Tansiyon Düşüren Yiyecekler Nelerdir?

Günümüzde her 3 kişiden birinde görülen tansiyon probleminidoğru yiyeceklerin düzenli olarak kullanılması halinde ortadan kaldırmak mümkün.

Sağlıklı bir insanın normal tansiyon değerleri 12-8 olmalıdır. Stres, üzüntü gibi ani ruh hali değişimleri tansiyonun birden yükselmesine neden olan etkenlerden biridir. Ayrıca sağlıksız ve tek yönlü beslenme ve yorgunluk tansiyon değerinizi 14 ve daha üzerine çıkarabilir. Baş ve kalp ağrısı, kalp ritim bozukluğu, nefes darlığı, bulanık görme, kulak çınlaması, bayılma ve burun kanaması gibi sorunlar yaşandığında anında müdahale edilmediği taktirde. felç ve kalp krizi gibi daha ciddi problemlere yol açabilir. Doktorunuzun verdiği ilaçların yanı sıra yediklerimize dikkat ederek tansiyonu dengede tutabiliriz.

Yüksek Tansiyonu Hangi Yiyecekler Düşürür?

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak, marul, dere otu, tere, roka, maydanoz, taze soğan, nane, fesleğen, ısırgan otu gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler tansiyon düşürücü güçlü etkiye sahiptir. Bu sebzeler pişirildiğinde tüm vitamin, mineral ve enzim değerini kaybedeceğinden çiğ olarak tüketilmesi önerilir. Özellikle kana daha hızlı karışmasını sağlamak için yemeklerden önce tüketebilirsiniz. Uzmanlar yeşil yapraklı sebzelerden hazırlanmış bir porsiyon salatanın için limon ve zeytinyağı ilave ederek yenilmesinin tansiyonu önemli ölçüde ortadan kaldıracağını belirtiyor.

Patates

Genellikle diyet yapanların tükettiği patatesin kalorisi oldukça düşüktür. Yağda kızartmak hem patatesin kalorisini arttıracak hem de tuzu daha fazla emmesine neden olacaktır. Bu nedenle kızartılmış patates yerine haşlanmış ya da fırında pişirilmiş yağsız ve tuzsuz bir adet patates yemek yüksek tansiyonu anında düşürecektir.

Kuru Yemişler

Fındık, ceviz, badem, kabak çekirdeği gibi kuruyemişler hem besleyici değeri yüksek hem de tansiyonu düşürücü etkiye sahip besinlerdir. Ancak bunların tuzsuz olmalarına özellikle dikkat edilmelidir.

Kurutulmuş Meyveler

Kuru kayısı, kuru üzüm, kuru erik gibi güneşte kurutulmuş besinler hem tansiyonu dengede tutar hem de size tokluk hissi verir. Yüksek tansiyon hastası iseniz diyet listenizde mutlaka bu besinlere yer vermelisiniz.

Pancar

Güçlü enzimler içeren pancarı haşlayarak öğünlerde tüketebileceğiniz gibi kaynattığınız ya da mikserde sıktığınız suyunu içerek tansiyonunuzu düşürebilirsiniz.

Balık

İç organlarımızın fonksiyonlarını yerine getirebilmesinde önemli bir etkiye sahip olan Omega 3 yağını içeren balık tüketerek tansiyon hastalığından kurtulabilirsiniz. Öğle ya da akşam yemeklerinde fırında tuzsuz ve yağsız bir şekilde pişirilen balık vücudun ihtiyacı olan Omega 3 yağ asitlerini karşılaması için yeterli olacaktır. Bu yağ asitleri kanın düzenli dolaşmasını sağlar, kanın oksijen almasını sağlayarak kalbin yeterli oranda kan pompalayabilmesine yardımcı olur. Kan basıncının dengede kalması tansiyonunuzun yükselmesini önler. Besinler arsında en güçlü etkiye sahip olan balığı haftada 2-3 defa sofranızda mutlaka bulundurun.

Hangi Meyveler Tansiyonu Düşürür?

Dağ Meyveleri

Genellikle reçel ya da marmelat yapılarak tüketilen yabani dağ meyvelerini çiğ olarak birer avuç aç karnına tüketmek tansiyona oldukça iyi gelir. Ahududu, alıç, böğürtlen, çay üzümü, dut, gilaburu, kızılcık, üvez, yemişen, çilek  ve yaban mersini gibi meyveler yüksek tansiyonu düşürür.

Muz

Aç karnına tüketildiğinde uzun süre tokluk hissi veren mut tansiyonun aniden yükselmesini engeller.

Kavun

Potasyum, magnezyum gibi mineraller bakımından zengin olan kavun tansiyonu dengeler.

Tansiyonun Yükselmesini Engellemek İçin Öneriler

Yüksek tansiyon hastalarının dikkat etmesi gereken konuların başında tuz gelir. Tuzlu yiyecekler yenilmemeli, günlük içilen su miktarı arttırılmalıdır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle