Yüksek Tansiyonun Düşürülmesi Adına Neler Yapılması Gerekmektedir?

Yüksek tansiyonu düşürmek için ilaçların yanı sıra doğru beslenme ve doğal reçetelerinde kullanılması gerekmektedir. Bunların düzenli ve hekim kontrolünde kullanılması gerekir.

Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür?

Yüksek tansiyon sorunu ülkemiz sık şekilde rastlanan bir hastalıktır. Yüksek tansiyonu düşürmek için ilaçların yanı sıra doğru beslenme ve doğal reçetelerinde kullanılması gerekmektedir. Tabii ki ilk etapta önemli olan uzman kontrolüdür. Bu sorun hemen hemen 10 kişinin 6’sında mevcuttur. Birçok insan uzun süre hipertansiyon sorunu yaşadığını bile bilmez. Kendini baş dönmesi, baş ağrısı, bulanık görme ve mide bulantısı ile belli eder.

Yeterli düzeyde dinlenmemek, stresli bir yaşama sahip olmak, düzensiz beslenmek ve dengesiz yaşam tarzı hipertansiyona sebep olan faktörler arasında yer alır. Tansiyonun yüksek olması kan basıncı değerlerinin 14/ 9 dan daha yüksek olması anlamına gelir. İdeal olan normal değerler 12/ 8’dir. 13- 13,9 arası ve 8- 8,9 arası normal değer olarak kabul edilmektedir. 14- 16 ve 9- 10 ilk evrede olan hafif düzeyde kan basıncı olarak değerlendirilir.

16- 18 ve 10- 11 arası orta düzeyde kan basıncı, 18 ve 11 ise yüksek düzeyde kan basıncı olarak değerlendirilmektedir. En doğru değerleri bulmak adına günde 3 kez ölçüm yapılması gerekir. Kişilerin yaşları, tokluk ve açlıkları, o gün yaşadıkları ve psikolojileri bu anlamda oldukça etkilidir. Kan basıncı yükselmesi hastalığına sahip olan kişilerin neler yapması gerektiğini ve nasıl davranması gerektiğini bilmesi gerekir.

Yüksek tansiyon düşürmek için ne yapmalı, ilk olarak sağlıklı diyet listesi oluşturmak ve bunun dışına çıkmamak gerekir. Diyet listesi düşmeyen yüksek tansiyon için etkili olmalıdır. Ayrıca protein açısından zengin olan, vücudun ihtiyaçlarını karşılayacak olan doğal meyveler, sebzeler ve etler tercih edilmelidir. Doğal besinleri kullanmadan önce hekim görüşü alınması gerekir.

İlaçsız yollarla takviye sağlayacak olan bu besinler kalp atışı konusunda hızlanma ve kalpte farklı sorunlar yaratabilir. Özellikle kalp sorunu olanların hekim bilgisi olmadan kullanmaması gerekir.

Yüksek Tansiyonu Düşürmek İçin Etkili Yöntemler

 • Limon kullanımı en çok bilinen ve doğal olan yöntemleri kapsar. Hızlı ve kısa süre içinde düşmeyen kan basıncı dengelemek için bir bardağın içine doğal yarım limon sıkılır.
 • Yüksek tansiyonu düşürmek için zeytin yaprağı çayı faydalıdır. İnatçı kan basıncını dengeler. Her gün taze olarak demlenmeli ve düzenli tüketilmelidir. Zeytin yaprağı çayı hazırlamak için su kaynatılır. Kaynayan suyun içine zeytin yaprağı atılır ve 5 dakika daha kaynaması için ocak üstünde bırakılır. Sonrasında zeytin yaprağı çayı demlenmek için kenara bırakılır. Süzülür ve tatlandırıcı eklemeden kullanılır.
 • Yüksek tansiyonu düşürmenin yolları ve yöntemleri arasında soğuk su da yer alır. Sinirlerin uyarılmasını sağlar. Baş, el, kol ve ayaklar soğuk su ile yıkandığında hızlı ama kısa bir çözüm sunar.
 • Tansiyon yüksekliği nasıl düşürülür, kapsamında en sık tercih edilen karışımlardan bir tanesi de; limon, greyfurt ve nar suyudur. Üçünde doğal olması önemlidir.
 • İlaçsız inatçı kan basıncı için halk arasında en sık kullanılan diğer bir yöntem de sarımsaktır. Taze yemeli ya da yemeklerde kullanılmalıdır.
 • Günlük olarak düzenli şekilde yapılacak olan egzersizler de acilen, hızlı ve kolay şekilde düşük yani dengeli kan basıncına olanak sağlar. Egzersizini düzenli yapan kişiler 1 hafta gibi kısa bir süre içinde ve hızlı bir şekilde olumlu sonuçlar alabilir.
 • Tuzsuz ayran yükselen kan basıncının düşürmek adına kullanılır. Tansiyon hastasının içmesi gereken içecekler arasında yer alır. Bu içecekler doğal olmalıdır.

Yüksek Tansiyon Düşürme Kullanılacak Kürler

Ender Saraç kürü;

 • 6-7 yaprak melisa
 • 2-3 adet papatya
 • Yarım tatlı kaşığı rezene tohumu
 • Bir tutam biberiye
 • 2-3 adet sapları ile beraber maydanoz

2 bardak sıcak suyun içinde tüm malzemeler sıra ile atılır ve bir dakika boyunca kaynatılır. Sonra ocaktan alınarak 3 dakika boyunca demlenmesi için kenara bırakılır. İçine ince bir dilim atılır ve şekersiz olarak tüketilmesi tavsiye edilir. İçemeyen kişilerin az şeker takviyesi yapması gerekebilir. Yüksek tansiyon nasıl düşürülür kapsamında günlük olarak taze hazırlanmalı ve 3 bardak tüketimi yapılmalıdır.

İbrahim Saraçoğlu Kürü

Tansiyon hastasının acil ve hızlı bir şekilde kan basıncını dengelemesi için aşağıda bulunan kürü uygulaması gerekir. Bu kür düzenli içilmeli ve kan basıncı aşırı düzeyde düşürse bırakılmalıdır. Saraçoğlu her sabah bu doğal olan kürün uygulanması ile kan basıncının dengeye oturacağını söylemektedir. Sabahları taze sıkılmış nar suyunu hekim de tavsiye eder. Yalnız düşük tansiyonu bulunan kişilerin kesinlikle nar suyu içmemeleri gerekir. Meyveler kesinlikle doğal olmalı ve içine katkı ilave edilmemelidir. Narlar ekşi ise kesinlikle şeker ilave edilmez.

Farklı Kürler

 • 1 kâse doğal yoğurdun içerisinde tarçın eklenir. Yalnız tarçını fazla eklemeyin acı olabilir. Tamamen harmanlanıp günde bir kez tüketilir.
 • İşaret parmağı ve başparmağın arası sıkılır. Sonra masaj yapılır. Bu tansiyonun düşmesi konusunda etkilidir.
 • Kan basıncının dengelenmesi adına beslenme düzeni değiştirilmeli ve kilo verilmelidir. Kilo verilmesi en verimli tedavi seçeneğidir.
 • 1 yemek kaşığı alınacak olan balın içine 1 tatlı kaşığı zencefil katılır. Zencefilin toz olması gerekmektedir. Bu karışım dilin üstüne konulur. Yavaş bir şekilde yutulmalıdır. Bu şeker hastaları için oldukça faydalı olan bir kürdür.
 • Tüm kürler düzenli ve aksatılmadan kullanılmalıdır. Aksi olan durumlarda fayda etmesini beklemek oldukça yanlış olacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle