Yoğurt Tansiyonu Düşürür mü ve Yoğurt’un Faydaları Nelerdir?

Yüksek tansiyonu olanlar için yoğurdun çok faydası olduğu bilinir. Acaba yoğurt gerçekten tansiyon düşürme özelliği var mı? Bu konuda hakkında yapılmış açıklamalar ve araştırmalar vardır. Ancak siz yine de tansiyon yükselmesi durumunda uzmana giderek nedenlerini araştırmalısınız.

Yoğurt Tansiyonu Düşürür mü?

Yüksek tansiyon hastalığı insanların hayatını olumsuz yönde etkileyen, yaşam kalitesine ciddi şekilde zarar verebilen bir hastalıktır. İnsanların tansiyondan muzdarip olmaları tansiyonun evde nasıl düşürülebileceği konusunda araştırmalara ve denemelere sürüklemiştir. Öyle ki yapılan araştırmalarla birlikte fark edilmiştir ki yoğurt gerçekten de tansiyona iyi gelmektedir. Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olmaktadır. Bir taraftan da şöyle bir sonuca ulaşılmış; eğer bir insan hayatı boyunca düzenli bir şekilde yoğurt tüketirse bu durum o kişinin hayatı boyunca yüksek tansiyon hastalığına sahip olma riskini ciddi derecede düşürüyormuş. Iyi ve sağlıklı bir hayat için düzenli yoğurt tüketmenin insan sağlığı için oldukça faydalı olduğunu buradan anlayabiliriz. Bazıları yoğurt tansiyonu yükseltir mi diye sormakta ancak yoğurt, yükseltmez aksine tansiyonu düşürür. Bu nedenle doğru soru yogurt tansiyon düşürür mü olmalıdır.

Günlük olarak kahvaltılarda ve ara öğünlerde yemeğinizin yanına ekleyeceğiniz birer kase yoğurt tansiyon açısından size oldukça faydalı gelecektir.

Yüksek Tansiyon Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Bir diğer adı ile hipertansiyon olarak da bilinen bir  hastalıktır. Yüksek tansiyon yani hipertansiyon kan dolaşımı sırasında damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olması durumudur. Hipertansiyon ülkemizde oldukça fazla kişide görülmektedir. Her 3 kişiden 1 tanesinde hipertansiyon hastalığı mevcuttur. Ayrıca hipertansiyon oldukça ciddi bir sağlık sorunudur. Tedavi edilmezse kalp yetmezliği, beyin kanaması, felç, damarlarda daralma gibi ölümcül hastalıklara da sebep olabilir. Yüksek tansiyonun belirtileri ise baş ağrısı, baş dönmesi, bulanık görme, sersemlik, nefes darlığı, kulak çınlaması, düzensiz kalp ritimleri ve burun kanamalarıdır. Eğer bunlardan bir kaçını bir arada yaşıyorsanız tansiyonunuzu ölçtürmekte ve bir doktora görünmekte fayda olacaktır.

Yoğurt ve Tansiyon Arasında Nasıl Bir İlişki Olabilir?

Yoğurdu sadece tansiyon için günlük hayatta da iyi bir beslenme düzeni olan insanların tüketmesi gerektiği halk arasında da bilinen bir şey. Peki hiç düşündünüz mü yoğurt ve tansiyonun ne gibi bir ilişkisi olabilir. Şöyle ki yoğurt diğer besinlere göre daha düşük kalorilidir. Aynı zamanda şekersizdir. Bu durum tansiyon hastalığına yakalanma riskini düşürmektedir. Ayrıca şunu da eklemek gerekir ki tansiyon hastalığının sebebi bir türlü bilinememektedir. Günlük olarak kahvaltılarda ve ara öğünlerde yemeğinizin yanına ekleyeceğiniz birer kase yoğurt tansiyon açısından size oldukça faydalı gelecektir. Ayrıca yulaf ezmesi de yoğurt kadar tansiyon düşürücü etkiye sahiptir. Her öğün tüketeceğiniz birer kase yoğurda dilerseniz yulaf ezmesi de ekleyerek tüketebilirsiniz. İkisini bir arada tüketmek şikâyetlerinizi çok büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olacaktır. Yoğurdu tüketirken sade bir şekilde tüketmekte fayda vardır. İçerisine şekerli besinler katmak hipertansiyon açısından sağlıklı bir durum olmayacaktır.

Yoğurdun Diğer Faydaları Nelerdir?

Yoğurt sindirim sistemini kolaylaştırır. Bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde faydalıdır. Amiplerin çoğalmasına engel olur. İshale iyi gelir. Bulaşıcı hastalıkları önler. Süt ürünü olduğu için uyku problemlerinde faydalıdır. Karaciğer için oldukça faydalı bir besindir. Karaciğeri temizlediği bilinmektedir. Tekrar belirtmekte fayda var ki yoğurt tek başına oldukça faydalı bir besindir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle