Ayva Tansiyonu Yükseltir mi? – Tansiyon Hastalara Beslenme Tavsiyeleri

Yüksek tansiyonu olan kişiler ayva tüketiminden kaçılmalıdır. Ayvanın birçok yararı bulunmaktadır. İçerisindeki C vitamini ile kişiyi besler. Ancak tansiyon rahatsızlıkları karşısında tüketilmemesi gerekir. Tansiyon hastaları beslenme açısındna kendilerine özgü bir beslenme çeşidi belirlemelidir.

Yüksek Tansiyonu Olanlar Ayva Tüketmemelidir

Ayva içerisinde  tanen, şeker, organik asit, C vitamini, pektin, A vitamini ve birçok mineral barındırmaktadır. Ayvanın sağlık üzerinde bilinen ve bilinmeyen bir çok faydası vardır. Ayvanın bilinen faydaları ishali ve harareti alır. Kalp çarpıntısını alır. Ağız kokusunu giderir. Kalbi rahatlatır. Kalbe kuvvet verir. Mideyi ve bağırsakları rahatlatarak hazımsızlığı giderir. Karaciğer tembelliğine iyi gelir. Vücut gelişimine yardım eder. Ince bağırsak iltihabını giderir.

Damar sertliğine iyi gelir. Yapraklarından yapılan çayın sakinleştirici özelliği vardır. Çiçeği bal ile macun yapılıp yutulduğunda  baş ağrısını keser. Ayva çiçeği aynı zaman kaynatılıp içildiğinde anne sütünü artırır. Varise iyi gelir. Ayva hoşafı akciğer veremine ve ağız yaralarına iyi gelir. Burun kanamasını önlemek için buruna ayva suyu çekilir. Ayva kabuğu ve ayva çekirdeği kaynatılıp içilirse idrar yolu iltihaplarına iyi gelir. Grip ve nezleye iyi gelir. Vücudu terletmek için ayva suyu çok etkilidir. Ayva yaprağı kaynatılıp soğutulup gözü günde birkaç kez yıkarsanız göz enfeksiyonlarına iyi gelir.

Ayvanın üzerindeki tüyler kanayan yere konulursa kanama durur. Ancak ayva yüksek tansiyonu olanlar tarafından tüketilmemelidir.

Tansiyon Hastaları Ne Yapmalıdır ?

Düzenli olarak egzersiz yapmak yüksek kan basıncını düşürmekte ve kalp atışını düzenlemekte oldukça faydalıdır. Sigara ve alkol kullanımını bırakmak tansiyon hastalığının azalmasında çok etkilidir. Aşırı tuz tüketimini bırakmak tansiyonu düzenleyici etkiye sahiptir. Stresten uzak durmak sağlığı her açıdan olumlu şekilde etkilediği gibi tansiyonu da olumlu şekilde etkilemektedir. Çay kahve kullanımı da kan basıncını artıran etkilere sahiptir. Çay ve kahve tüketimi azaltılmalıdır. Düzenli beslenmek de kan basıncının dengelenmesinde faydalıdır. Her gün aynı saatlerde sağlıklı bir kahvaltı etmek sağlığınız açısından oldukça faydalı olacaktır.

Yüksek Tansiyonu Olanlar Nasıl Beslenmelidir?

Kalp ve damar sağlığı açısından yüksek tansiyon için doktorlar tarafından süt tüketilmesi öneriliyor. Meyve tüketimi de mineral ve vitamin bakımından zengin oldukları için yüksek tansiyona iyi geliyor. Meyveler arasından özellikle mango, ananas, muz, şeftali ve kavun öneriliyor. Sebze tüketimi ise kesinlikle yüksek tansiyondan kurtulmak için birebir besinlerdir. Bütün sebzelerin faydalı olması ile birlikte özellikle koyu yeşil yapraklı bitkileri çiğ şekilde tüketmek yüksek kan basıncı için oldukça faydalıdır. Tansiyon problemlerinde kan basıncını dengelemeleri açısından patates, domates, ıspanak, brokoli ve kabak gibi sebzelerin günlük öğünlerde ağırlık verilerek tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Et tüketimi sınırlandırılmalı fakat yok edilmemelidir. Sarımsak tüketimini yeterli miktarda kullanmalısınız.

Düşük Tansiyonu Olanlar Nasıl Beslenmelidir?

Yüksek tansiyonun aksine tuz düşük tansiyonun ilacı olarak bilinir. Tansiyonu dengede tutmanın bir diğer yolu ise su tüketimini artırmaktır. Çok dar kıyafetler giymek varisi artıracağı için tansiyonu düşürebilir. Bu yüzde kıyafet seçiminde dar kıyafetler tercih edilmemelidir. Kahve ve çay kan basıncını yükselten gıdalar olarak bilinmektedir. Kahvaltıdan sonra bir fincan kahve içerek düşük kan basıncınızı harekete geçirebilirsiniz.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle