Papatya Çayı Tansiyonu Yükseltir mi veya Düşürür mü?

Papatya çayının özellikleri nelerdir? Papatya çayı nasıl yapılır ve nasıl kullanılır? Papatya çayı tansiyona iyi gelir mi? Tansiyonu olanlar için bu konu oldukça önemli olup, bu konuda yararlı olacak her bilgi onlar için önemlidir.

Tansiyona Papatya Çayı İyi Geliyor

Papatya deyince aklımıza bembeyaz güzelliği ile kırları bahçeleri süsleyen o nadide çiçek gelir. Papatya bu harika güzelliğinin yanı sıra sağlığımız içinde oldukça faydalı bir bitkidir. Papatya çay olarak içildiğinde faydaları saymakla bitmiyor. Papatya çayının en büyük özelliği stresi azaltan rahatlatıcı bir etkiye sahip olmasıdır.

Bu rahatlatıcı etkisi uyku bozuklukları için harika bir çözüm olmaktadır. Uyuyamıyorsanız gece yatmadan yarım saat önce bir fincan papatya çayı çözüm olabilir. Bunun yanında mide rahatsızlıkları, bağırsak iltihabı, alerji, cilt problemleri, diş eti hastalıkları, ağız yaraları gibi pek çok rahatsızlığa şifa olan bir bitkidir papatya.

Şimdi gelelim konumuza papatya çayı tansiyonu yükseltir mi?

Papatya çayı hem tansiyonyükseltmeye hem de tansiyon düşürmeye etkisi vardır. Çay tarifi ve kullanılan malzemelere bağlı.

Papatya Çayı Tansiyonu Nasıl Etkiler

Papatyanın içeriğinde yer alan “apigenin” antioksidan maddesi sayesinde tüketilmesi ile beraber, kan damarlarını rahatlatması nedeni ile kan basıncının düşmesinde olumlu etkisi vardır. Bilimsel olarak tansiyonun henüz bilim adamları tarafından neden ortaya çıktığı henüz bilinmese bile neyin iyi ya da kötü geldiği günümüzde hala araştırılmaya devam ediyor. Papatya çayının faydaları araştırması yaptığımızda ise birçok etkisine ulaştık ve özellikle de tansiyon rahatsızlığı olanlara iyi geldiği içeriğinde yer alan  “apigenin” antioksidan maddesi ile kan şekerinin düştüğü saptanmıştır.

Bu nedenle uzmanlar tansiyon hastalığı olanlara papatya çayı öneriyorlar. Tansiyon ilacı kullanıyorsanız kullanılan ilaçlarla birlikte papatyanın tüketilmesi çok düşük kan şekerine sebep olabilir. Peki nasıl? Şöyle ki; papatya çayının rahatlatıcı etkisinden bahsettik, işte bu rahatlatıcı etkisi sayesinde atardamarlardaki kan basıncını rahatlatıyor ve tansiyonun düşmesine yardımcı oluyor. Kalp kan pompalamak için kasılırken damarlarda oluşan basınç tansiyon olarak karşımıza çıkarken papatya çayı ile vücudumuz rahatladığında kalp kan pompalama işlemini daha rahat yapacaktır. Yalnız şunu hatırlatmakta fayda vardır. Bitkisel çözümler alternatif çözümdür.

Önce doktora gidip tıbbi çözüm ile tedaviye başlayıp papatya çayını yardımcı çözüm olarak kullanabilirsiniz. Peki, papatya çayı tansiyona nasıl kullanılmalıdır. Şimdi öncelikle papatya çayı nasıl yapılır bunu anlatarak başlayalım.

Papatya Çayı Nasıl Yapılır

  • Önce bir fincan kaynar suya ihtiyacımız var. Kaynattığınız klorsuz suyu bir fincana dökün.
  • Suyunuzun içine bir tatlı kaşığı papatyayı ilave edin. Burada şunu hatırlatmalıyım. Papatya küçük taneli kır papatyası olmalıdır.
  • Fincanımızın ağzını kapatalım ve 5 dakika demlenmeye bırakalım. Dilerseniz bir cezvede, çaydanlık içinde, bitki çayı fanusunda da yapabilirsiniz.
  • Demlenen papatya çayımızı süzelim yani papatyaları alalım ve çayımız içmeye hazır. Şekersiz içmeniz tavsiyemizdir. Ancak içemiyorsanız bir tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz. ( şeker hastalığınız varsa kullanmayınız)

Şimdi gelelim tansiyona iyi gelen papatya çayını tansiyonu düşürmek için nasıl kullanmalıyız? Bitkilerin de fazlası zarardır. Ölçülü ve kararında kullanılmalıdır. Uzun süre çok fazla kullanılması karaciğerinize zarar verecektir. Bu nedenle tansiyona papatya çayını günde iki kez öğün aralarında içmeniz uygun olacaktır. İki fincandan fazla içmeyiniz. Günde iki fincan papatya çayı tansiyonu düşürür. Doktorunuza danışmayı ve önce tıbbi tedavi almayı unutmayınız.




1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...
Yorum ekle