Tansiyon Değerleri:

sistolik basınç(mm) diastolik basınç(mm)
Normal tansiyon 100-139 60-89
Düşük 100 60
Hafif yüksek 140-159 90-99
Orta yüksek 160-179 100-109
Kuvvetli yüksek >180 >110

Doğru şekilde ölçü için dikkat edilecek noktalar bulunur. Bunlar;

  • Yapılacak olan işle aynı koldan yapılmalıdır.
  • İşle esnasında hareket edilmemelidir.
  • Kol kalp hizasında tutulmalı ve hareket ettirilmemelidir.
  • Rahat oturmak ve aşırı düzeyde gürültülü ortamlardan uzak durmak gerekir.
  • Gerekli işlemlerin hep aynı saat içinde yapılması gerekmektedir.
  • İşlemler esnasında stresli, öfkeli, aşırı sevinçli ve kızgın olunmaması gerekir.
  • İşlemden en az 1 saat önce yemek yenilmesi gerekir.
  • Sigara içilmemelidir ve egzersiz yapılmamalıdır.
  • Alkolden uzak durulmalıdır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle