Üzüm ve Üzüm Ürünlerinin Tansiyona Olan Etkisi

Üzüm ve üzümden elde edilen sirke, pekmez gibi ürünlerin tansiyona olan etkileri nelerdir, bunlar hangi şekillerde yüksek tansiyonun kontrol altında tutulmasını sağlarlar hakkında makale.

Tansiyon

Kalbin her pompalamada atar damarlara gönderdiği kanın oluşturduğu basınca denilen tansiyon kalbin hareketlerine göre iki farklı türde kategorilendirilmiştir. Tansiyon değerinin ölçülmesi için mmHG adı verilen bir ölçüt geliştirilmiştir ve tansiyon bu değerlere göre ölçülmektedir.

Kalbin büzüşüp pompalama yaparak tekrar gevşemesi sonucunda gerçekleşen tansiyon türü şunlardır:

Tansiyonun normal değerlerinden sapması sonucu yüksek tansiyon veya düşük tansiyon ortaya çıkar. Bu anomalinin uzun süre devam etmesi ise insan sağlığı bakımından oldukça olumsuz kimi hastalıklara sebebiyet verebilir. Özellikle hipertansiyon birden meydana gelip, hemen kendisini göstermediği için uzun bir sürenin ardından farkına varılabilir. Bu da gerekli tedavinin ve müdahalenin gerçekleştirilmesini zorlaştırdığı için yüksek tansiyon konusunda dikkatli olunmalıdır. Bu durumun meydana getirebileceği bazı hastalıklar şunlardır:

 • Damar sertleşmesi
 • Felç
 • Kalp krizi

Görüldüğü üzere yüksek tansiyon oldukça ciddi sağlık problemlerine neden olmakta ve bunlar hayat kaybına bile neden olan büyük etkiler göstermektedir. Bu nedenle yüksek tansiyonun ortaya çıkmasını engellemek ve olan tansiyonu kontrol altına almak oldukça önemli bir konudur.

Üzümün Tansiyona Olan Etkileri

Dünya üzerinde oldukça eski bir geçmişi olan üzüm yetiştiriciliği ülkemizde de geniş bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Üzüm yetiştiriciliğinde dünyada beşinci sırada olan Türkiye bu açıdan sağlık bakımından birçok faydası bulunan üzüm konusunda oldukça şanslıdır. Ülkemizde üzüm üretimi oldukça geniş bir alanda ve bölgelerimizin çoğunda üretilmektedir.

Sağlık değerleri açısından yaş üzüm ile kuru ve işlenmiş üzüm arasında farklılıklar bulunmaktadır. Normalde oldukça yüksek bir şeker oranına sahip olan yaş üzüm bu bakımdan yüksek kalorili bir besinken, kuru üzüm ve üzümden elde edilen ürünler daha az su içermeleri bakımından daha fazla şekerlidirler. Aynı şekilde yaş üzümde vitamin oranı daha yüksekken, diğerlerinde mineral oranı daha yüksektir.

Üzümün içerdiği vitamin ve mineraller şunlardır:

 • Sodyum
 • B1 vitamini
 • Kalsiyum
 • C vitamini
 • A vitamini
 • Potasyum
 • B2 vitamini

İçeriğinde bulunan bu maddeler sayesinde sağlık açısından oldukça faydalı olan üzümün etki gösterdiği durumlar ise şöyle sıralanabilir:

 • Kansızlık tedavisi
 • Karaciğer hastalıklarının iyileştirilmesi
 • Böbrek ve bağırsakların işlevini kolaylaştırmak
 • Yüksek tansiyonu kontrol altına almak

Üzümün özellikle kan basıncı üzerindeki etkisi yüksek tansiyonun sebep olduğu hastalıklar göz önüne alındığında oldukça önemlidir. İçeriğinde bulunan polifenol etken maddesi sayesinde kan basıncına olumlu etkide bulunarak yüksek tansiyonun önlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu maddenin tansiyon üzerine olan etkileri hakkında yapılan araştırmalar, damar üzerindeki olumlu etkileriyle tansiyon oluşumunu engellediğini tespit etmiştir.

Üzüm Ürünlerinin Tansiyona Olan Faydaları

Yaş üzümün yanında ondan imal edilen üzüm sirkesi, üzüm pekmezi, şarap gibi ürünlerin de yüksek tansiyon üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. İşleniş tarzlarından dolayı bu ürünlerin içerikleri yaş üzüme göre değişiklik göstermekte ve bu da bunların yüksek tansiyon üzerine olan etkilerini değiştirmektedir.

Üzümden üretilen sirke, pekmez gibi ürünler çok sağlıklı oluşları ve içeriklerinde bulunan yüksek polifenol maddesinin varlığıyla yüksek tansiyonun önlenmesi bakımından oldukça öneme sahiptir.

Özellikle şarap ve sirke gibi ürünlerde gerçekleştirilen fermantasyon işlemi neticesinde bu ürünlerde bulunan polifenol maddesinin miktarında ciddi oranda bir artış meydana gelmektedir. Aynı zamanda bu ürünlerin çekirdekleri ve kabuklarıyla birlikte işlenmesi de bunlarda bulunan yüksek polifenol maddesinin içeriğe karışarak daha etkili olmasını sağlamaktadır. 


Üzümün birçok farklı çeşiti bulunmaktadır

 

Aynı şekilde pekmez üretiminde de kullanılan teknikler ve çok sayıda üzümden elde edilen suyun kullanımı nedeniyle yüksek miktarda şeker, mineral ve vitamin bulunmaktadır. Bunlar sayesinde yüksek tansiyona karşı koruyucu etki daha da fazla artmaktadır.

Bunların ışığında üzümden elde edilen ürünlerin olumlu etkileri şu sebeplerden dolayı kaynaklanır:

 • Polifenol içeren kabul, çekirdek gibi maddelerinde ürüne eklenmesi
 • Üzümün fermantasyon işleminden geçmesi sonucu içeriğinde bulunan polifenol maddesinin miktarının artış göstermesi
 • Kaynatma gibi yöntemlerle üretime sonucu içeriğinin yoğunlaşması

Aynı şekilde üzüm sirkesi de gıdalarda kullanımı açısından yüksek tat verme özelliği ve fermantasyon süreci içerimesi bakımından hipertansiyonu kontrol altına alma konusunda oldukça faydalı bir üründür.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle