Kan Basıncı Dengelemek Adına Acı Biber İşe Yarar mı, Nasıl Kullanılmalıdır?

Yüksek tansiyon sorunu yaşayan kişilere acı biber kullanımı tavsiye edilmektedir. Kullanım konusunda düzen çok önemlidir. Düzensiz kullanım fayda sağlamaz.

Acı Biber Tansiyonu Düşürür mü?

Kırmızı acı biber içinde bulunan kapsaisin terapatik etkileri ile birçok rahatsızlıkların tedavisinden kullanılmaktadır. Acı biber dünyanın her yerinde yetişme özelliğine sahip bir sebzedir. Potasyum ve kalsiyum açısından oldukça zengindir. Damarların içinde bulunan plakaların temizlenmesine yardımcı olan acı biber kalbe de iyi gelir. Bu sebzenin içinde kalbin ihtiyacı bulunan yararlı maddeler mevcuttur. Vücut sıcaklığının artmasına yardımcı olur ve kanı incelterek dolaşımı hızlandırır. Ayriyeten kanda bulunan toksinleri hızlı şekilde temizler.

Acı biberin en önemli faydalarından bir tanesi de kan basıncını yani tansiyonu dengelemesidir. Yüksek tansiyon konusunda laboratuvarlarda fareler üzerinde yapılan deneyde kırmızı acı biberin içinde bulunan kapsasin adlı maddenin kan basıncı düşürdüğü ortaya çıkmıştır. Kırmızı pul bibere acılığını vermekte olan bu madde damarları gevşeterek tansiyonu düşürmektedir. Bu konuda Çin 3. Askeri Tıp Akademisinde belli başlı çalışmalar yapılmıştır.

Yapılan araştırmalar ve yapılan deneylerden sonra hücre metabolizması adlı dergide yayınlanan araştırma sonuçlarına neticesinde kapsasinin kan damarları üzerinde özel bir kanal açtığı ve nitrik oksit salgılaması ile damar sorunlarını engellediği söylenmiştir. Çinli araştırmacılar ülkelerinde kırmızı pul biber ve acı biberin çok tüketildiği için tansiyona yakalanan kişi sayısının da aza olduğunu vurgulamıştır.

Özellikle hipertansiyonu yani yüksek tansiyonu olan kişilere acı biber fazlasıyla önerilir. İnsan vücudunda tepeden tırnağa kan dolaşımının hızlanmasını sağladığı için etkisi ile tansiyonu düşürür.

Acı pul biberin içindeki kapsasin maddesi kanserli hücreleri öldüren etkileri ile de bilinmektedir. Özellikle akciğer ve kan kanseri olan kişilere acı pul biber tüketimi önerilmektedir. Yapılan araştırmalarda bu sebzenin kanser hücrelerinin apoptosis zamanında olduğunda öldürdüğünü ortaya çıkartmıştır. Yani pul biber tansiyonu yükseltir mi tarzındaki soruların da cevabı hayırdır.

Acı Biber Tansiyonu Nasıl Etkiler

Yüksek kan basıncı beyinde, böbrekte ve kalpte hasarlara yol açan etkilere sahiptir. Tedavisi yapılmazsa beyin kanaması, felç ve ölüm gibi ciddi sorunlar yaşamaya sebep olur. Tedavi aşamasına gelmeden önce insanların bu sorundan korunmayı bilmesi ve tedavi esnasında da tedaviye destek olması amacı ile ne yapmasını bilmesi gerekir. Tedavi aşamasına gelen kişilerin muhakkak hekim ile görüşmesi ve bunun için gerekli olan ilaçları en doğru dozlarda kullanması gerekir. Ayrıca bu soruna uygun şekilde beslenmekte oldukça önemlidir.

Acı biber günlük olarak düzenli bir şekilde kullanıldığında kan basıncın dengelenmesine yardımcı olur. Yalnız her besin takviyesinde olduğu gibi acı biber ile beraber ilaçlarında önerilen dozlarda kullanılması çok önemlidir.

Bu sebze baharat şeklinde kullanılabildiği gibi yemeklerde ya da taze tüketilerek de kullanılabilir. Kısa süre içinde tansiyonun dengeye girmesini sağlar. Denge içinde kalmasının sürekliliğini sağlamak adına düzenli tüketilmelidir. Ayrıca fazla tüketildiğinde bazı kişilerde ciddi düzeyde mide sorunlarına sebep olabilir. Bu sebze alerjik reaksiyonlar, soğuk algınlığı, yılan ısırıkları, diş ağrıları, migren, açık ve kanayan yaralar üzerinde de etkilidir. Yalnız kan basıncı sorunu olan kişilerin nasıl tüketileceğini uzman ile konuşması da gerekir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle