14 10 Tansiyon Yüksek Kan Basıncına mı İşaret Etmektedir?

14 10 tansiyon seviyesi yüksek tansiyona işaret etmektedir. Yüksek tansiyonun oluşması ile insan vücudunda belli başlı organlarda ve dokularda ciddi düzeyde riskler oluşmaya başlar.

14 10 Tansiyon Normal mi?

14 10 tansiyon, kanın atardamar duvarında oluşturduğu basınca tansiyon adı verilir. Meydana gelen basınç sayesinde kan vücutta bulunan tüm dokulara ve organlara yayılır. Gelen bu basınç sayesinde organlar ve dokular çalışmalarına devam eder. Tansiyonun belli başlı normal değerleri bulunmaktadır. Bu değerler normal düzeyde seyrederken yukarı ya da aşağıya olması durumunda tansiyon sorununu meydana getirir. 14 10 tansiyon değerleri yukarı bir değeri olduğu için yüksek kan basıncını meydana getirmektedir. Yüksek seviyelerde seyreden tansiyon değerleri normal değerin üzerinde olduğu için zaman içinde ciddi düzeyde risklere sebep olabilmektedir. Kan basıncı rakamları büyük ve küçük tansiyon olarak tabir edilir. Normal değeri 12 8 oranındadır. Bu oranın üzerine çıkan büyük tansiyon yetişkinlerde 14 kadar normal olarak sayılabilir.

Küçük kan basıncı ise 9’u geçtiği an yüksek kan basıncı sinyallerini vermeye başlar. Bu değerler bebeklerde, çocuklarda ve ilerlemiş olan yaşlarda daha farklıdır. Bundan dolayı da 14 10 tansiyon bazı yetişkinlerde normal seviyelerin sınırı ya da yüksek basınç riski oluşturur.  14 10 seviyesi bebeklerde ve çocuklarda ise yüksek basınç olarak karşımıza çıkar.

Tansiyon Yüksekliği ve Etkileri

Yüksek kan basıncı sonrasında etkilenen organlar arasında büyük atardamarlar, böbrekler, beyin, kalp ve gözler yer alır. Yüksek kan basıncı bunların etkilenmesine sebep olarak kısa süre içinde ciddi boyutta zararlar meydana getirmektedir. Tansiyonun yükselmesi ile kalbin var olan işinde de artışlar meydana gelir. Atardamarda geri dönmesi mümkün olmayan zararlar oluşmaya başlar.  Zamanın geçmesi ile birlikte atar damarlarda da ciddi düzeyde riskler meydana gelmeye başlar. Beyin, göz, böbrek ve kalp yüksek tansiyona karşı uzun seneler boyunca direniş gösterir. Bundan kaynaklı olarak kan basıncının yaratmış olduğu zararları fark etmek oldukça zor olabilir. Hipertansiyon yani yüksek seviyelerde olan kan basının meydana getirdiği zararlar içinde;

 • Felç
 • Bacak damarlarında tıkanmalar
 • Boyun damarlarında tıkanmalar
 • Büyük atardamarda genişlemeler, genişleme sonrasında yırtılma ya da tıkanma
 • Ani kanamalar, kangren bu sorunlar ölümle sonuçlanabilir.
 • Körlük
 • Bulanık görme ya da görmede azalmalar
 • Böbrek fonksiyonlarında bozulmalar
 • Böbrek yetmezliği
 • Beyin kanaması
 • Beyin damarlarında tıkanma ve daralma
 • Kalp yetmezliği
 • Kalp büyümesi
 • Kalbi beslemekte olan damarlarda daralmalar
 • Kalbi besleyen damarlarda tıkanmalar

14 10 kan basıncı yüksek tansiyonun oluşmasına işaret etmektedir. Bu tarz tansiyonun yükseklikleri birçok kişi gözlenebilmektedir. Hatta bu sorundan kaynaklı olarak senede 10 milyon kişi hayatını kaybetmektedir. Tansiyonun değerlemesi kişilerin vücudundaki kan basıncı ile orantılı bir durumdur. Buna rağmen bu değeler ile yaşayan kişilerin kesinlikle uzmana muayene olması gerekir. Uzman yapacağı klinik muayene, testler ve tetkiklerin sonucuna göre gerekli olan tedavi için adım atacaktır. Tedavi aşamasında hastanın gerekli olan tüm detaylara dikkat etmesi ve kontrollerini aksatmadan yaşamına devam etmesi gerekir. Yapılan tedavi sonucunda ve hastaların beslenme tarzını değiştirmesi sonucunda yükselmiş olan seviyelerde dengeleme sağlanır. Dengelenmiş ve normal seviyelere düşürülmüş olan tansiyon değerleri ile sağlıklı şekilde yaşamak mümkündür. Bu sayede ciddi risklerinde önüne geçilir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle