Büyük Tansiyon Kaç Olmalı, Normal Değerleri, Düşük ve Yüksek Aralığı

Büyük ve küçük tansiyon arasındaki fark kaç olmalı konusu; tansiyon hastaları için bilinçlenmesi gereken önemli bir detaydır. Gün içinde enerji durumuna ya da dinlenme haline bağlı olarak değişken değerlere ulaşan büyük kan basıncı kişiden kişiye farklı olmasına karşılık ideal olarak 120 mmHg kabul edilmiştir.

Büyük Tansiyon

Büyük tansiyon ile küçük tansiyon arasındaki fark kaç olmalı hakkında bilinçli olmak hastalar için oldukça önemli bir ayrıntıdır. Doğduğunuz andan itibaren, kalbinizin durduğu ana kadar vücutta dolaşan kanın basıncına tansiyon denilmektedir.. Kalp kasılması sırasında damarlarda dolaşan kan basıncına büyük tansiyon denilmektedir. Kasılma basıncı ya da sistolik olarak da adlandırılmaktadır.

Kan basıncı değeri; ölçüm aleti ile saptanır. Kişinin yaşam tarzına, yaşına, günlük yaşantılarına, beslenme alışkanlıklarına ya da benzeri nedenlere bağlı olarak kişiden kişiye göre fark göstermektedir. Aynı zamanda, damarlarına direncine, esnekliğine, kanın kalpten pompalanmasına bağlı olarak da bireyler arasında farkı olmaktadır.

Büyük ve Küçük Tansiyon Arasındaki Fark

Tıp dilinde sistolik basınç denilen büyük 120 mmHg  normal değeri olması,  ideal olarak kabul ettirir. Günlük hayatta kısaca 12 denir. Çeşitli nedenlerden dolayı her insanda fark olursa de; normal kan basıncına sahip olan bir insanda büyük tansiyon 100-140 mmHG küçük ise 60-90mm HG yakınında olması gerekmektedir.

Buna karşılık büyük kan basıncı değeri normalde 100-140 mmHg gibi ideal değerlerde olsa bile gün içinde takip edildiğinde, yapılan fark oluşturan aktivitelere göre, birbirine oranla Kan basıncı  değerleri arasındaki fark olursa normaldir. Çalışırken, yemek yerken, heyecanlanmadığınızda ya da bir stres yaşandığında yüksek değerler veren büyük tansiyon; dinlenme anında ise fark oluşturup düşebilmektedir. Değerlerin kaç olacağı ya da arasındaki fark ise o anki dinginliğe de bağlı olmaktadır. Küçük kan basıncının kaç olduğu da önemlidir.

Büyük ve Küçük Tansiyon Değerleri

.Büyük ve küçük tansiyon arasındaki fark kaç olmalı konusunda aşağıdaki tabloyu inceliyiniz.

Büyük Tansiyon Küçük Tansiyon
Tıbbi İsmi Sistolik ya da kasılma basıncı Diastolik ya da gevşeme basıncı
Kalbin Durumu Kan pompamada ise Dinlenmede ise
Okunuş Sırası Önce Sonra
Nominal Değeri 120 mmHg 80 mmHg
Üst Nominal değer 140 mmHg 90 mmHg
Alt Nominal Değer 90 mmHg 60 mmHg

Kan basıncı  değerleri konusunda kaç olmalı ya da arasındaki fark denildiğinde ise üç durum söz konusu olmalı;

  • Normal değeri; 120-80 mmHg
  • Yüksek değeri; 135-85 mmHg ve üzerindeki durumlar
  • Düşük değeri; 100-60 mmHg ve altındaki durumlar

Büyük ve Küçük Tansiyon Küçük ve Yüksek Aralığı

Kan basınçları arasındaki fark nabız sayısını oluşturmaktadır. Büyük ve küçük kan basıncı  arasındaki fark kaç olursa normaldir. İkisi arasındaki fark yakınlığı kaç olması gerekmektedir.

Kan basıncı değeri kaç denildiğinde; on birin altında ise düşük kan basıncı söz konusu olmaktadır. Bu duruma ise tıp dilinde hipotansiyon denilmektedir.

Kan basıncının normal değerlerin üzerinde olması durumuna ise hipertansiyon denilmektedir. Büyük kan basıncının yüksek olması tehlikeli bir durumdur. Kalp krizi ya da felç gibi durumların olması ihtimalini gündeme getirir. Düşük olması ise farklı olan bir sağlık sorununa işaret olmaktadır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle