Nanenin Tansiyon Üzerindeki Etkileri Nelerdir? Yüksek Tansiyon Hastalarına Doğal Tavsiyeler

Yüksek tansiyon hastalarının tüketmesi gereken bitkilerden olan nanenin birçok faydası vardır. Vücuda birçok yararı olan nane, ciddi bir tansiyon düşürücü olarak tüketilebilir. Ancak bilinçli bir şekilde kullanılmasında fayda var.

Nane’nin Tansiyona Etkileri

Nane, modern tıp alanında birçok faydası olan bir bitkidir. Uzmanlar, nane ve nane çayının birçok yararını aktarırken en çok merak edilen sorular arasında olan nane tansiyona iyi gelir mi sorusuna da yanıtlar vermiştir. Ayrıca sizlere bu yazımızda, nane tansiyonu yükseltir mi konusunda detaylı bilgiler sunuyor olacağız.

Yüksek tansiyonlu kişiler, tansiyonu düşürmek için birçok bitki çayını tüketebilmektedir. Yüksek tansiyon hastaları bu çaylardan günlük olarak tüketebilir ve sağlıklarını tehlikeye atmadan yaralanabilir. Öncelikle nane çayının bilinen faydalarına bakacak olursak;

 • İyi bir gaz gidericisidir
 • Kusmayı önler
 • Mide ekşimesini düzenler
 • Sindirime yardımcıdır
 • Kronik ağrıları azaltmaya yarar
 • Astıma iyi gelir
 • Stresi azaltır
 • Sakinlik hissi verir
 • Hazımsızlığı giderir
 • Safra taşı sökücüdür.

Nanenin bu kadar yararı varken yüksek tansiyon hastalarına da önerildiğini söyleyebiliriz.  Tansiyonu dengede tutabilen nane, uzmanlar tarafından da önerilmektedir. Yüksek tansiyon, genetik bir hastalık olabileceği gibi kişilerin sigara ve alkol tüketimine, beslenmesine, yaş ve yaşam koşullarına bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Baharatlar içinde yer alan nane, 1 kaşık kadar kuru bir şekilde tüketildiğinde tansiyonu dengede tutabilir. İki kaşık nane tüketimi ise yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilir.

Yüksek Tansiyon Hastalarına Tavsiyeler

Şifalı bitkiler arasında olan nanenin yaprakları büyük oranda mentol içermektedir. Mentol ise organik doku üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Yüksek tansiyon hastaları nane tüketerek, damarların genişlemesini ve kan basıncının azalmasını sağlayabilmektedir.

Hipertansiyon hastaları, nane çayı demleyerek tansiyonu dengeleyebilmektedir. Nanenin taze yapraklarını alarak (2 ile 3 adet) 10 dakika kadar kaynar suda kaynattıktan sonra yarım bardak olacak şekilde tüketebilir. Uyumadan önce tüketilmesi daha faydalıdır çünkü hem tansiyonu dengeler hem de hastaların rahat bir şekilde uyumasını sağlar.

Aşırı sıcak havalarda, yüksek kan basıncı olan hastalar, soğutulmuş nane çayı tüketebilir. Ayrıca nane-limon karışımı yaparak da bu karışımı rahatlıkla içebilirsiniz.

Nanenin hipertansiyon üzerinde bu kadar etkisi varken, vücudun diğer organlarını rahatlattığı da bilinmektedir. Tansiyona bağlı olarak kişide görülen uyuşukluk durumlarına karşı tüketilebilirken, gebelik dönemlerinde de vücudun tansiyonunu dengelemektedir. Farklı kullanım alanlarına bakacak olursak;

 • Sindirimi geliştirmek
 • Uykuya yardımcı olmak
 • Migren ve baş ağrısını önlemek
 • Kalbi rahatlatmak
 • Diş ağrısını ortadan kaldırmak için tüketilebilir.

Uzmanlar yüksek tansiyonun baş göstereceği sıcak aylarda, nane çayının kullanımını tavsiye etmektedir. Günde 2-3 bardak içebileceğiniz nane çayının yanı sıra farklı tarifler de deneyebilirsiniz.

Nane ile kediotunu yarım çay kaşığı kadar karıştırabilir ve su ile kaynattıktan sonra günde 3 defa tüketebilirsiniz. 1 ay boyunca tüketim yapabilir ve yüksek tansiyona karşı kullanabilirsiniz.

Naneyle yarım tatlı kaşığı kadar karanfili su ile demleyebilir ve yemeklerden önce 3 defa tüketebilirsiniz. Tüketim yaparken yarım fincan olacak şekilde içebilirsiniz.

Yarım fincan kuru üzümü nane ile 5 dakika kadar karıştırabilirsiniz. Daha sonra yine yemeklerde önce tüketim yaparak tansiyonu dengeleyebilirsiniz. Günde 3 defa bu uygulamayı tekrar edebilirsiniz.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle